Що таке стоматологічний мікроскоп і які переваги дає лікування зубів із застосуванням такого пристрою, — розповідає головний лікар стоматології D.Ante Віталій Воронін.
Чому це важливо?
Наразі багато стоматологій поширюють в своїх комунікаціях, нібито вони проводять всі маніпуляції з використанням стоматологічного мікроскопу.
Але насправді далеко не все в стоматологічному кріслі варто робити за допомогою цього інструменту: є процедури, в яких стоматологічний мікроскоп тільки сповільнить та здорожчить роботи.
І, на додачу, варто памʼятати, що мікроскоп — це лише інструмент. Як і будь-який інший інструмент, він потребує вправної руки майстра, що буде ним користуватися.
Тож давайте розбиратися разом, що таке мікроскоп стоматологічний, коли він потрібен і для чого!
Що таке стоматологічний мікроскоп?
Мікроскопи використовуються в різних ланках медицини — від терапії до офтальмології. Відповідно, для різних задач медицини використовуються різні типи мікроскопів.
Тобто для терапії потрібно мінімальне збільшення, тож мікроскоп може бути більш компактним; для офтальмології — потрібно максимально сильне. Для стоматологічної практики використовується проміжний варіант в рамках 22-кратного збільшення.
Мікроскоп в стоматології — це інструмент, який допомагає лікарю проводити три основних маніпуляції:
- діагностика;
- лікування;
- контроль.
Як і будь-який інший мікроскоп, стоматологічний мікроскоп збільшує робочу зону для того, щоб її можна було роздивитися детальніше.
Це дозволяє лікарю побачити такі моменти, які недоступні для ідентифікації неозброєним оком.
Через це головне для стоматологічного мікроскопа — це оптика, тобто система лінз, яка, власне, і забезпечує потрібне збільшення, а також стабілізацію зображення.
Саме на ці моменти ми звертали увагу при виборі мікроскопу в стоматологію D.Ante.
Додаткові переваги стоматологічного мікроскопа для лікування
Окрім того, що мікроскоп збільшує ті зони, з якими працює стоматолог, він надає лікарю ще й додаткові переваги.
По-перше, він надає набагато більше світла, ніж вбудована в стоматологічне крісло лампа. І, хоч для більшості маніпуляцій достатньо і базового освітлення, є випадки, коли дійсно треба краще бачити операційне поле, тобто ті ділянки ротової порожнини, з якими працює стоматолог. А діаметру світлової плями, яку видає стоматологічний мікроскоп (~70 мм) і її яскравості більше ніж достатньо для проведення будь-яких стоматологічних маніпуляцій.
По-друге, за рахунок різних спектрів світла (змінюються за допомогою спеціальних фільтрів), стоматологічний мікроскоп дозволяє бачити відмінності між тканинами (де закінчується пломба і починається рідна тканина) і навіть бачити приховані порожнини зуба без допомоги рентгену.
По-третє, сучасні мікроскопи допомагають також відтворювати, транслювати та записувати зображення. Тобто можна не тільки поділитися з колегами відео проблеми для постановки більш точного діагнозу чи за потреби провести майстер-клас, але й показати джерело проблеми пацієнтові, щоб він наочно побачив, що саме лікує стоматолог.
Читайте в нашому блозі: Після пломбування болить зуб: причини і план дій
Переваги лікування зубів під мікроскопом
Але найголовніші переваги застосування стоматологічного мікроскопу отримує, звичайно ж, не стоматолог, а пацієнт.
Це повʼязане з тим, що мікроскоп дозволяє більш ефективно проводити діагностику, лікування зубів, а також здійснювати контроль процесу і результатів лікування.
Переваги для діагностики захворювань ротової порожнини
В першу чергу мікроскоп застосовується для діагностики захворювань.
Наприклад, стоматологічний мікроскоп дозволяє діагностувати вертикальні тріщини в зубі — проблема, яку майже неможливо виявити неозброєним оком.
Якщо цю проблему своєчасно не діагностувати, то можна лікувати зуб від чого завгодно (пломбувати, «видаляти нерв» тощо), але, врешті-решт, все одно доведеться видалити зуб, бо вертикальні тріщини зубів — це невиліковне захворювання, яке буде спричиняти больові відчуття і запалення в майбутньому.
