Відсутність зубів в зубному ряді призводить до купи проблем: зміщення сусідніх, які стоять поруч або навпроти відсутніх зубів, травми ясен на місці відсутнього зуба, витончення кісткової тканини на місці видаленого зуба, розвиток захворювань зубів тощо.
Імплантація — це стоматологічна маніпуляція з вживлення штучного кореня зуба, який відновлює відсутній зуб (або всю щелепу — при відсутності більшості зубів). При цьому, на відміну від установки мостовидних протезів, при імплантації не травмуються сусідні зуби, що дозволяє всьому щелепного апарату служити довше.
Завдяки цим факторам імплантація — найправильніше і найсучасніше вирішення проблеми відсутності зубів на поточний момент.
У цій статті, Віталій Воронін, стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт київської клініки D.Ante розповість про види імплантації (щоб ви розуміли, чого чекати) і детальніше зупинимось на одномоментної імплантації — або, як її ще називають, імплантації за один прийом.
Види імплантації
Що таке одномоментна імплантація? Одномоментна або «негайна» імплантація — це установка імплантату в лунку видаленого зуба відразу ж після його видалення. Може поєднуватися з одночасною підсадкою кісткової тканини (якщо своєї кістки не вистачає). Одномоментна імплантація з моментальною навантаженням — це установка імплантату після видалення зуба, на такий імплант відразу ж подається навантаження у вигляді протеза (коронки).
Одноетапна імплантація — імплантація, яку стоматолог-хірург робить за один прийом (при класичній двоетапної імплантації спочатку встановлюється імплантат, а після його приживлення — абатмент).
Саме одномоментну і одноетапну імплантації мають на увазі, коли говорять про те, щоб «вставити зуби за 1 день», про «імплантацію за один день» або про «імплантацію зуба за один прийом».
Двоетапна або «класична» імплантація — стандартна процедура, яку проводять в більшості клінік. Спочатку встановлюється імплантат, після — абатмент, і тільки після повного загоєння кістки — коронка або протез на 4-х або 6-ти імплантатах.
Варто зазначити, що миттєве навантаження застосовується досить рідко: для цього повинні бути ідеальні умови (стан кістки, динаміка сусідніх зубів, правильність прикусу та ін.).
Важливо: визначити відповідний тип імплантації може тільки лікар-імплантолог під час попереднього обстеження.
Найбільша плутанина зазвичай виникає з одномоментною і одноетапною імплантацією, тому ми зупинимося на цих видах трохи детальніше.
Читайте в нашому блозі: Температура після видалення зуба мудрості: чи потрібно панікувати?
Особливості одномоментної імплантації
Одномоментна імплантація застосовується, щоб зменшити кількість інвазивних процедур: імплантат вживлюється в лунку зуба відразу після видалення останнього.
Однак, хоча така імплантація і називається «імплантація зуба за один прийом», це не означає, що процедуру не передує підготовка (комп’ютерна томографія, аналіз стану кістки, обстеження загального здоров’я пародонта і ін.).
Не можна просто так прийти в стоматологію, видалити зуб, а після попросити вкрутити на його місце імплантат. Потрібно обов’язково підготуватися
Як проходить одномоментна імплантація
Якщо у пацієнта немає протипоказань (бруксизм, захворювання крові, проблеми серцево-судинної системи та ін.), То порядок дій виглядає так:
- комп’ютерна томографія щелепи;
- аналіз стану кістки;
- обстеження загального здоров’я пародонта;
- підготовка до операції (вибір відповідного імплантату);
- видалення рідного зуба;
- вкручування неразборного або розбірного імплантату;
- опціонально — моментальне навантаження, протез на імплант.

Ризики одномоментної імплантації
У одномоментної імплантації є один істотний мінус — вищий ризик відторгнення імплантату в порівнянні зі звичайною імплантацією.
Цей ризик викликаний тим, що форма лунки зуба і форма імплантату не завжди збігаються на 100%, тому в лунці накопичується наліт, який може привести до відторгнення імпланта.
Ще один момент, який впливає на ризик — це моментальне навантаження. Якщо встановити коронку або протез відразу після одномоментної імплантації, це також може викликати труднощі з приживлюваністю імплантату.
Важливо розуміти і те, що рішення про встановлення імпланту може бути змінено після видалення зуба, так як альвеола (лунка, в якій знаходився корінь зуба) не готова до імплантації по ряду причин.
Через це ті відгуки про одноетапну імплантацію зубів, які ви можете знайти в інтернеті завжди неоднозначні: комусь пощастило і з клінічним випадком, і з доктором, а кому — ні.
Питання і відповіді про одноетапну імплантацію
Чи можна зробити одномоментну імплантацію через тиждень після видалення зуба?
Ні, з часом можна робити тільки одно- або двоетапну імплантацію. Але навіть в цьому випадку потрібно більше часу, ніж один тиждень, щоб ясна встигли повністю зажити.
