Лікування карієсу в Києві

Карієс — найпоширеніше зубне захворювання, яке є причиною 70% звернень в стоматологію

✍️ Контент цієї сторінки створено стоматологами D.Ante

Лікування карієсу лише виглядає простою процедурою. Насправді якість результату залежить і від виду карієсу, і від якості проведеної процедури, і від того, наскільки добре пацієнт піклується про свої зуби після лікування.

Що таке карієс

Карієс — це патологічний процес, який повільно протікає в твердих тканинах зуба.

Найчастіше, карієс зубів розвивається непомітно: спочатку він виглядає як невелика цяточка темного кольору на емалі і не викликає больових відчуттів.

Але, якщо лікування карієсу не провели вчасно, ця потемніла поверхня стає більшою, заглиблюється під емаль і руйнує зуб зсередини.

Як може виглядати карієс на зубах:

як виглядає карієс зуба

Карієс: причини розвитку

Основна причина карієсу — розвиток бактерій Streptococcus mutans і Streptococcus sanguis у ротовій порожнині.

Самі по собі бактерії не є небезпечними для здоров’я людини: вони потрапляють до ротової порожнини практично одразу після народження від матері, тому вони є у всіх людей.

Але є небезпечним для здоровʼя зубів «спосіб життя» цих бактерій.

Вони харчуються вуглеводами із залишків їжі і виділяють кислоти, які руйнують зуби. А якщо додати до цього швидкість їхнього розмноження, то небезпека стає більш відчутною: вже через 2-3 години після чищення кількість таких бактерій в роті може сягати 1 млн.

Крім цього фактора, сприяють появі карієсу та пришвидшують його розвиток:

  • неправильна або неякісна гігієна ротової порожнини;
  • часте харчування м’якими продуктами, дефіцит твердих овочів в раціоні і вживання простих вуглеводів (борошняні вироби, солодощі);
  • гіповітаміноз (відсутність певного вітаміну в организмі);
  • нестача в организмі фтору, кальцію і фосфору;
  • ослаблений імунітет;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту.

Від чого найчастіше з’являється карієс?

Найпоширенішою причиною руйнування зубів внаслідок карієсу є неякісна гігієна ротової порожнини, неправильне харчування і відсутність регулярних гігієнічних стоматологічних процедур.

Карієс: симптоми

Симптоми карієсу варіюються в залежності від стадії захворювання.

На початковій стадії карієс — це невелика меловидна точка на зубі, яка не приносить дискомфорту і больових відчуттів (а інколи, у випадку знаходження на боковій поверхні, навіть непомітна для ока).

На подальших стадіях розвитку захворювання з’являється і заглиблюється порожнина в зубі (навіть якщо точка на емалі не збільшується в розмірі), виникає неприємний запах з рота, зуб починає реагувати на вплив температурних подразників тощо.

Чим небезпечний карієс

Якщо лікування карієсу не провели на ранній стадії, то прогресуючий карієс може стати причиною розвитку пульпіту, періодонтиту, появи кісти і флюса зуба, повного руйнування коронкової частини зуба.

Ну а на останній стадії розвитку захворювання карієс, а точніше викликані ним захворювання, можуть стати причиною видалення зуба.

Види карієсу (класифікації)

Класифікація карієсу залежить від частоти його появи на одному й тому самому зубі, від його місцезнаходження і від ступеня завдання шкоди для зуба.

За частотою утворення

За частотою утворення карієс буває первинним і вторинним.

Первинним називається карієс, який вперше зʼявився на поверхні зуба. Вторинний — це карієс, який виник і вразив тканини одного й того самого зуба повторно після лікування первинного карієсу або каналів.

Вторинний карієс може утворитися поруч з пломбою, під пломбою, а також поруч чи під коронкою.

Карієс, який виник і розвинувся непомітно для пацієнта (тобто розвинувся на бічній поверхні або на шийці зуба), називають прихованим. Такий карієс найчастіше виникає через нехтування регулярними оглядами у стоматолога.

