Лікування трійчастого нерва після видалення зуба

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Зазвичай запалення трійчастого нерва повʼязують не з зубами, а з різного роду простудами. Так буває, але, нажаль, і лікування зубів інколи призводить до проблем з цим нервом.

Про те, що таке трійчастий нерв і які саме проблеми можуть виникнути з ним внаслідок лікування зубів розповідає головний лікар стоматології D.Ante, лікар-імплантолог Віталій Воронін.

Спочатку давайте зʼясуємо, що таке трійчастий нерв.

Що таке трійчастий нерв

Трійчастий нерв — це пʼята пара черепно-мозкових нервів, який разом з лицевим нервом бере участь в іннервації (звʼязку тканин та органів з центральною нервовою системою). 

Назва «трійчастий нерв» походить від будови цього нерву. Він має три великих стовбури (гілки): очну гілку, верхньо- і нижньощелепну (альвеолярну) гілки.

Читайте у нашому блозі: Альвеоліт після видалення зуба: причини, симптоми і правильне лікування

Анатомічні особливості та їх наслідки

З цих трьох гілок саме остання, нижньощелепна, найчастіше зазнає пошкоджень внаслідок стоматологічних процедур. І це повʼязано, перш за все, з анатомічними особливостями коренів зубів.

Справа в тому, що цей нерв проходить в товщі нижньої щелепи, через що корені зубів нижньої щелепи можуть знаходитись занадто близько до нерву або навіть «обвивати» його.

Важливо! Не можна плутати трійчастий нерв (V пара нервів) з лицьовим нервом (VII пара нервів, відповідають за іннервацію всіх мімічних та стремінцевого мʼязу). При запаленні лицьового нерва болить все обличчя, а при запаленні трійчастого — тільки його окремі ділянки.

Також, слід відрізняти біль у нервах від запалення щелепного суглоба, симптоми якого не схожі на запалення нерва. Суглоб — це рухома частина, тому біль виникає або посилюється при рухах; при невралгії біль постійний і не залежить від рухів.

Симптоми проблем трійчастого нерву

Симптоми проблем з трійчастим нервом можна розбити на дві великі групи за їх чинниками:

  • симптоми запалення трійчастого нерва;
  • симптоми травми трійчастого нерва.

Симптоми запалення трійчастого нерву

Запалення трійчастого нерву — захворювання також відоме як неврит — може бути спричинене інфекцією чи невеликим пошкодженням нерву, не такі «агресивні», як симптоми запалення лицьового нерву (коли болить все обличчя), але їх не можна характеризувати, як приємні.

Основний симптом запалення трійчастого нерву — це больові відчуття в окремих зонах обличчя. 

Але, з огляду на те, що трійчастий нерв є досить великим нервом, йому властива іррадіація, тобто розповсюдження болю по іншим гілкам. Саме тому, дуже часто запалення трійчастого нерву призводить до відчуття того, що в пацієнта болять всі зуби і неможливо ідентифікувати вогнище запалення.

Больові відчуття при травмах трійчастого нерву зовсім інакші.

Читайте в нашому блозі: Температура після видалення зуба мудрості: чи потрібно панікувати?

Симптоми травми трійчастого нерву

Чим відрізняється травма трійчастого нерву від запалення? При травмі трійчастий нерв зазнає значних фізичних пошкоджень, тобто його структура руйнується. В такому випадку нерв може отримати розрив або частковий розрив.

Симптомом значної фізичної травми трійчастого нерву є не біль, а відсутність відчуттів. 

Через те, що частина нерву перестає бути «приєднаною» до всієї нервової системи, вона не передає інформацію про відчуття до головного мозку. Тож, якщо сказати інакше, основний симптом травми нерва — відчуття анестезії, що не проходить.

Також внаслідок травми трійчастого нерву може розвинутись парестезія — відчуття не зникають повністю, але цьому стану притаманне відчуття, що щось не так.

Ще один чинник запалення трійчастого нерва, який ми не розглядатимемо в цьому матеріалі — це онкозахворювання: новоутворення давлять на нерв і можуть спричинити запалення або парестезію.

Читайте у нашому блозі: Рекомендації після видалення зуба: що можна та не треба робити

Стоматологічні причини травм трійчастого нерву

Взагалі, завдяки розвитку стоматологічних технологій, таких як компʼютерна томографія, найпоширенішими причинами травми трійчастого нерва здебільшого стають нещасні випадки (наприклад, автомобільна аварія). 

Але хоч КТ (компʼютерна томографія) і закріпила за собою статус золотого стандарту при будь-якій хірургії, час від часу і стоматологічні маніпуляції можуть стати причиною травмування трійчастого нерву.

Травми трійчастого нерву при видаленні зубів

Ви вже прочитали на початку статті про те, що одна з гілок трійчастого нерву проходить в нижній щелепі, через що корені зубів нижньої щелепи можуть знаходитись занадто близько до нерву або навіть «обвивати» його.

