Людський організм універсальний: він вміє адаптуватися практично до будь-яких зовнішніх та внутрішніх змін.
Якщо нам спекотно, то має місце локальна адаптація — шкіра починає потіти, щоб охолодити тіло. А коли настає вагітність, організм повністю переналаштовується, щоб забезпечити ефективну взаємодію матері та дитини:
- гіпофіз, надниркові залози та яєчники починають виробляти нові гормони (свідчення цього процесу — перепади настрою);
- нервова система повністю перебудовується (від цього на ранніх термінах трапляється нудота);
- змінюється кровоносна система (з’являється третє коло кровообігу, об’єм крові збільшується на 25%), а серце пристосовується до надлишкових навантажень;
- травна, дихальна, видільна та опорно-рухова системи також адаптуються до нового стану.
І, звичайно ж, вагітність впливає на стан кісткових тканин жінки (нігтів, волосся та зубів).
У цій статті Анна Шабрина, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante розкаже все, що треба знати про лікування зубів під час вагітності.
Що впливає на стан зубів під час вагітності
На стан зубів вагітної жінки одночасно впливають декілька факторів.

Загальний стан здоров’я зубів та спадковість
Тут все досить очевидно: у декого зуби не псуються навіть при нерегулярному чищенні, а у когось, навіть незважаючи на підвищену гігієну, використання флосу та іригатора — регулярно виникає карієс.
Але, навіть якщо прибрати з рівняння загальний стан організму, стан здоров’я жінки (і, зокрема, здоров’я зубів) під час вагітності перебуває під загрозою.
Всі корисні речовини, які організм матері отримував до вагітності, тепер розподіляються порівну між дитиною і матір’ю.
Тобто якщо під час вагітності тіло жінки не отримує з харчуванням достатньої для двох кількості вітамінів і мікроелементів, то дитина «забирає» ці речовини з організму матері. Це призводить до того, що зуби під час вагітності «руйнуються».
Гормональні зміни
Гормональні зміни не впливають безпосередньо на зуби, проте зміни в роботі залоз і кровоносної системи можуть негативно позначитися на стані ротової порожнини.
У 60-75% жінок під час вагітності може розвиватися кровоточивість ясен, а також гінгівіт. Крім того, гормональні зміни призводять до того, що змінюються властивості слини (зникають її ремінералізуючі якості і змінюється консистенція) через що зубна емаль стає більш схильною до негативного впливу бактерій.
Також гормональні зміни послаблюють м’язове кільце, яке тримає їжу всередині шлунка. Рефлюкс (печія) або ранкова нудота в жінок покривають зуби сильнодіючими шлунковими кислотами, які швидко руйнують емаль зубів.
Читайте у нашому блозі: Гінгівіт: причини розвитку, симптоми, види, лікування
Якщо не дбати про зуби до та під час вагітності
Ви можете в це не вірити, але стан зубів може безпосередньо вплинути на розвиток плода під час вагітності та після пологів:
- захворювання періодонту (ясен) може стати причиною передчасних пологів у 18 із 100 випадків вагітності;
- діти тих матерів, що мали під час вагітності нелікований карієс, в середньому в 3 рази більше страждають від карієсу у дитинстві;
- токсини, що виникають внаслідок періодонтиту в організмі матері, можуть безпосередньо передаватися дитині — особливо у першому триместрі;
- …
Цей список можна продовжувати нескінченно. Проте головне, що треба запам’ятати — те, що стан зубів матері безпосередньо впливає на стан здоров’я дитини.
Саме тому посилену турботу про зуби потрібно починати на етапі планування вагітності, продовжувати на всіх етапах виношування дитини та після пологів.
Особливості лікування зубів під час вагітності
Звичні процедури лікування та профілактики зубних захворювань виглядають дещо інакше під час вагітності.
Профілактика зубних захворювань
Якщо зазвичай стоматологи радять проходити профілактичний огляд один раз на півроку, то під час вагітності (через вплив багатьох факторів на стан зубів) цей термін зменшується до 3-х місяців.