За локалізацією на зубі

За своїм місцезнаходженням карієс буває фісурним, апроксимальним та пришийковим.

Види карієсу за локалізацією на зубі

Фісурний

Фісурний карієс виникає в заглибленнях коронкової частини молярів і премолярів.

Ці заглиблення — фісури — у кожної людини різної глибини і ширини. Тому пацієнти з глибокими і вузькими заглибленнями знаходяться в групі підвищеного ризику, тому що з таких фісур складніше видаляти залишки їжі.

Особливу загрозу такий тип карієсу становить для дітей, через більшу вразливість дитячої емалі. Через це лікарі роблять герметизацію фісур, щоб захистити молочні та постійні зуби у дітей від фіссурного карієсу.

Апроксімальний (міжконтактний)

Це той самий «прихований» карієс, який виникає між зубами, і його складно діагностувати на ранній стадії.

Найбільш вразливі для такого виду карієсу пацієнти зі щільним зубним рядом, у випадку, якщо вони приділяють недостатньо уваги гігієні ротової порожнини.

Пришийковий карієс

Цей карієс вражає шийку зуба — місце, де коронка переходить в корінь зуба та стикається з яснами.

Загроза цього типу карієсу в тому, що він набагато швидше вражає зубні канали (пульпу зуба), ніж фіссурний або апроксімальний карієс. Це повʼязано з меншою товщиною емалі та дентину в цій частині зуба.

За ступенем ураження зуба (стадії карієсу)

Остання класифікація — за ступенем ураження, тобто за стадією карієсу. Тут стоматологи виокремлюють чотири стадії карієсу:

  • початковий карієс (в стадії плями);
  • поверхневий карієс (на емалі з’являються тріщини, відколи, отвори);
  • середній карієс (починається пошкодження дентину — м’яких тканин зуба);
  • глибокий карієс (значні пошкодження і потемніння дентину, запалення пульпи).

Лікарі D.Ante рекомендують відвідувати стоматолога кожні півроку, щоб вчасно визначати і проводити лікування карієсу та інших захворюваннь зубів на ранніх стадіях.

Карієс на передніх зубах

Передні зуби впливають на естетику посмішки, тому зазвичай пацієнти краще стежать за їх гігієною.

Проте, навіть попри цей факт, карієс переднього зуба — досить поширене явище.

Крім кислот, які виділяють бактерії в ротовій порожнині, карієс на передньому зубі може розвиватися в результаті:

  • скупченості передніх зубів;
  • нерегулярної або неправильної гігієни;
  • шкідливих звичок;
  • захворювань емалі (гіпоплазія і флюороз).

Ускладнюється лікування такого виду захворювання тим, що лікарю потрібно не просто видалити карієс на передніх зубах, але і зберегти їх естетику.

Відновлення естетики передніх зубів після лікування карієсу

Існує декілька способів відновлення естетики на передніх зубах: за допомогою фотополімерної пломби, керамічної коронки або вінірів.

Якщо мова йде саме про видиму поверхню передніх зубів, то ось критерії, за якими здійснюється рішення щодо того, яку саме реставрацію обрати:

  • фотополімерна пломба і фотополімерні «прямі» вініри відмінно відновлюють форму і колір передніх зубів, але з часом темнішають, тому їх потрібно реставрувати кожні декілька років;
  • керамічні вініри — дорожчий, але й ефективніший аналог: вони не фарбуються, не темнішають, під ними не розвивається вторинний карієс;
  • коронки використовуються коли зруйновано більше 40% переднього зуба і відновлення за допомогою вінірів або фотополімерних пломб не витримає експлуатаційних умов (навантаження на поверхню під час жування).

Карієс у дітей

Карієс у дітей — захворювання, яке необхідно лікувати і на молочних, і на постійних зубах.

