У 98% випадків після встановлення пломби пацієнт задає лікареві приблизно такі запитання: «Скільки не можна їсти після пломби…», «А можна відразу курити?».
Нормальний лікар – чесно відповість на конкретне запитання пацієнта, гарний — додатково дасть рекомендації після встановлення пломби.
Щоб у вас завжди були під рукою рекомендації після відновлення зуба фотополімером, Вікторія Бараннік, стоматолог-терапевт київської клініки D.Ante, опише основні рекомендації після встановлення пломби. У статті ви дізнаєтеся, що можна робити у перші дві години та два дні після терапевтичного лікування.
Чому після встановлення пломби важливо дотримуватись рекомендацій стоматолога
Після встановлення фотополімерної пломби важливо дотримуватись рекомендацій лікуючого стоматолога-терапевта, щоб:
- щелепи звикли до нової форми коронки зуба;
- завершилася адаптація пульпи та тканин зуба до фотополімерного матеріалу;
- тимчасова пломба остаточно затверділа (постійні фотополімерні пломби тверднуть одразу);
- ясна швидше загоїлися (якщо вони були пошкоджені в процесі маніпуляцій);
- запобігти випадковим механічним пошкодженням м’яких тканин, коли анестезія ще діє;
- запобігти розвитку ускладнень;
- збільшити термін служби пломби.
Можна описати ще з десяток причин, чому рекомендації стоматолога важливі. Ми не будемо цього робити, тому що в якісній установці та довговічності пломби зацікавлений в першу чергу, пацієнт.
Рекомендації після встановлення пломби
Вам теж цікава відповідь на єдине питання: через скільки можна їсти після встановлення постійної пломби? 😊
Більшість пацієнтів після установки пломби думають тільки про їжу. Можливо, це пов’язано зі стресом до та у процесі процедури.
Рекомендацій після встановлення пломби – більше.
Їх можна розділити на три типи: поради в перші 1-2 години після встановлення пломби, у перші 1-2 дні, і загальні рекомендації.

Перші 1-2 години після встановлення пломби
Стоматологи клініки D.Ante рекомендують пацієнтам після встановлення постійної фотополімерної пломби:
- не їсти, якщо лікування проводилося під місцевою анестезією (якщо лікування було без анестезії та встановлювали постійну пломбу — можна їсти після її встановлення);
- уникати механічних навантажень;
- не палити (збільшується ризик запального процесу мʼяких тканин).
Сьогодні 99,9% стоматологічних клінік встановлюють постійні пломби з фотополімеру. Цей матеріал швидко твердне під час процедури під дією ультрафіолетового світла, та теоретично пацієнт може відразу пити і їсти.
Попри це, ми все одно рекомендуємо пацієнтам утриматися від їжі в перші 1-2 години, як мінімум, щоб закінчилася дія анестезії.
Перші 1-2 дні після встановлення пломби
Пацієнт може вести звичний спосіб життя, але дотримуватись простих рекомендацій від стоматолога:
- акуратно користуватися флосом (зубною ниткою), щоб не пошкодити ясна та міжзубні контакти;
- зменшити механічне навантаження на зуб під час прийому їжі;
- мінімально вживати липкі та тверді продукти.
Дискомфорт після встановлення пломби – норма, яка може спостерігатися до двох тижнів. Якщо біль та дискомфорт посилюються – краще повторно відвідати стоматолога.
Читайте у нашому блозі: Після пломбування болить зуб: причини і план дій
Загальні рекомендації
Як би не хотілося лікарю та пацієнту встановити якісну пломбу на все життя — такого результату складно досягти. Справа не в тому, що лікарі спеціально встановлюють неякісні пломби або не використовують сучасні техніки з їхньої установки.
Це пов’язано з розвитком у вторинного карієсу і поступового стирання пломби — в процесі пережовування їжі.
Стирання пломби можна самостійно помітити через 3-5 років після її встановлення, а ось вторинний карієс — неможливо побачити самостійно. Саме тому, лікарі D.Ante рекомендують пацієнтам приділяти увагу зубам з пломбами — навіть якщо зуб не болить / не відколовся шматочок.
