Стоматологічна клініка D.Ante.
Краща версія твоєї усмішки
Режим роботи клініки:
Пон-Сб: с 9:00 до 21:00
Нд: з 9:00 до 15:00
Контактні телефони:
+38 068 287 77 07
+38 044 287 77 07
Адреса:
Київ, вул. Антоновича 47
метро «Олімпійська»
Соціальні мережі:
Facebook
Instagram
Змінити мову сайту:
Мова сайту
RU UA
Рейтинг клініки в Google
4.8 
Все про запалення ясен: види захворювань, симптоми, необхідність лікування, наслідки, профілактика

Все про запалення ясен: види захворювань, симптоми, необхідність лікування, наслідки, профілактика

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
Терапія
25.01.2021
15473
✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Запалення ясен — друге за популярністю захворювання після карієсу. За статистикою, проблеми з яснами зустрічаються у 80% дітей і у 100% дорослих.

Часто пацієнти не надають уваги запаленню ясен і не відвідують стоматолога, тому що вважають, що проблема тимчасова. Проте, в 50% випадків саме захворювання ясен призводить до втрати зубів. Навіть тих зубів, які виглядають здоровими.

У цій статті Анна Шабріна, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante розповість, які симптоми вказують на проблеми з яснами, як лікують захворювання, що буде якщо вчасно не звернутися до лікаря і як захистити ясна від повторного розвитку інфекції.

Які захворювання ясен бувають?

Хвороби ясен, в залежності від місця локалізації, класифікують на три типи: гінгівіт, пародонтит, пародонтоз.

Гінгівіт

Назва захворювання походить від двох латинських слів: «gingiva» — ясна, «it» — запальний процес. Це — найлегше захворювання ясен, тому і вилікувати його легше, ніж пародонтит або пародонтоз.

болезни десен фото

При гінгівіті ясна запалюються точково: в районі одного або декількох зубів. У свою чергу, гінгівіт буває катаральним, атрофічним, гіпертрофічним і виразковим.

воспаление десен фотографии

Незалежно від виду гінгівіту, захворювання не руйнує зуби, тому вилікувати його відносно нескладно. Але, якщо вчасно не звернутися до лікаря, захворювання призводить до розвитку пародонтиту, який може привести до втрати зубів.

Вам буде цікаво: Гінгівіт: причини розвитку, симптоми, види, лікування

Пародонтит

При пародонтиті руйнується опорний апарат зуба — місце, де корінь зуба «кріпиться» з кісткою. У результаті, зуби пацієнта розхитуються і зміщуються або навіть випадають.

Хиткість зубів — не єдина проблема при пародонтиті. В ясеневих кишенях регулярно застряють залишки їжі. Їх практично неможливо видалити повністю, тому в ясенних кишенях утворюється гній.

Одна з ознак пародонтиту — больові відчуття під час прийому їжі.

Пародонтоз

Пародонтоз, як і пародонтит — це вже більше не про запалення, а про руйнування опорної частини зуба.

У пацієнта порушується кровопостачання м’яких тканин навколо зубів і поступово оголюються шийки зубів, а міжзубні проміжки — збільшуються.

На відміну від пародонтиту, пародонтоз — загальне, а не локальне захворювання. Десни при пародонтозі підносяться, але не червоніють і не опухають.

Читайте в нашому блозі: Пародонтоз: причини, симптоми, лікування

Пародонтоз — рідкісна хвороба ясен. На практиці, з десяти пацієнтів із захворюваннями ясен, пародонтоз зустрічається у одного-двох.

Кореляція між віком пацієнта та типом захворювання

Зв’язок — дійсно є.

Гінгівіт частіше діагностують у дітей і вагітних жінок. Другі потрапляють в підвищену зону ризику через гормональні збої, які провокують запалення ясен.

Пародонтит — частіше зустрічається у дорослих пацієнтів. Основною причиною розвитку захворювання є спадковість, рідше — неякісна гігієна ротової порожнини, рідкісні візити до лікаря і запущений гінгівіт.

Пародонтоз — зустрічається, в більшості випадків, у літніх пацієнтів. Причина розвитку — спадковість і уповільнення обмінних процесів і живлення тканин.

Спровокувати одне з захворювань може безліч факторів, незалежно від віку пацієнта.

Причини запалення ясен

До основних причин, які провокують запалення в яснах, можна віднести:

 1. Неякісну гігієну.

Неправильне або нерегулярне чищення зубів, а також використання невідповідних зубних паст і щіток призводить до зростання кількості бактерій в ротовій порожнині.

Читайте в нашому блозі: Як вибрати зубну щітку

2. Накопичення зубних відкладень.

Зубний камінь утворюється на зубах у всіх людей і якщо не видаляти його вчасно — він стає причиною запалення ясен.

