Профілактика карієсу у дітей, дорослих та вагітних

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Питання від чого з’являється карієс занадто широке, щоб відповісти на нього однозначно. Карієс може викликати будь-що, від неправильної гігієни зубів та харчування до проблем із прикусом.

Ми вже писали статтю, в якій розбирали причини карієсу, тому в цьому матеріалі не будемо зупинятись на цій темі.

Ускладнення, спричинені карієсом

Хоча зубний карієс досить просто і швидко лікується, наслідки невилікуваного карієсу можуть бути досить суттєвими, аж до втрати зуба.

Саме тому так важливо не лише вчасно лікувати зуби, пошкоджені карієсом, але й робити максимум зусиль для того, щоб не допустити його появи та розвитку.

Нижче — деталізація того, якими профілактичними засобами можна запобігти виникненню карієсу (або хоча б зменшити його ймовірність) у дітей, дорослих та жінок під час вагітності.

Загальна рекомендація для будь-якого віку:

1. Регулярно приходити на огляд стоматолога, тому що тільки стоматолог може діагнозувати ознаки карієсу на його початковій стадії та вжити заходів для запобігання його подальшому розвитку.

2. Двічі на рік робити професійну гігієну ротової порожнини у стоматолога, щоб уникнути перетворення зубного нальоту на зубний камінь і виявити невидимі ушкодження емалі.

3. Не використовувати побачені в рекламі “засоби від карієсу” без консультації зі стоматологом, щоб не погіршити стан зубної емалі.

Профілактика карієсу у дітей

Карієс у дітей може бути викликаний безліччю факторів: генетика, несистемна і неякісна гігієна ротової порожнини, зниження імунітету, зміна біохімії слини, часті нічні годування (для немовлят), проблеми з раціоном харчування (занадто багато солодкого, випічки або газованих напоїв) та ін.

Хоч якими б не були причини виникнення карієсу у дитини, їх можна мінімізувати за рахунок правильних профілактичних процедур.

Читайте в нашому блозі: Фтор для зубів: користь і шкода, як нормалізувати кількість фтору в організмі

Зовнішня (екзогенна) профілактика карієсу у дітей

До екзогенних заходів профілактики карієсу відносяться ті методи, які може зробити батько чи сама дитина — тобто зовнішні методи, не спрямовані на зміну стану організму.

До зовнішніх методів профілактики карієсу у дітей належать:

  • Регулярні візити до стоматолога. Стандартний режим — раз на півроку, але він може зменшитися чи збільшитися залежно від індивідуальних особливостей дитини.
  • Системна гігієна ротової порожнини. Правильно підібрана зубна паста та щітка, обов’язкове чищення зубів двічі на день, спеціальне полоскання (за призначенням лікаря) та ін.
  • Покриття емалі зубів фтором (фторування), герметизація фісур, озонування — всі ці процедури виконуються у стоматологічному кабінеті.

Однак не завжди зовнішніх методів профілактики достатньо для того, щоб уникнути карієсу у дитини. В такому випадку стоматологи рекомендують додаткові методи.

Читайте в нашому блозі: Фіссурний карієс: особливості захворювання та деталі лечення

Внутрішня (ендогенна) профілактика карієсу у дітей

Ендогенні заходи профілактики покликані впливати безпосередньо на організм дитини, збільшувати опірність організму, і тим самим знижувати ризик ураження зубних тканин бактеріями, які викликають карієс.

  • Зміна раціону харчування: зниження споживання борошняних виробів, солодощів та солодких газованих напоїв. Іноді стоматологи також радять профілактичні дієти.
  • Нормалізація в організмі балансу вітамінів, мінералів, мікроелементів, фтору та ін.

У профілактиці карієсу для дошкільного, молодшого та старшого шкільного віку є свої відмінності, оскільки етапи розвитку зубів впливають на рекомендації, але це питання вже потрібно обговорювати зі стоматологом, оскільки саме він може підібрати профілактичні заходи, які підійдуть вашій дитині з урахуванням її індивідуальних особливостей.

Профілактика карієсу у дорослих

Профілактика карієсу для дорослих, звичайно ж, відрізняється від первинної профілактики карієсу у дітей.

Зовнішня (екзогенна) профілактика карієсу у дорослих

Зовнішня профілактика карієсу включає не тільки профілактичні заходи, а й рекомендації щодо відмови від шкідливих звичок:

  • Систематичне відвідування стоматолога. Для більшості достатньо відвідувати стоматолога раз на шість місяців, але трапляються випадки, коли цей термін зменшується (генетична схильність, шкідливі звички або особливості навколишнього середовища) або збільшується (стійка до зовнішніх впливів емаль).
  • До гігієни ротової порожнини для дорослих (чистка зубів двічі на день) додається використання зубної нитки або іригатора.
  • Додаткові методи захисту зубної емалі, наприклад фторування. Герметизація фісур у дорослому віці не проводиться.

Читайте в нашому блозі: Як зміцнити зуби: продукти для профілактики захворювань ротової порожнини

Внутрішня (ендогенна) профілактика карієсу у дорослих

Через те що шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю, ін.) діють на організм людини зсередини, ми відносимо відмову від них до методів внутрішньої профілактики карієсу:

  • Контроль раціону. Ті ж солодощі, борошняні та солодкі газовані напої слід виключити або хоча б мінімізувати, наскільки це можливо.
  • Відмова від шкідливих звичок. Ви чудово знаєте про негативний вплив куріння на здоров’я організму та зубів, а відкривання пляшок — безпосередньо на зуби, тому цей пункт не потребує пояснення.
  • Підтримка організму регулярним (чи хоча б сезонним) прийомом вітамінів, жирів, мінералів та мікроелементів.

Профілактика карієсу у вагітних

Ми написали цілу статтю, присвячену зубам вагітних жінок. У цьому матеріалі ми розглянули, у тому числі, як лікувати карієс та профілактику карієсу у вагітних (у тому числі антенатальна профілактика карієсу).

Тому якщо вам цікава ця тема, рекомендуємо прочитати статтю «Лікування зубів під час вагітності: повне керівництво».

Але, якщо часу на читання немає, то, стисло, рекомендація наступна: взяти всі рекомендації з розділу для дорослих, помножити їх на три, а будь-які маніпуляції з зубами робити тільки за погодженням з лікарем-гінекологом.

– – –

Якщо коротко резюмувати все, про що ми поговорили в цій статті, може вийти приблизно такий діалог:

— Як запобігти карієсу?

— Дбати про свої зуби та стан здоров’я!

Тому, будь ласка, дбайте про себе, незважаючи ні на що. Ваші D.Ante.

Автор цієї статті

Анна Шабріна
Анна Шабріна

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед

💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити? Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен Читати статтю повністю>