Стоматологічна клініка D.Ante.
Краща версія твоєї усмішки
Режим роботи клініки:
Пон-Сб: с 9:00 до 21:00
Нд: з 9:00 до 15:00
Контактні телефони:
+38 068 287 77 07
+38 044 287 77 07
Адреса:
Київ, вул. Антоновича 47
метро «Олімпійська»
Соціальні мережі:
Facebook
Instagram
Змінити мову сайту:
Мова сайту
RU UA
Рейтинг клініки в Google
4.8 
Цирконієва чи керамічна коронка — яку обрати?

Цирконієва чи керамічна коронка — яку обрати?

стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт
Ортопедія
22.09.2023
116
✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Цирконієві чи керамічні коронки обрати? 

Відповідь на ці питання змінювалась впродовж кількох останніх років. Спочатку перемагали керамічні коронки, поки цирконієвих не існувало. Потім «пальму першості» взяли цирконієві завдяки більшій точності. Потім зʼявилась технологія e-max і керамічні коронки набули такої ж точності, як і цирконієві. Потім цирконієві стали більш естетичними і… 

Можна продовжувати і нескінченно заглиблюватися в історичні деталі, але давайте повернемось до суті питання.

Яку технологію протезування варто обирати сьогодні? Це залежить від кількох факторів, про які в цій статті розповідатиме Віталій Воронін, головний лікар стоматологічної клініки D.Ante.

Читайте також: Керамічні або металокерамічні коронки, які обрати?

Порівняльна таблиця цирконієвих та керамічних коронок

Встановлення цирконієвих та керамічних коронок не відрізняється по суті:

  • стоматолог підготовлює зуб для встановлення протезу;
  • знімає відбиток обох щелеп (для того, щоб коронка після встановлення не заважала жуванню);
  • відправляє відбиток в зуботехнічну лабораторію, де безпосередньо виготовляється коронка;
  • приміряє і встановлює коронку на підготовлений зуб.

Тому ми більше не будемо згадувати про саму процедуру встановлення і цей компонент не буде впливати на подальше порівняння.

Щоб спростити розуміння того, чим відрізняються керамічні та цирконієві коронки, ми підготували порівняльну таблицю. 

Але, перш ніж перейти до неї, варто зазначити, що тільки стоматолог може визначити, який саме тип коронок вам підходить більше. Чому так? Тому що, окрім «технічних» моментів треба оцінити загальний стан ротової порожнини, зʼясувати, як поводитимуться зуби-антагоністи після встановлення, як саме буде встановлюватися коронка тощо.

Про все це ми поговоримо детально, а поки, власне, порівняльна таблиця цирконієвих та керамічних коронок:

Керамічні коронкиЦирконієві коронки
Вартість (ціна)★★★★★★★★★☆
Міцність★★★★☆★★★★★
Швидкість виготовлення*★★★★★★★★★★
Естетичність**★★★★★★★★★☆
Використання на імплантатах★★☆☆☆★★★★★
Довговічність кріплення***★★★★★★★★★☆

*швидкість виготовлення залежить від типу кераміки, яка використовується при створенні керамічних коронок: пресована кераміка виготовляється довше ніж фрезерована.

**естетичність цирконієвих коронок можна підвищити за рахунок додаткового нанесення кераміки (див. розділ про цирконієві коронки).

***фіксуючі цементи, які раніше використовувались для фіксації металічних та металокерамічних (комбінованих) коронок поступово вдосконалювались — і тепер для фіксації використовують композитні цементи світлової або подвійної (світлового + хімічної) полімеризації; це важливий момент, який ми розглядаємо далі у відповідних розділах.

Як бачите, кожен з типів коронок має свої недоліки і переваги. Тепер давайте заглибимось і поговоримо окремо про цирконієві і керамічні коронки, а також про ті випадки, в яких вони найчастіше використовуються.

Тож що краще, керамічні або цирконієві коронки?

Керамічні коронки

Керамічні коронки виготовляються з кераміки, тому вони здатні ідеально відтворити колір рідних зубів пацієнта. Через це керамічні коронки не втрачають своєї популярності впродовж років. Саме їх найчастіше згадують в якості відповіді на питання «які зуби кращі за металокераміку або цирконій».

Проте, як і завжди, у кожного матеріала є, окрім переваг, і недоліки. 

Переваги керамічних коронок

Естетичність. Про це ми вже коротко сказали, але варто ще раз наголосити: керамічні коронки — найестетичніший матеріал з усіх можливих. Саме тому їх найчастіше використовують для протезування передніх зубів. 

