Після пломбування болить зуб: причини і план дій

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

«На вісімці був карієс, зуб не болів. Після лікування у стоматолога зуб почав реагувати на холодне/гаряче. Таке відчуття, що даремно лікував…»

Знайома ситуація?

У цій статті Анна Шабріна, стоматолог-терапевт стоматологічної клініки D.Ante розповідає, чому болить зуб після установки пломби, хто в цьому винен і що робити пацієнту.

Болить зуб після пломби, це нормально?

Ми розуміємо, що в ситуаціях, коли після лікування зуб продовжує або починає боліти, в очах пацієнта винна тільки одна людина — лікуючий лікар.

Насправді, не все так однозначно. Іноді винен доктор, іноді — пацієнт, а іноді біль зуба — це нормальна реакція організму на стоматологічні маніпуляції.

Коли винен пацієнт

Пацієнт винен в ситуаціях, коли відвідує планові консультації у стоматолога, навіть якщо нічого не болить, на зубах немає сколів, а ясна здорові.

Така поведінка пацієнта часто призводить до таких наслідків:

когда зуб болит по вине пациента

Чому болить зуб після установки пломби: коли винен доктор

Найцікавіша частина статті, яка допоможе вам визначити, що доктор зробив не так під час лікування 😂

Зняли багато зубної тканини

У сучасній стоматології лікарі використовують спеціальний «маркер карієсу», який показує, в яких місцях потрібно ще зняти частки карієсу.

Якщо ж в стоматології не використовують маркер карієсу, лікар може перестрахуватися: прибрати більше тканин, ніж потрібно, щоб не допустити розвиток вторинного карієсу. Як результат, лікар видаляє занадто багато тканин, наближається до нерву зуба, тому після установки пломби пацієнт відчуває дискомфорт при пережовуванні твердої їжі.

Зуб перегріли

Емаль — найщільніша тканина в тілі людини, тому лікар видаляє пошкоджені карієсом поверхні за допомогою бормашини, яка розвиває високу частоту обертання ротора (елемента, який видаляє каріозну порожнину).

Коли ротор обертається, він може нагріватися до 100 °. Звичайно ж, лікар стежить за його температурою. Правда, іноді, коли його температура піднімається вище 42 ° відбувається перегрів зуба: нерв запалюється, починається пульпіт, а зуб — доставляє дискомфорт пацієнту.

Якщо біль не проходить, пломбу знімають і видаляють запалений нерв. Після цього, зуб повторно пломбують.

Читайте у нашому блозі: Чому в 9 з 10 випадків зуби відновлюють за допомогою пломб і як часто потрібно міняти їх?

У стоматології D.Ante на Олімпійській лікарі лікують карієс з водяним охолодженням ротора, щоб уникнути перегріву тканин зуба.

Зуб пересушили

Перед установкою пломби лікар наносить на зуб ортофосфорну кислоту (на 10-15 секунд), щоб демінералізувати емаль, відкрити дентинні канальці і оголити колагенові волокна. Простіше кажучи, це необхідно, щоб забезпечити надійну фіксацію пломби з тканинами зуба.

дентинные канальцы

Далі лікар змиває ортофосфорну кислоту і просушує зуб. І ось тут найцікавіше: якщо зуб пересушити, після його пломбування може статися «відрив» пломби від тканин зуба, тому пацієнт відчуває біль при пережовуванні їжі.

Читайте у нашому блозі: Рекомендації після встановлення пломби

Якщо лікували канали

Випадки, коли лікарю не вдається якісно обробити зубні канали при пульпіті і періодонтиті — трапляються, правда, в даний час, все рідше.

Для чищення каналів лікар використовує ендодонтичні інструменти з нікель-титанових сплавів. На інструментах — спеціальна нарізка робочої області, яка дозволяє прочищати зубні канали.

Іноді буває, що під час лікування частина інструменту обламується і залишається в каналі. Лікар, звичайно ж, намагається дістати цю частину, але іноді це неможливо. У більшості випадків, уламок інструменту не є причиною запалення тканин зуба, але таке теж буває.

Якщо болить зуб під тимчасовою пломбою, яку встановили в процесі ендодонтичного лікування (лікування в кілька візитів: видалення нерва, прочищення каналів, установка тимчасової і постійної пломби), це вважається нормою.

Читайте у нашому блозі: Зубний біль: причини, як заспокоїти біль зуба вночі, які ліки пити, правильне лікування

Чому лікар не видаляє судинно-нервовий пучок (нерв зуба) відразу?

Так було б простіше для пацієнта і лікаря, але не для зуба.

Судинно-нервовий пучок забезпечує кровопостачання і насичення зуба важливими мікроелементами. Після видалення пучка, зуб стає крихким і темніє. А ще, видалення нерва часто призводить до того, що зуб доводиться «зміцнювати» — встановлювати коронку.

Читайте у нашому блозі: Як проводили видалення зубного нерва в минулому і чому не варто боятися цієї процедури сьогодні

Досвідчений стоматолог-терапевт ніколи не буде видаляти нерв і позбавляти зуб «харчування», якщо є шанс вилікувати зуб консервативним методом

Як довго болить зуб після пломби

Зуб може доставляти дискомфорт в перші 20-40 хвилин після установки або заміни пломби, коли закінчується дія анестезії. Такий біль — нормальне явище після лікування.

У всіх інших випадках, коли після пломбування зуб болить:

  • при натисканні;
  • при вживанні холодних / гарячих напоїв;

ми, стоматологи D.Ante, рекомендуємо зв’язатися з лікарем і повторно прийти на консультацію.

Що робити, якщо болить зуб після пломби: план дій для пацієнта

Якщо болить зуб після установки пломби, потрібно діяти за таким алгоритмом:

  1. Зв’язатися з лікуючим лікарем.
  2. Розповісти, як вилікуваний зуб турбує (ниє в нічний час, реагує на холодне / гаряче, біль виникає під час пережовуванні їжі і т. д.).
  3. Вислухати і слідувати рекомендаціям лікаря.
  4. Якщо п.3 не спрацював, узгодити час повторного прийому.
  5. Під час повторного візиту лікар встановить причину болю і проведе повторне лікування.

Читайте у нашому блозі: Карієс: причини утворення, стадії розвитку і ефективне лікування

Висновки

Не завжди біль зуба після пломбування — результат неякісного лікування. У деяких випадках, це може бути помилка лікаря, але частіше за все він просто намагається вилікувати запущене захворювання консервативним методом (зі збереженням нерва зуба).

Якщо болить зуб після установки фотополімерною пломби, вам потрібно повторно звернутися до лікаря, тому що тільки в кріслі стоматолога-терапевта можна визначити справжню причину дискомфорту.

Автор цієї статті

Анна Шабріна
Анна Шабріна

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед

💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити? Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен Читати статтю повністю>