Дитячий карієс молочних зубів може з’явитися на одному зубі і поширитися на інші. А також — пошкодити зачатки постійних зубів. І швидкість, з якою він розповсюджується набагато вище за розвиток карієсу у дорослих. Це повʼязано з особливостями будови дитячої емалі.

Взагалі дитячий карієс буває пляшковим, циркулярним, апроксимальні і множинним.

Детальніше про кожен з цих типів та їх лікування можна прочитати на сторінці лікування карієсу у дітей в Києві.

Протипоказання до лікування карієсу

Є декілька протипоказань, при яких неможна (або не рекомендовано) проводити лікування карієсу:

  • перший триместр вагітності;
  • респіраторні захворювання;
  • загострення герпесу;
  • гостра стадія пародонтозу.

Як визначити карієс вчасно

У деяких випадках, пацієнт може самостійно визначити карієс зуба на його видимій частині. Але для повноцінної діагностики рекомендуємо регулярно відвідувати стоматолога. Так можна вчасно виявляти карієс також в труднодоступних для неозброєного ока місцях.

Лікарі D.Ante визначають карієс на зубах під час огляду ротової порожнини, під час проведення професійної гігієни зубів. А також під час лікування інших захворювань, коли на рентгенівських або КТ-знімках явно видимі ділянки і ступені руйнування тканин зуба.

Також, визначити карієс на початковій стадії можна за допомогою вітального фарбування емалі.

Вітальне фарбування емалі

Лікарі D.Ante використовують цю методику досить рідко. Переважно в тих випадках, коли потрібно наочно показати батькам наявність зубного карієсу у дитини.

Як проходить процедура:

Лікар очищує, висушує зуб та наносить на його поверхню спеціальний барвник. Здорові зуби під дією цього барвника змінюють колір, а ділянки з карієсом — ні. Тому вони вирізняються і їх легко побачити неспеціалісту.

Етапи лікування карієсу в Києві

Лікування карієсу складається з наступних етапів:

1. Огляд ротової порожнини.

Лікування карієсу починається з того, що стоматолог-терапевт визначає ступінь пошкодження зуба і вивчає рентгенівський знімок, якщо карієс розвинувся в дентин і пульпу.

2. Підготовка зуба до препарування.

Лікар очищає зуб від нальоту і каменю за допомогою ультразвукових насадок і абразивних паст та ізолює зуб від слини за допомогою коффердама.

Укол знеболюючого під час лікування карієсу проводиться за бажанням пацієнта.

3. Препарування каріозної порожнини.

Лікар видаляє уражені карієсом тканини, створює в зробленій порожнині зуба заглиблення і канавки для надійної фіксації пломби.

4. Підготовка зуба до установки пломби.

Лікар проводить медикаментозну обробку очищеної порожнини, щоб виключити розвиток рецидиву і повторно висушує зуб.

Потім додає адгезивний матеріал. Цей матеріал буде знаходитися між тканинами зуба і постійною пломбою (і скріплюватиме контакт).

5. Установка пломби.

Останній етап установки пломби — поетапне нанесення фотополімерної пломби в порожнину і засвічення кожного шару ультрафіолетом.

Після відновлення коронки зуба фотополімером, лікар шліфує її, щоб пломба була гладкою і не завдавала дискомфорту.

Наочно лікування карієсу виглядає наступним чином:

Чи боляче лікувати карієс?

Початковий і поверхневий карієс лікувати не боляче, бо він знаходиться в емалі, далеко від дентину і пульпи. Тож пацієнт відчуває лише вібрацію від бору при очищенні каріозної порожнини.

Якщо ж карієс розвинувся середнього або глибокого, то лікування може викликати неприємні і больові відчуття. Тому перед лікуванням карієсу цих ступеней лікарі D.Ante роблять інʼєкцію місцевої анестезії, щоб пацієнт не відчував жодного дискомфорту.