Швидкість виготовлення. Якщо мова йде про технологію e-max, коли коронку фрезерують (тобто виточують) з цільного куска кераміки, то швидкість виготовлення не поступається цирконієвим коронкам. Але якщо мова йде про пресовану кераміку (технік слой за слоєм наносить кераміку, щоб ідеально відтворити колір рідних зубів), то швидкість виготовлення варто віднести до недоліків цього матеріалу. 

Довговічність кріплення. Цим моментом більше переймаються стоматологи, бо вони намагаються зробити так, щоб пацієнт якомога довше ходив зі встановленими конструкціями. Внутрішню поверхню коронки можна «протравити» спеціальною кислотою, за рахунок чого вона дуже щільно кріпиться до рідного зуба і може триматися роками і десятиріччями. 

Недоліки керамічних коронок

Тепер давайте розберемо недоліки керамічних коронок.

Міцність. Якщо зубний протез (коронка) виготовляється з кераміки, то його може спіткати та сама доля, яка трапляється з рідними зубами: кераміка може відколотися, розломитися, стертися. Особливо, якщо зуб на протилежній щелепі (зуб-антагоніст) зроблено з надміцного цирконію. 

Використання на імплантатах. За рахунок меншої міцності керамічні коронки дуже рідко використовуються для протезування на імплантатах. Коли на коронку тисне не тільки зуб-антагоніст, але й надміцний титановий корінь (імплантат), то ризик руйнування коронки багаторазово збільшується. Так, існує варіант робити цирконієвий «ковпачок», на який, власне, надягається коронка, але така конструкція коштує набагато більше, ніж звичайна керамічна коронка — і так не найдешевша протезувальна конструкція. 

Вартість (ціна). Фарфоровий сервіз коштує набагато дорожче набору посуду з «Епіцентру». Так само і керамічна коронка, яка, по суті — і є матеріал подібний до фарфору, коштує набагато дорожче, ніж її цирконієві аналоги, які виробляються з мінералу. 

Читайте також: Заміна зубної коронки в Києві: показання, способи і етапи зняття конструкції 

Цирконієві коронки

Цирконієві коронки фрезеруються (виточуються) з цільного шматка мінералу — діоксиду цирконію. Тобто цирконієві коронки — це коронки, які, втім, не виглядають, як мінерал.

Переваги цирконієвих коронок

Міцність. Цирконій — це надміцний мінерал. Тому і коронки з цього мінералу витримують будь-які навантаження, на які тільки здатна людська щелепа. Тож цирконієві коронки ніколи не сколюються та не стираються з часом. 

Використання на імплантатах. Через міцність такі коронки можна використовувати в якості протезів на імплантатах: конструкція титановий імплантат + цирконієва коронка буде надійно витримувати всі можливі навантаження. Втім, навіть з такою конструкцією не радимо робити те, що не притаманне людським зубам (наприклад, намагатися розкусити грецький горіх). Коронка та імплантат можуть витримати таке навантаження, а от щелепа, в якій тримається імплантат — не факт. 

Вартість (ціна). Цирконієва коронка дешевша за керамічну. Через це цирконієві протези на зуби отримали таку шалену популярність. 

Швидкість виготовлення. Як ми вже писали раніше, цирконієві коронки виготовляються з цільного шматка цирконію шляхом фрезерування на автоматичних станках. Через це вони виготовляються дуже швидко і зз високою точністю (відсутній людський фактор виключає помилки).

Недоліки цирконієвих коронок

Довговічність кріплення. Це один з недоліків цирконієвих коронок. Внутрішня поверхня коронки робиться шорсткою для того, щоб цемент міцно тримав її на обточеному зубі, але щільність такого кріплення менша, ніж в керамічних коронок, які протравлюють кислотою перед встановленням (на цирконій кислота не діє). 

Естетичність. Базово цирконій — це білий мінерал. Зараз вже виготовляють багатошаровий цирконій, який має схожість з живою емаллю зуба, але до ідентичності йому далеко. Через цей фактор цирконієві коронки найчастіше встановлюють на жувальні зуби, уникаючи зони посмішки, де естетика надважлива. 

Читайте також: Що краще: коронки, імпланти чи вініри? 

Які коронки частіше встановлюють у клініці D.Ante

Найчастіші питання, з якими ми зустрічаємось, звучать приблизно так:

  • Яку коронку обрати, цирконієву чи керамічну?
  • Який тип найчастіше обирають пацієнти нашої клініки?
  • Які коронки краще ставити на жувальні зуби?
  • Які коронки краще ставити на передні зуби?
  • Які коронки краще на передні зуби цирконієві чи керамічні?
  • Що краще кераміка чи цирконій?

І керамічні, і цирконієві коронки мають свої переваги та недоліки тож перелік можна продовжувати, але відповідь досить проста:

Все залежить від кожного окремого випадку. Остаточне рішення приймає пацієнт разом зі стоматологом, який оцінює переваги і недоліки кераміки та цирконію для поточного стану ротової порожнини пацієнта. 