Читайте в нашому блозі: Зубний камінь: чому з’являється і як прибрати

Також, спровокувати запалення ясен може нестача вітамінів в організмі, слабкий імунітет, шкідливі звички і навіть неякісна установка коронок і пломб.

воспаление десен фото

Запалення ясен: симптоми

Якщо запалилися ясна, симптоми можуть бути різними, в залежності від типу захворювання.

При гінгівіті

Основний симптом — кровоточивість ясен під час чищення зубів або прийому їжі. Деякі стоматологи стверджують,що невелика кровоточивість під час чищення зубів — норма. Питання в тому, як зрозуміти, коли це норма, а коли — привід для візиту до лікаря 🤔

Кровоточивість ясен поступово посилюється, з’являється неприємний запах з рота. Якщо не звернутися до лікаря і не розпочати лікування, ясна слабшають і червоніють, може підвищитисячутливість зубів.

При пародонтиті

У пацієнтів спостерігається сильна кровоточивість ясен, утворення ясеневих кишень і рухливість зубів в результаті зменшення кісткової тканини.

Якщо захворювання не лікувати, пародонтит переходить в хронічну форму. У пацієнта може з’явиться пульсуючий біль і гнійні виділення.

В кінцевому підсумку, пародонтит призводить до того, чого найбільше бояться пацієнти — до втрати зубів.

При пародонтозі

На початковій стадії захворювання може протікати непомітно: без болю, гнійних виділень, кровоточивості ясен і хиткості зубів. Пізніше, пародонтоз дає про себе знати: ясна опускаються, з’являється свербіж, зуби — змінюють колір, а також утворюються клиноподібні дефекти.

Лікарі діагностують пародонтоз після огляду ротової порожнини і рентгенівського знімка. Тому, щоб вчасно виявити захворювання і почати лікування, пацієнту необхідно регулярно відвідувати планові консультації у лікаря.

Як лікувати запалення ясен

Лікар визначає вид захворювання на основі симптомів, стану ротової порожнини і рентгенівського знімка. Далі, стоматолог підбирає відповідний спосіб лікування і лікарів, які будуть його проводити: стоматолога-гігієніста, стоматолога-хірурга, стоматолога-пародонтолога.

Під час лікування запалення ясен лікарі проводять:

 • гігієнічну чистку;
 • Vector-терапію;
 • протизапальну терапію;
 • кюретаж пародонтальних кишень;
 • шинування;
 • хірургічне втручання.

Гігієнічна чистка зубів

Професійну гігієну ротової порожнини проводить лікар-гігієніст. Процедура дозволяє видалити з поверхні зубів м’які і тверді відкладення.

Ми вже розповідали про профгігіену, тому не будемо повторюватися. Дізнатися більше про процедуру можна тут: Професійне чищення зубів

Vector-терапія

За допомогою апарату «Vector» лікар видаляє тверді відкладення і полірує пришийкову частину зубів. Також апарат Vector подає лікувальну емульсію в пародонтальні кишені.

Лікарі D.Ante проводять Vector-терапію для лікування пародонтиту.

Терапія гелями і мазями

Стоматолог призначає пацієнтові протизапальні гелі та мазі, які знімають набряк і запалення ясен.

Такі засоби підходять тільки для лікування гінгівіту на ранній стадії.

Також, якщо запалення ясен супроводжується стоматитом, лікар може призначити пацієнтові спеціальний антисептик.

Кюретаж пародонтальних кишень

Процедура проводиться під час лікування пародонтиту. Стоматолог-хірург вискоблює зубні відкладення і тканини, в яких відбулися зміни.

Кюретаж проводять відкритим або закритим способом, в залежності від ситуації.

Шинування

Шинування проводять при пародонтиті. Процедура проводиться після зняття запального процесу.

Лікар накладає зйомні або незйомні шини на зуби, щоб запобігти їх розхитування.

Хірургічне втручання

Якщо перераховані вище методики неефективні, а стан ясен продовжує погіршуватися, лікування проводить стоматолог-хірург.

Особливості лікування залежать від випадку: лікар проводить гінгівектомію або встановлює мембрану, яка прискорює регенерацію кісткової тканини.

Приходьте на консультацію в D.Ante щоб дізнатися, як краще зняти запалення ясен в вашому випадку.

Як зняти запалення ясен вдома

В якості профілактики або при невеликому запальному процесі… такі методи можуть поліпшити стан ясен, але в цей же момент — можуть і нашкодити.

Часто пацієнти намагаються вилікувати запалення ясен за допомогою антибіотиків, мазі або народних настоїв. Коротенько розглянемо ефективність і недоліки кожного способу.

Антибіотики та інші медичні препарати

Антибіотики при запаленні ясен і зубів краще вибирати з лікуючим лікарем. Це стосується і інших препаратів, які можуть зняти запалення ясен.