Тобто один раз на квартал або триместр жінці потрібно обов’язково проходити огляд ротової порожнини та оцінювати стан здоров’я зубів у стоматолога.
Лікування зубних захворювань
Будь-які маніпуляції із зубами повинні проходити лише після консультації з акушером-гінекологом.
Оскільки лікар, який контролює перебіг вагітності, знає набагато більше про стан здоров’я майбутньої матері, саме він повинен давати «зелене світло» на ті чи інші стоматологічні процедури — і на лікування зубів при вагітності на ранніх термінах, і на лікування після пологів під час грудного годування.
Також, незалежно від терміну, вагітним жінкам не можна проводити лікування зубів під наркозом або під дією звеселяючого газу (під седацією).
Стоматолог, зі свого боку, для лікування вагітних жінок використовує дещо інші стоматологічні матеріали (наприклад, анестезію) та слідкує за тим, щоб потрібні процедури проводились на відповідному етапі вагітності.
Давайте розкриємо цю частину детальніше.
Лікування зубів на етапі планування вагітності
Всі стоматологічні проблеми, лікування яких відкладалося до вагітності, з високою ймовірністю проявлять себе після того, як організм почне переналаштовуватися та адаптуватися до виношування та народження дитини.
Більше того, в деяких випадках будь-які інвазивні маніпуляції із зубами викликають стрес у майбутньої матері та сприяють різкому підвищенню рівня адреналіну в її крові, що негативно позначається на стані майбутньої дитини.
Саме тому важливо вирішити всі стоматологічні проблеми до вагітності, на этапі планування. Це позитивно вплине і на процес виношування дитини, і на її здоров’я після народження.
Важливо: при плануванні вагітності оздоровити ротову порожнину (вилікувати зуби та ясна) потрібно обом батькам, оскільки бактерії передаються під час поцілунку.
Читайте у нашому блозі: Все про запалення ясен: види захворювань, симптоми, необхідність лікування, наслідки, профілактика
Коли проводять лікування на етапі планування вагітності
Стоматологічні маніпуляції можна проводити в період овуляції, але лікарі часто рекомендують (якщо це, звичайно, можливо) планувати зачаття в наступному циклі після лікування зубів з анестезією та/або діагностики з використанням рентгену.
Які стоматологічні процедури обов’язкові перед вагітністю
Є перелік процедур, які рекомендують стоматологи провести перед зачаттям:
- Професійна гігієна порожнини рота: видалення нальоту та зубного каменю допоможе виявити прихований карієс або карієс на початковій стадії.
- Терапевтичне лікування: вилікувати захворювання ясен, карієс та замінити всі старі пломби, оскільки нестача кальцію під час вагітності може спровокувати розвиток вторинного карієсу.
- Хірургічне лікування: до вагітності необхідно видалити всі хворі зуби, які не піддаються терапевтичному лікуванню.
Крім того, ДО вагітності можна встановлювати імплантати (тільки потрібно проконсультуватися з імплантологом-хірургом, щоб процес приживлення імплантату повністю завершився), вирівнювати зуби брекетами або елайнерами, встановлювати коронки та зубні мости і т.і.
Лікування зубів в першому триместрі вагітності
Перший триместр вагітності рахується від першого дня останньої менструації до тринадцятого тижня вагітності (ми використовуємо для підрахунку триместрів градацію UNICEF).
Ембріон у цей період виростає до 10 см і важить близько 28 грамів. За ці 13 тижнів відбувається формування його тіла, тканин та всіх внутрішніх систем, тому лікування зубів при вагітності в 1 триместрі вкрай небажане за винятком деяких неінвазивних процедур.

Крім цього, ми радимо виключити лікування, при якому необхідне використання знеболюючих засобів, тобто анестезії зубів при вагітності краще уникнути.
Нижче наведена таблиця, яка показує ті процедури, які можна проводити при лікуванні зубів на ранньому терміні вагітності, допустимі (при деяких показаннях) та недозволені процедури.