Наведемо кілька прикладів, щоб ви зрозуміли, як приймаються рішення щодо встановлення цирконієвої або керамічної коронки (це тільки приклад, а не керівництво для дій):

Приклад 1. Пацієнту потрібно встановити коронку на передній зуб. Інші зуби і ясна в ідеальному стані. Зуб-антагоніст — живий. Зуб, на який встановлюватиметься коронка вже з видаленим нервом, тож основу під коронку можна досить сильно обточити. В такому випадку лікар-стоматолог рекомендує пацієнтові встановлювати коронку з прес-кераміки через її високі естетичні якості.

Приклад 2. Пацієнту потрібно встановити коронку на передній зуб. Інші зуби і ясна в ідеальному стані. Зуб-антагоніст — живий. Але (!) в зубі, на який встановлюватиметься коронка вже почав руйнуватися корінь, тому зуб врятувати неможливо. В такому випадку стоматолог рекомендує видалення зуба з подальшою імплантацією та встановленням коронки, яка матиме в своїй основі цирконій (щоб витримати тиск титанового імпланту зсередини) та керамічне покриття (щоб колір коронки не відрізнявся від сусідніх зубів, а сама коронка не руйнувала зуб-антагоніст).

Як бачите, на прикладах вище видно, що не можна дати однозначної рекомендації щодо того, яку саме коронку варто поставити без огляду стоматолога. 

Саме так ми і робимо в стоматологічній клініці D.Ante, тому наші пацієнти отримують в процесі лікування не ті коронки, в яких більше переваг та менше недоліків, а ті, які ідеально підходять до їх ситуації.Читайте також:Імплантація переднього зуба

Запитання-відповіді про цирконієві та керамічні коронки

Яку коронку варто поставити, цирконієву чи керамічну?

Це залежить від того, на який зуб встановлюється коронка, який зуб знаходиться на протилежній щелепі, як сильно можна обточити зуб під встановлення — забагато факторів, які повноцінно може проаналізувати лише лікар-стоматолог під час огляду.

Мені потрібно поставити коронку на імплант на жувальний зуб. Яку обрати?

Важко сказати однозначно без огляду зуба, стану ротової порожнини та зуба-антагоніста, але частіше за все в такому випадку використовуються або цирконієві коронки, або коронки з цирконію з керамічним облицюванням.

Цирконієві коронки: плюси та мінуси?

До плюсів можна віднести міцність, можливість використання на імплантатах, швидкість виготовлення та вартість. До мінусів — естетичність та довговічність кріплення. Але памʼятайте, що плюси та мінуси — це дуже відносний критерій, який варʼюється від кожного випадку, тож проконсультуйтесь зі своїм стоматологом.

Які переваги і недоліки керамічних коронок?

Естетичний вигляд, довговічність кріплення та швидкість виготовлення конструкції можна віднести до переваг керамічних коронок, а міцність, обмежену можливість встановлення на імплантати та вартість — до недоліків. Проте ваш стоматолог краще зможе відповісти на це питання і порадити цирконієві коронки або керамічні, коли оцінить стан ротової порожнини в цілому, тож запишіться на консультацію.

Що краще: керамічні або цирконієві коронки?

Просту відповідь на питання коронки на зуби які краще ви можете знайти в порівняльній таблиці, яку ми навели в цій статті, але остаточна відповідь на це питання, якщо ви хочете встановити собі коронку, залежить від багатьох факторів, бо і цирконієві, і керамічні коронки мають свої переваги і недоліки. Тож проконсультуйтесь зі своїм стоматологом: він порадить, який тип протезувальної конструкції підійде саме вам.

Автор цієї статті

doctor
Віталій Воронін
стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт
💬 «Якщо у вас є що жувати, ми зробимо чим вам жувати».

Останні статті
по темі Ортопедія в блозі D.Ante

Вініри чи коронки на передні зуби
Читати статтю повністю>
Що краще: коронки, імпланти чи вініри?
Читати статтю повністю>
Немає всіх зубів: як відновити зубний ряд
Читати статтю повністю>
Заміна вінірів: коли це необхідно і на що звернути увагу
Читати статтю повністю>
Металокераміка або кераміка: які коронки на зуби кращі
Читати статтю повністю>
Бруксизм: чому виникає нічний скрегіт зубами і як його лікувати
Читати статтю повністю>
Керамічні & композитні вініри: які краще
Читати статтю повністю>
Що робити, якщо карієс руйнує передні зуби
Читати статтю повністю>
Вініри: 9 плюсів і 3 мінуса керамічних накладок на зуби
Читати статтю повністю>
Вініри без обточування зубів: коли ставлять, переваги і недоліки методу, вартість установки
Читати статтю повністю>