Таким чином, діагностування за допомогою стоматологічного мікроскопу може не тільки допомогти більш якісно ідентифікувати проблему, але й запобігти непотрібному та неефективному лікуванню.
Читайте у нашому блозі: Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Переваги мікроскопа для лікування захворювань зубів
Уявіть собі ситуацію, коли пацієнту потрібне ендодонтичне лікування коренів (лікування кореневих каналів під мікроскопом або, по-простому, видалення нервів).
Стоматолог виконує всі роботи правильно: робить рентген, видаляє нерви, якісно пломбує всі канали… а через тиждень пацієнт повертається з больовими відчуттями в зубі.
З чим це повʼязано?
Один з можливих варіантів — відгалуження каналу, не видимі на рентгені та недоступні неозброєному оку. Відповідно, без стоматологічного мікроскопу такі відгалуження неможливо знайти, пролікувати та запломбувати.
Але використання мікроскопу запобігає виникненню цієї проблеми: він настільки сильно збільшує зображення робочої зони, що пропустити подібне анатомічне відгалуження просто неможливо.
Додатково слід ще раз звернути увагу, що особливості вбудованого в мікроскоп світла (світлодіодне джерело світла з силою 105 000 люксів) дозволяють ідентифікувати різні типи тканин зуба.
Чи це допомагає в лікуванні? Однозначно.
Різні тканини мають різну люмінісцентність. Тож при роботі з мікроскопом лікар однозначно бачить, де знаходиться пломба і де — рідна тканина зуба; де закінчується гирло каналу і починається дно порожнини зуба; чи є в зубі приховані порожнини або скловолоконні штифти тощо.
І навіть обточування зубів перед встановленням, наприклад, вінірів, може робитися під мікроскопом — тоді лікар зможе обпиляти умовні 0.3 міліметру зубу і не більше, при цьому створити ідеально рівну поверхню, готову для протезування.
Переваги для контролю якості лікування та протезування
За допомогою мікроскопу можна проаналізувати якість виготовленої в лабораторії конструкції: як вона співвідноситься зі стінками зуба, чи не виходить за межі, чи немає проміжків між зубом та конструкцією, чи не має конструкція якихось мікротріщин тощо.
Це допомагає стоматологу на етапі примірки — перед остаточним встановленням конструкції — відкоригувати якість її виготовлення і запобігти подальшим ускладненням, з якими може зіткнутися пацієнт.
Крім цього, навіть банальне пломбування зубу під мікроскопом має свої переваги, адже в процесі стоматолог бачить найдрібніші нестикування матеріалу з тканинами зуба і може відкоригувати роботу.
Читайте в нашому блозі: Що робити, якщо карієс руйнує передні зуби
Недоліки лікування з використанням стоматологічного мікроскопа
По-перше, використання цього пристрою потребує додаткових навичок від, власне, стоматолога.
Це повʼязано з тим, що до появи стоматологічного мікроскопу лікування відбувалось завжди неозброєним оком, тож новий інструмент — а при роботі з мікроскопом стоматолог дивиться постійно в окуляр* не відводячи погляду — потребує звикання і практики.
По-друге, робота зі стоматологічним мікроскопом вимагає також додаткових навичок від асистента стоматолога.
Через те, що стоматолог постійно дивиться в окуляр, асистент має навчитися подавати інструменти швидко і точно в руки стоматолога, що також потребує звикання і практики.
* Якщо стоматолог буде перемикати зір з окулярів мікроскопа на оточуючий світ дуже часто протягом процедури, то така розфокусировка може дуже швидко зіпсувати зір, атже око не може так швидко адаптуватися до зміни освітлення та масштабів.
Коли потрібен і коли не потрібен мікроскоп
Тепер давайте поговоримо про те, коли варто і коли не варто використовувати цей інструмент для стоматологічних маніпуляцій, щоб розвіяти маркетингову уловку «ми всі маніпуляції робимо під мікроскопом».