Дозволені маніпуляції із зубами | Допустимі маніпуляції із зубами | Недозволені маніпуляції із зубами |
Встановлення коронок на підготовлених до вагітності поверхнях (на зубах без нервів або на імплантах, що вже прижилися). | Термінове лікування. Будь-яке лікування, відсутність якого може негативно вплинути на здоров’я матері. До такого лікування відносяться: лікування карієсу та захворювань ясен, травми зубів, абсцеси та ін. | Імплантація. Її потрібно відкласти на період після пологів, за потреби можна поставити знімні протези. |
Ремінералізація емалі. Допомагає уникнути проблем із зубами протягом вагітності. | Рентген зубів під час вагітності. Загалом небажаний, але за недоступності інших методів діагностики допустимий. | Незнімне протезування. Зважаючи на значну травматичність, краще обмежитися знімними протезами. |
Професійне чищення зубів без скейлінгу: ультразвукове чищення зубів при вагітності заборонено. | Відбілювання. Емаль ослаблена від нестачі кальцію, тому передбачити результат відбілювання неможливо. | |
Встановлення брекетів. Його краще відкласти на період після виношування дитини. |
Зверніть увагу: всі «дозволені» і «допустимі» маніпуляції із зубами з таблиці можна проводити тільки після консультації з акушером-гінекологом.
Особливості лікування зубів у другому триместрі вагітності
Період з тринадцятого по двадцять восьмий тиждень вагітності найбільш сприятливий для стоматологічних процедур: всі ризикові етапи для дитини пройдені, а здоров’я майбутньої мами найбільш стабільне (немає токсикозу першого триместру і слабкості третього, хоча в організмі і починаються більш суттєві зміни, такі як зростання дитини і, відповідно, збільшення живота).
Саме тому стоматологи намагаються проводити всі необхідні маніпуляції саме в цей період: ризик впливу лікування та профілактики зубів на дитину мінімальні.
І навіть знеболювання зубів при вагітності у цей період не впливає на дитину.

Звичайно, незважаючи на відносну безпеку стоматологічних маніпуляцій, навіть у другому триместрі лікарі намагаються знизити їхню кількість до мінімуму: проводити лише необхідне лікування (якщо є ризик загострення у третьому триместрі), яке допоможе підтримати здоров’я ротової порожнини до кінця вагітності.
Якщо спростити все вищесказане, то всі «допустимі» у першому триместрі маніпуляції із зубами переходять у розряд «дозволених», тому що на цьому етапі дитину надійно захищає плацента від зовнішнього впливу:
Дозволені маніпуляції із зубами | Недозволені маніпуляції із зубами |
Установка коронок на підготовлених до вагітності поверхнях (на зубах без нервів або на імплантах, що прижилися). | Імплантація. Її потрібно відкласти на період після пологів, за потреби можна поставити знімні протези. |
Ремінералізація емалі. Допомагає уникнути проблем із зубами протягом вагітності. | Незнімне протезування. Зважаючи на значну травматичність, краще обмежитися знімними протезами. |
Професійне чищення зубів. При цьому чищення зубів ультразвуком при вагітності не рекомендоване і у другому триместрі. | Відбілювання. Емаль ослаблена від нестачі кальцію, тому передбачити результат відбілювання неможливо. |
Термінове лікування. Будь-яке лікування, відсутність якого може негативно вплинути на здоров’я матері. До такого лікування відносяться: лікування карієсу та захворювань ясен, травми зубів, абсцеси та ін. За можливості процедури проводяться без анестезії. | Встановлення брекетів. Цю процедуру краще відкласти на період після виношування дитини. |
Прицільний рентгенівський знімок. |
Необов’язкові процедури стоматологи намагаються відкласти на період після народження дитини, і всі маніпуляції, як і в першому триместрі (а також лікування зубів з анестезією під час вагітності), проводять лише після схвалення ведучим вагітність акушер-гінекологом.
Як лікують зуби під час третього триместру вагітності
З двадцять восьмого по сорок перший тижні вагітності ризик того, що лікування зубів якимось негативним чином вплине на дитину мінімальний.
Однак слід пам’ятати, що будь-яке медикаментозне втручання може вплинути на стан здоров’я матері, а це, своєю чергою, може призвести до передчасних пологів.