Тривалість лікування карієсу

В середньому, лікування карієсу триває до години. В залежності від ступеня ураження зуба. Проте у випадку якщо вражена пульпа зуба, потрібно триваліше лікування.

Лікування карієсу вдома: чи можливо це?

Лікування карієсу вдома, незалежно від його стадії неможливе.

В інтернеті є безліч порад, які «скасовують» візит до стоматолога і розповідають, як вилікувати карієс вдома. Вже навіть зʼявилися спеціальні пасти, які «не просто лікують карієс, але й відновлюють зуб». Радимо ставитися до таких пропозиція вкрай критично.

Рекомендуємо не займатися самолікуванням і звернутися до лікаря до того, як захворювання прогресуватиме і дістанеться до коренів зуба (останні дві стадії карієсу, про які ми розповідали вище).

Профілактика карієсу

Щоб знизити ймовірність розвитку карієсу на зубах, ми рекомендуємо:

  1. Правильно чистити зуби (двічі в день, не менше двох хвилин).
  2. Використовувати ополіскувач, флос або іригатор, щоб видаляти залишки продуктів харчування з проміжків між зубами.
  3. Вживати продукти, які містять фтор (під контролем лікаря, бо може бути передозування).
  4. Стежити за температурою їжі (їсти не надто гарячі / холодні продукти).

Ну і звичайно ж, найкраща профілактика карієсу — раз на півроку відвідувати стоматолога для профогляду.

Ціна лікування карієсу може змінюватися в залежності від стану зуба і стадії захворювання. Якщо захворювання перейшло в складну форму (пульпіт, періодонтит) — лікування зуба обійдеться дорожче.

Приходьте на консультацію в стоматологію D.Ante: ми проведемо огляд, відповімо на ваші запитання, складемо план лікування і розрахуємо його вартість.

Лікування карієсу в Києві, ціна

  • Первинна консультація

    (включаючи протиепідемічний набір, оцінку ОПТГ/КТ, 1 прицільний знімок)

    0-900 грн.*

*віднімається від вартості лікування за умови початку лікування протягом 30-ти календарних днів від консультації

Терапевтичне лікування

  • Лікування карієсу з фотополімерною пломбою

    (одна / дві / три поверхні)

    1900/2100/2300 грн.

  • Реставрація бічного/фронтального зуба

    2500/2900 грн.

Ендодонтичне лікування (лікування кореневих каналів)

  • Лікування кореневих каналів — 1 канал

    від 1850 грн.

  • Перелікування кореневих каналів — 1 канал

    від 2310 грн.

  • Вилучення чужорідного тіла з кореневого каналу

    1750 грн.

  • Використання стоматологічного мікроскопу — 1 година

    2000 грн.

Додатково*

  • Використання коффердаму

    (за потребою)

    350 грн.

  • Використання Optragate

    (за потребою)

    250 грн.

  • Тимчасова пломба

    350 грн.

*індивідуально в кожному конкретному випадку

Лікування карієсу в Києві:
запитайте стоматолога

Якщо ви не знайшли потрібної інформації в цьому матеріалі, напишіть своє запитання — і, коли стоматологи дадуть на нього відповідь, адміністратор передзвонить і озвучить її. Зазвичай відповідаємо протягом 24 годин.

І «ні» — ваш питання не буде видно іншим відвідувачам сайту.
Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити?
Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків
Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога
Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби
Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси
Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика
Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування
Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування
Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен
Читати статтю повністю>

стоматолог-терапевт

doctor
Ірина Царинна
стоматолог-терапевт

стоматолог-терапевт

doctor
Вікторія Бараннік
стоматолог-терапевт
💬 «Здорова посмішка — здорова і впевнена людина, яка з легкістю долає всі перепони на своєму шляху!»

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед

doctor
Анна Шабріна
стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

doctor
Віталій Воронін
стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт
💬 «Якщо у вас є що жувати, ми зробимо чим вам жувати».