І якщо нерв близько розташований до зубів, то при видаленні зубів цей нерв також «бере участь» в процесі видалення, тобто його може бути пошкоджено навіть не дивлячись на кваліфікацію хірурга і наявність КТ.

Читайте у нашому блозі: Як проводили видалення зубного нерва в минулому і чому не варто боятися цієї процедури сьогодні

Травми трійчастого нерву при імплантації

Зовсім інша ситуація з імплантацією. Це, як і видалення зубів — хірургічна операція. Проте в випадку імплантації будь-які травми трійчастого нерва спричиненні недбалістю стоматолога.

Чому саме так?

Тому що стоматолог-хірург має оцінити розташування нервів перед (!) імплантацією і вжити заходи для того, щоб запобігти його травмуванню.Серед заходів, які може вжити стоматолог-хірург перед імплантацією, щоб запобігти травмуванню, найпоширенішими є синус-ліфтинг (додавання кісткової тканини в щелепу захищає нерв від травмування) або латералізація нерву (відсунення нерву з його анатомічного положення вбік).

Травми трійчастого нерву при пломбуванні каналів

Такий тип травм особисто мені зустрічався лише на зображеннях в підручнику під час навчання (тобто в реальному житті такого не траплялося мабуть більше 20 років), але якщо ми вже вивчаємо можливі опції травмування трійчастого нерву, то маємо розглянути всі варіанти.

Травмування трійчастого нерву може статися внаслідок… пломбування зубних каналів. Так-так, запущений карієс, який призвів до запалення нервів, може стати причиною травмування трійчастого нерву.

Причина цього — забагато пломбувальної маси, яку ввели в зубний канал. Вона призводить до запалення оточуючих тканин і, разом з ними, трійчастого нерву.

Читайте у нашому блозі: Пульпіт у дітей і дорослих: причини, форми та профілактика захворювання

Лікування проблем з трійчастим нервом

Лікуванням проблем із нервами, що виникають внаслідок стоматологічних процедур, займаються нейростоматолог або невропатолог.

При запаленні трійчастого нерву використовують виключно медикаментозне лікування, а ось при фізичних травмах нерву вже використовують комплекс заходів.

Щоб ліквідувати травму нерву після нещасного випадку або імплантації, спочатку треба визначити причину. 

Якщо причина в компресії (встановлений імплантат здавлює нерв), то спочатку треба зробити декомпресію, тобто видалити імплантат. Якщо травма повʼязана з перебиттям щелепного нерву, лицьові хірурги мають його зшити. 

І тільки після усунення фізичного пошкодження починається реабілітація. Для медикаментозного лікування використовують комплекс препаратів. 

Основні з цих препаратів — це вітаміни групи В, які відновлюють нерви і покращують їх провідність. Один із найпоширеніших препаратів чим можна зняти запалення трійчастого нерву — це НЕОВІТАМ, комплекс вітамінів групи В. Також використовується НУКЛЄО ЦМФ — препарат для відновлення провідності нервів.

Памʼятайте, що будь-які назви препаратів в статті не є лікарським призначенням! Не можна займатися самолікуванням, тому обовʼязково проконсультуйтесь з вашим лікарем!

Для ліквідації травми після невдалого пломбування каналів потрібно хірургічно видалити зайвий матеріал і тільки після цього переходити до реабілітаційних процедур.

Тож, як ви бачите, хоча проблеми з трійчастим нервом частіше за все стосуються звичайних лікарів-невропатологів, через особливу структуру гілок цього нерву, час від часу, його доводиться лікувати і стоматологам.

В будь–якому разі, якщо ви відчуваєте хоч якийсь біль та дискомфорт, зверніться до лікаря — він допоможе вирішити вашу проблему або порадить звернутися до профільного спеціаліста.

Бережіть себе!

Автор цієї статті

Віталій Воронін
Віталій Воронін

стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

💬 «Якщо у вас є що жувати, ми зробимо чим вам жувати».

Останні статті
по темі Імплантація в блозі D.Ante

Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Імплантація переднього зуба Читати статтю повністю>
Що краще: коронки, імпланти чи вініри? Читати статтю повністю>
Немає всіх зубів: як відновити зубний ряд Читати статтю повністю>
Що потрібно знати про імплантацію під ключ у Києві Читати статтю повністю>
Найкращі імпланти для зубів: рейтинг виробників, порівняння цін, відгуки Читати статтю повністю>
Відторгнення зубного імпланту: що потрібно знати пацієнтам Читати статтю повністю>
ТОП-10 міфів про імплантацію зубів, в які не варто вірити Читати статтю повністю>
Формувач ясен: що це і навіщо встановлюють Читати статтю повністю>
Скільки насправді коштує імплантація зуба? Читати статтю повністю>