Для чого варто використовувати стоматологічний мікроскоп:
- діагностика захворювань;
- чищення каріозних порожнин та лікування карієсу під мікроскопом;
- ендодонтичне лікування (видалення нерву, чистка та пломбування каналів під мікроскопом);
- перевірка щільності прилягання зуботехнічних конструкцій, виготовлених в лабораторії;
- контроль якості виконання робіт з пломбування зубів.
Також, завдяки тому, що світло в мікроскопа набагато сильніше за стандартне вбудоване освітлення стоматологічного крісла, то можна сам мікроскоп використовувати на для лікування, а як додаткове джерело світла при виконанні стоматологічних маніпуляцій (наприклад, під час імплантації зуба).
Що не варто робити під мікроскопом:
Деякі стоматологічні маніпуляції не потребують використання мікроскопу, бо він не допомагає, а скоріше заважає ефективній роботі. До таких маніпуляцій відносяться:
- видалення зубів;
- професійна чистка зубів;
- встановлення брекетів;
- встановлення імплантатів;
- всі хірургічні процедури в стоматології.
Читайте в нашому блозі: Як проводили видалення зубного нерва в минулому і чому не варто боятися цієї процедури сьогодні
Чи залежить якість лікування від вартості мікроскопа
Залежність є. Але якщо обирати між якісними сертифікованими моделями замість недорогих «аналогів з Алі-Експресу», то вона мінімальна.
Так, в одного мікроскопа може бути збільшення в 22 рази, а в іншого — в 24, але це не впливає значно на процес.
Радше може впливати на якість лікування погана стабілізація зображення в більш дешевих моделях. Погодьтеся, якщо ви бачите супер-деталізоване зображення, але воно постійно мерехтить через нестабільність, то й мови не може йти про якість лікування.
Вартість лікування під мікроскопом
Така процедура однозначно дорожча за звичайне лікування через те, що вона «ускладнює» процес.
По-перше, лікар, завдяки збільшеному зображенню бачить більше проблемних моментів, які треба усунути, тож це призводить до подовження часу і діагностики, і, власне, лікування.
По-друге, лікування під мікроскопом також призводить до збільшення часу на документування деталей захворювання (для кожного пацієнта в стоматологічних клініках ведеться спеціальна медична карта, до якої заносять подробиці діагностики та лікування).
Висновок
Варто нагадати, що стоматологічний мікроскоп — це не не «чарівна паличка», а, скажімо «патичок-допомогачок».
Це — інструмент. Він допомагає стоматологу виконувати свою роботу та покращує її якість, але не більше того.
Тож не треба йти в стоматологічну клініку тільки тому, що там є стоматологічний мікроскоп. Перш за все треба обирати клініку, потім — лікаря, а вже наостанок дивитися, чи має клініка стоматологічний мікроскоп.
Читайте в нашому блозі: Як вибрати хорошого або «свого» стоматолога?
Тобто стоматологія під мікроскопом має бути додатковим, а не визначальним, фактором при виборі місця для лікування.
Найчастіші питання про лікування зубів із стоматологічним мікроскопом
Навіщо потрібно лікування зубів під мікроскопом?
Мікроскоп допомагає стоматологу діагностувати, лікувати та контролювати якість лікування зубів. Тож в результаті лікування зубів під мікроскопом пацієнт отримує більш якісний результат, ніж при лікуванні без цього пристрою.
Чи потрібно робити чистку зубів під мікроскопом?
Власне процедура професійної чистки зубів не потребує використання стоматологічного мікроскопу. Проте для проведення регулярного огляду стану ротової порожнини після чистки ми рекомендуємо використовувати стоматологічний мікроскоп, адже він може допомогти діагностувати захворювання зубів на ранніх стадіях.
Навіщо робити лікування нервів зуба із застосуванням стоматологічного мікроскопу (ендодонтичне лікування під мікроскопом)?
Стоматологічний мікроскоп при ендодонтичному лікуванні допомагає стоматологу ретельніше обробити всі уражені захворюванням зони коренів зуба, а також побачити нетипові відгалуження кореневих каналів, непомітні для неозброєного ока або на рентгені.