Загальні рекомендації включають:
- раз на півроку відвідувати стоматолога для оцінки стану ротової порожнини та кожного зуба;
- за потреби, вчасно проводити повторне лікування запломбованих зубів;
- підтримувати правила гігієни ротової порожнини;
- збалансовано харчуватися.
Ці рекомендації допоможуть визначити проблеми із запломбованими зубами на початковій стадії та провести необхідне лікування — до того, як зуб почне боліти або з’явитися дискомфорт.
Читайте у нашому блозі: Як вибрати зубну щітку
Харчування після встановлення пломби: що можна і не рекомендується їсти
Правильне харчування прискорює відновлення зуба, запобігає дискомфорту, який може виникнути після встановлення пломби, підтримує зуби здоровими.
Нижче в таблиці описуємо продукти, які ми рекомендуємо та не рекомендуємо вживати пацієнтам.
Вплив на зуби з пломбами | Тип їжі | Опис |
Продукти, які негативно впливають на зуби та пломби | Жорстка їжа | Якщо є запальний процес в яснах, краще уникати жорсткої їжі кілька днів |
Дуже гарячі / холодні напої та страви | Різкі температурні перепади можуть викликати розширення матеріалу пломби і стати причиною утворення мікротріщин та чутливості зубів. | |
Продукти з високим вмістом кислот | Кислота може руйнувати пломбу та емаль зуба. | |
Продукти, які не шкодять зубам із пломбами | М’яка їжа | Знижують механічне навантаження на зуби, тому пломби «зжовуються» повільніше і нижче ймовірність їх пошкодження. Це можуть бути супи, каші, пюре. |
Продукти з кальцієм | Кальцій зміцнює кісткову тканину та зуби.Рекомендуємо додати до раціону молочні продукти та зелені листові овочі. | |
Продукти, що містять вітаміни A та C | Вітаміни A і C прискорюють загоєння ясен після встановлення пломби та підтримують здоров’я ротової порожнини.Наприклад, можна вживати моркву, солодкий перець, цитрусові (у помірних кількостях). | |
Білкова їжа | Білок необхідний для відновлення тканин і підтримки загального здоров’я організму.Рекомендуємо додати до раціону рибу, м’ясо птиці, бобові. |
Вплив водного балансу та вітамінів
Водний баланс – важливий для загоєння тканин після встановлення пломби. Вода підтримує стан слизових оболонок та покращує кровообіг.
Вітаміни зміцнюють імунну систему та загальне здоров’я зубів та ясен. Таким чином, організм отримує необхідні речовини для швидкого та ефективного відновлення після стоматологічного лікування.
Читайте у нашому блозі: Як зміцнити зуби: продукти для профілактики захворювань ротової порожнини
Питання-відповіді про відновлення після встановлення пломби
Чи можна курити після встановлення пломби?
Куріння відразу після встановлення пломби – не рекомендується. Компоненти тютюнового диму уповільнюють процес загоєння та збільшують ймовірність запалення у ротовій порожнині.
Скільки не можна їсти після встановлення пломби?
Краще утриматися від прийому їжі протягом 1-2 годин після встановлення пломби. Це необхідно, щоб дія анестезії закінчилася.
Чому пломба може випасти і як цього уникнути?
Випадання пломби може статися через різні фактори: помилки при установці, недостатню гігієну ротової порожнини, сильний тиск на зуб під час жування.
Щоб запобігти випаданню пломби, вкрай важливі планові консультації у стоматолога та дотримання рекомендацій лікаря, особливо — у питаннях домашньої гігієни та харчування.
Які симптоми мають насторожити після встановлення пломби?
Біль після встановлення пломби – нормальне явище, яке може спостерігатися у 1-2 тижні після встановлення.
Якщо біль зуба посилюється, супроводжується підвищеною чутливістю, а ясна почервоніли або опухли краще повторно звернутися до стоматолога.