Через це всі стоматологічні маніпуляції та застосування медикаментів для лікування зубів також повинні проводитися після консультації лікаря-акушера.
Щоб мінімізувати подібні ризики, у третьому триместрі стоматологи зазвичай лікують лише гострий зубний біль та запалення (вони можуть значно погіршити загальний стан здоров’я майбутньої матері).
Решта маніпуляції проводиться або у 2-му триместрі, або вже після пологів.
Читайте у нашому блозі: Зубний біль: причини, як заспокоїти біль зуба вночі, що робити і які ліки пити, правильне лікування
Лікування зубів після вагітності
Після пологів починається не менш стресовий для організму жінки період годування дитини (лактації), тому в цей час варто ставитись до лікування зубів так само обережно, як і під час вагітності.
При цьому відкладати лікування не можна, бо зубний біль може стати причиною зменшення кількості молока у матері.
Ось кілька рекомендацій щодо лікування зубів у період годування груддю.

По-перше, якщо лікування зубів не уникнути (і при цьому лікування досить інвазивне та вимагає знеболювання), то потрібно зробити кілька підготовчих кроків:
- Проконсультуватися з лікарем-гінекологом та підібрати відповідну анестезію (зазвичай це лідокаїн, новокаїн, артикаїн, ультракаїн).
- Нагодувати дитину перед лікуванням і підготувати запас грудного молока: потрібно близько 6 годин на повне виведення знеболювального з організму матері.
- Після лікування зубів варто «зцідити» молоко, тому що в нього могла потрапити анестезія.
По-друге, всі процедури, які можна відкласти (імплантація, відбілювання, видалення), краще відкласти.
По-третє, не варто боятись робити місцевий рентгенівський знімок. Кількість радіації під час такого опромінення дуже мала, тому не вплине ані на здоров’я матері, ані на здоров’я дитини.
Читайте у нашому блозі: Рентген зуба в Києві: користь і шкода під час стоматологічного лікування
Профілактика здоров’я зубів до, під час та після вагітності
Догляд за зубами завжди (і це слово можна підкреслити кілька разів) виходить дешевшим за їх лікування. І у фінансовому ключі, і в контексті психоемоційних витрат, пов’язаних із зубним болем (а для матері ще й із питаннями впливу лікування на здоров’я дитини).
Тому ми вирішили дати коротку пам’ятку — рекомендації для профілактики здоров’я зубів під час планування дитини, під час вагітності та після пологів (вони загалом ідентичні та спрямовані на те, щоб зміцнити зуби та не дати їм зруйнуватися у найвідповідальніший момент):
- дотримуватися стандартних правил гігієни рота (чищення зубів двічі на день, використання флоса або іригатора);
- частіше (один раз на місяць) міняти зубну щітку;
- полоскати (або навіть чистити) зуби після кожного прийому їжі;
- мінімізувати вживання солодкого, надто гарячого та надто холодного;
- дотримуватися правильного харчування, яке забезпечує баланс вітамінів, мінералів та мікроелементів;
- регулярно відвідувати стоматолога контролю стану ротової порожнини.
Єдина додаткова рекомендація щодо профілактики зубних проблем під час вагітності стосується токсикозу. Якщо вас знудило, в жодному разі не можна чистити зуби одразу ж після: ослаблену шлунковою кислотою емаль легко пошкодити щіткою та абразивною пастою. Тому краще спочатку прополоскати рот, а через 20-30 хвилин (за необхідності) почистити зуби.
—
Сподіваємося, ви знайшли для себе корисне в цій статті: ми намагалися дати максимум інформації, яка допоможе провести найщасливіший час зі здоровими зубами.
Проте, якщо у вас залишилися якісь питання, поставте їх у формі нижче — і ми із задоволенням на них відповімо!
І не забувайте про найголовніше: щоб не нашкодити собі та дитині, лікування карієсу/стоматиту/гінгівіту/пародонтиту та інших захворювань під час вагітності можна проводити тільки після консультації з лікарем-гінекологом і лікарем стоматологом.
Жодного самолікування!
Будьте здорові!