Це менш інвазивна процедура: не потрібно додатково розрізати ясна і робити поглиблення в кістці під імплантат. Крім того, скорочується кількість візитів до стоматолога і загальна тривалість лікування.
Чому не можна відразу поставити коронку на імплантат?
Можна, якщо немає протипоказань для моментального навантаження. Але найчастіше, особливості кістки і щелепного апарату не дозволяють відразу ж навантажити імплантат не збільшуючи ризик відторгнення.
Чи підійде мені одномоментна імплантація?
Це можна визначити тільки під час візиту до лікаря-імплантолога та після всіх обстежень: кожен випадок індивідуальний, тому немає універсального правила.
Які ще є протипоказання для одномоментної імплантації?
Якщо видалення зуба пов’язане із запальним процесом; якщо після видалення зуба залишається недостатньо кісткової тканини; якщо видалення не було атравматичним і супроводжувалося додатковими проблемами; або якщо після видалення утворилася лунка невідповідною під імплантат форми, то такий вид імплантації протипоказаний.
Особливості одноетапної імплантації
Суть одноетапної імплантації в тому, що замість послідовної установки імплантату, абатмента і коронки (або протеза)— з тимчасовими проміжками на загоєння кістки і яснен — все відбувається за один візит.
Тобто, стоматолог робить поглиблення в кістці, вкручує імплантат (найчастіше нерозбірними, відразу з абатментом) і надягає тимчасову коронку (встановлює протез) протягом одного прийому.
Крім економії часу, основна перевага цього способу — естетичний ефект: навіть тимчасова коронка відновлює візуальну привабливість усмішки, особливо, якщо мова йде про імплантацію передніх зубів.
Як проходить одноетапна імплантація
Процес схожий на одномоментну імплантацію, за винятком останніх кроків в роботі:
- комп’ютерна томографія щелепи;
- аналіз стану кістки;
- обстеження загального здоров’я пародонта;
- підготовка до операції (вибір відповідного імплантату);
- вкручування неразборного або розбірного імплантату;
опціонально — установка тимчасової, часто пластикової, коронки до повного загоєння кістки (від 2 до 4-х місяців); - установка постійної коронки або протеза на всю щелепу.

Ризики одноетапної імплантації
Так як при одноетапній імплантації формування м’яких тканин ясен відбувається одночасно з процесом приживлення імплантату, існує досить високий ризик потрапляння інфекції з ротової порожнини в кісткову тканину. Це, в свою чергу, може привести до запалення кістки і відторгнення імплантату.
Додатковий ризик одноетапної імплантації — це моментальне навантаження на імплантат. Тимчасова коронка тисне на встановлений імплантат, не даючи повноцінно інтегруватися з кістковою тканиною.
Питання і відповіді про одноетапну імплантацію
Чому такий високий ризик відторгнення при одноетапній імплантації?
По суті, імплантат спочатку фіксується в щелепи за рахунок «розпирання» кісткової тканини (це називається компресія), а не за рахунок зрощування титанового вироби та кістки (це називається інтеграція) — як це відбувається при двоетапної імплантації. Це підвищує ризик «розхитування» і відторгнення імплантату в щелепи. Плюс формувач ясен, який «забезпечує» доступ бактеріям до кісткової тканини збільшує ризик запалення.
Чому відрізняється ціна одномоментної і одноетапної імплантації зубів?
Вартість будь-імплантації дуже індивідуальна. Це не означає, що один тип імплантації дорожче іншого, це означає, що в залежності від клінічного випадку конкретного пацієнта, обраного типу і виробника імплантату, виду протеза після імплантації ціна буде відрізнятися.
Як вибрати клініку і лікаря для одноетапної імплантації в Києві?
Перш за все зверніть увагу на спеціалізацію стоматолога (не варто вибирати фахівця широкого профілю), репутацію клініки (почитайте відгуки, запитаєте знайомих) і орієнтуйтеся на середню по ринку ціну одноетапної імплантації зубів, щоб не переплачувати. Ми написали статтю про вибір «свого» стоматолога і «своєї» клініки, можливо вона буде вам корисна.
Рекомендація стоматолога-імплантолога по одномоментній і одноетапній імплантації
Ми, лікарі D.Ante, не будемо відмовляти вас ні від одномоментної, ні від одноетапної імплантації. Поряд з класичною, двоетапної імплантацією, ці способи мають право на існування, але з однією важливою обмовкою:
Рішення про тип імплантації може приймати тільки кваліфікований стоматолог після ретельного вивчення окремого клінічного випадку
Таким чином, якщо у будь-якого з ваших знайомих був випадок успішної одномоментної імплантації або, наприклад, сталося відторгнення титанового імпланту після одноетапної імплантації, то це не означає, що з вами станеться щось подібне.
На консультації, після вивчення комп’ютерної томографії, патологій прикусу, стану пародонту і сусідніх зубів, стоматолог-імплантолог озвучить вам ступінь ризику кожного з відповідних вам способів імплантації, щоб ви могли прийняти зважене і обгрунтоване на даних рішення.