Антибіотики з однаковою ефективністю можуть вбивати і шкідливі, і корисні мікроорганізми. Так пацієнт може зупинити запалення ясен антибіотиками і придбати нову проблему.

Мазі

Як і антибіотики, ми рекомендуємо вибирати мазі зі стоматологом.

Залежно від симптомів і масштабу захворювання, лікарі призначають:

 • антибактеріальні мазі;
 • мазі для зняття болю і свербіння;
 • мазі, які стимулюють регенерацію м’яких тканин;
 • протигрибкові препарати.

Мазі необхідно наносити на ясна і в зубодесневі кишені.

Недолік у методу відносний: пацієнтові складно рівномірно наносити мазь на ясна, тому ефект може бути мінімальним або зовсім відсутнім.

Народні методи

Варто тільки загугли «чим полоскати рот при запаленні ясен в домашніх умовах», відразу знайдете безліч «ефективних» розчинів на основі лікарських трав, спирту або перекису водню.

Ми вважаємо, що в полосканні розчинами на основі лікарських трав (шавлія, ромашка, кора дуба) немає нічого поганого. Тим не менш, рекомендуємо проконсультуватися з лікарем, щоб:

 • вибрати відповідний розчин;
 • правильно його заварити;
 • дізнатися періодичність полоскань.

В цей же момент, полоскання трав’яними розчинами не можна назвати ефективним лікуванням: розчини на водній основі не затримуються на яснах надовго, відповідно, не роблять позитивний вплив.

А ось якщо використовувати настої на спиртовій основі — можна пересушити або обпекти слизову оболонку 🤨

Ми, лікарі D.Ante, не рекомендуємо займатися самолікуванням.
Приходьте на консультацію до стоматологів, щоб вилікувати захворювання ясен правильно і швидко.

Профілактика запалення ясен

У цій частині статті не буде нових порад по догляду за ротовою порожниною, яких ви не знаєте. Але, ми ще раз повторимо загальні рекомендації, які дозволять знизити ризик запалення ясен.

Приділяйте більше уваги гігієні ротової порожнини

М’який наліт накопичується на зубах вже через кілька годин після чистки. Якщо його не видаляти — наліт перетворюється в твердий камінь, який провокує запалення ясен.

Ми рекомендуємо чистити зуби два рази в день. Крім цього, користуватися іригатором, флосом і ополіскувачем після їжі.

Користуйтеся пастами для ясен

Такі пасти не захищають від запалення ясен на 100%, але надають протизапальний ефект, захищають від карієсу, заспокоюють і відновлюють мікрофлору ротової порожнини.

Відвідуйте планові консультації у стоматолога

Так, навіть якщо зуби не болять, пломба не випала, а прикус — рівний.

Так буває в 70% ситуацій: пацієнт думає, що зуби лікувати не потрібно, але коли приходить на консультацію — виявляється, що на одному зубі відколовся шматочок, на другому — необхідно лікувати карієс.

У регулярних візитах до стоматолога є два плюси:

 1. Ви завжди знаєте думку професіонала про стан ваших зубів.
 2. Якщо необхідно лікування — ви проводите його на початковій стадії, а це швидше і дешевше.

Проводьте професійну чистку зубів

Стоматолог-гігієніст видалить камінь на зубах, порекомендує пасту і допоможе вибрати жорсткість зубної щітки.

Ми рекомендуємо відвідувати стоматолога-гігієніста і стоматолога-терапевта раз на півроку. Візити до фахівців зручно поєднувати.

Їжте тверді фрукти і овочі

По-перше, це вітаміни.

По-друге — тверді продукти харчування знижують кількість м’якого нальоту на зубах.

Висновки

Запалення ясен — такий же важливий привід для візиту до стоматолога, як установка пломби або лікування карієсу.

На ранніх стадіях запалення вилікувати легше. Якщо ігнорувати проблему або тестувати «ефективність» народних методів — захворювання буде прогресувати, а значить можна позбутися одного або навіть декількох зубів.

Приходьте на консультацію в D.Ante, якщо у вас з’явилися симптоми захворювання ясен. Ми проведемо огляд і проведемо якісне лікування 😉

Автор цієї статті

doctor
Анна Шабріна
стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Відбілювання зубів: плюси і мінуси
Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика
Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування
Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування
Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен
Читати статтю повністю>
Пришийковий карієс: причини розвитку, стадії, лікування
Читати статтю повністю>
Зубна паста без фтору або з фтором: що краще, яку вибрати
Читати статтю повністю>
Фтор для зубів: користь і шкода, як нормалізувати кількість фтору в організмі
Читати статтю повністю>
Чому жовтіють зуби у дорослих та дітей
Читати статтю повністю>