Стоматологічна клініка D.Ante.
Краща версія твоєї усмішки
Режим роботи клініки:
Пон-Сб: с 9:00 до 21:00
Нд: з 9:00 до 15:00
Контактні телефони:
+38 068 287 77 07
+38 044 287 77 07
Адреса:
Київ, вул. Антоновича 47
метро «Олімпійська»
Соціальні мережі:
Facebook
Instagram
Змінити мову сайту:
Мова сайту
RU UA
Рейтинг клініки в Google
4.8 
Чому жовтіють зуби у дорослих та дітей

Чому жовтіють зуби у дорослих та дітей

стоматолог-терапевт
Терапія
31.01.2023
624
✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Чому жовтіють зуби у дорослих та дітей

Білосніжна усмішка вже давно стала стандартом телебачення, кінематографа і загалом звичайного життя. 

І це не дивно: білі зуби — це, перш за все, ознака здоровʼя. Тому, навіть підсвідомо, коли ми бачимо сяючу білизною усмішку, то розуміємо: перед нами людина, яка дбає про себе.

В цій статті лікар-терапевт стоматології D.Ante, Вікторія Бараннік, розповідає про те, від чого зуби жовтіють та що можна зробити, щоб жовтий відтінок зубів не заважав вам насолоджуватися повноцінним життям. 

Від чого жовтіють зуби

Нажаль, сучасне життя майже не лишає шансу для зубів залишатися білими: причин, які спричиняють чому зуби жовтіють — безліч. 

Починаючи від генетики та шкідливих (або не дуже) звичок, і закінчуючи чисельними захворюваннями та впливом зовнішніх факторів. 

Тож давайте розберемо покроково, через що жовтіють зуби, за яких хвороб жовтіють зуби; чому жовтіють верхні або бічні зуби; і взагалі — чому наші зуби жовтіють і що з цим можна зробити. 

Чому жовтіють зуби від куріння

Найперша (і найочевидніша) причина зміни кольору зубів — це найпоширеніша шкідлива звичка, куріння. 

Варто одразу зазначити, що безпечного для зубів куріння немає: є більш шкідливі види куріння, і є менш шкідливі види. 

Проте памʼятайте, що мова йде лише про шкоду для зубів, а шкода від куріння не обмежується тільки впливом на красу вашої посмішки: страждають також легені, судини, шкіра тощо.

Чому жовтіють зуби під час куріння звичайних сигарет відповісти достатньо просто: сигарети містять смоли, які проникають в емаль зубів і з часом спричиняють зміну її кольору, яку важко не помітити. 

Відкритим залишається питання, чому навіть через куріння замінників сигарет (вейпів, айкосів та інших варіантів) зуби все одно жовтіють.

В цьому випадку основним чинником зміни кольору стає температура. Гаряче повітря, яке генерують електронні сигарети, спричиняє появу мікротріщин на емалі. Через ці мікротріщини в емаль потрапляють фарбуючи продукти, — і спричиняють зміну кольору зубів. 

Але чому жовтіють зуби якщо не куриш? Тут треба розглядати інші фактори, які можуть спричиняти зміну кольору зубів у дорослих і дітей. 

Читайте в нашому блозі: Чому професійна чистка зубів — обов’язкова і регулярна процедура

Чому жовтіють зуби у дітей

Почнемо розгляд впливу інших факторів з питань, які бентежать тисячі батьків щороку в залежності від віку їхніх дітей: «чому жовтіють зуби у дитини» та «чому жовтіють зуби у підлітка».

Чому жовтіють молочні зуби у дітей? 

По-перше, причиною може бути будова молочних зубів. Вони відрізняються від постійних щільністю емалі, будовою і стійкістю до впливу зовнішніх факторів. 

По-друге, спричиняти випадки за яких у дитини жовтіють зуби можуть спадкові фактори: якщо у батьків не ідеально біла емаль, ймовірно, що й емаль зубів дитини не буде білою.

По-третє, відповісти на питання чому жовтіють зуби у дітей та підлітків може банальне нехтування правилами гігієни. В дитинстві майже жодна дитина не любить процес чищення зубів, бо він «відволікає» від процесу гри, слухання казки, переглядання мультфільмів тощо. Ця причина відповідає, за нашими спостереженнями, приблизно за 80% випадків в яких жовтіють зуби у дитини. В більшості з цих ситуацій зуби жовтіють через непостійне домашнє чищення зубів, інколи — через нехтування професійною гігієною дитячих зубів в кріслі стоматолога.

І наостанок, ще однією причиною того, чому у дітей жовтіють зуби, є вже, безпосередньо, захворювання ротової порожнини. Наприклад, пожовтіння може викликати початковий карієс, який, з огляду на специфіку зубної емалі дитини, виглядає не як темне пʼятно у дорослих, а як зміна кольору.

Читайте в нашому блозі: Гіпоплазія емалі: чому руйнуються зуби дитини

Проте жовтий колір зубів притаманний не тільки дітям, але й літнім людям. Давайте розглянемо, чому жовтіють зуби у дорослих.

Чому з віком жовтіють зуби

З віком всі процеси в організмі сповільнюються. 

Це, нажаль, стосується і процесів живлення зубів корисними для них речовинами. Тобто, як і рослина, що не отримує достатньої кількості води і мінералів, зуб, втрачаючи живильні речовини, починає «усихати» і за рахунок цього змінює свій колір.

З іншого боку, додатковою причиною зміни кольору зубів з віком стає те, що емаль стає тоншою і втрачає свою рівномірність. Звичайно це повʼязано з браком живильних речовин, проте не останню роль в цьому процесі зіграє і механічне стирання зубів внаслідок… життя. Саме так: ми їмо, скрегочимо зубами від люті, напружуємо мʼязи щелепи в спортзалі — і через це емаль втрачає свої якості.

Тепер, коли ми розглянули вікові причини зміни кольору зубів, можна поговорити про інші причини, які спричиняють появу жовтої усмішки. 

Читайте в нашому блозі: Бруксизм: чому виникає нічний скрегіт зубами і як його лікувати

Чому жовтіють зуби при носінні брекетів

Одне з найчастіших, яке чують наші ортодонти — «чому жовтіють зуби з брекетами». 

І це не дивно, бо пацієнти дуже переймаються своїм зовнішнім виглядом після того, як їм встановили брекети, а ще більше — коли ці брекети починають виглядати не естетично.

Найважливіше, що треба розуміти у випадку із брекетами це не те, чому зуби у брекетах жовтіють, а те, чому при носінні брекетів жовтіють зуби.

Це ключова відмінність. Зуби жовтіють при носінні брекетів. Тобто сама експлуатація брекетів призводить до того, що вони міняють свій колір. 

Це може траплятися з кількох причин:

  1. Жовтіють не брекети, а лігатури. Гумові кільця, які фіксують ортодонтичну дугу в замках брекетів з часом змінюють колір. Тому відновити білосніжну усмішку можна лише завітавши до вашого стоматолога-ортодонта на заміну лігатур та «підтяжку» брекетів. 
  2. Жовтіють саме брекети. Так, це також трапляється. Наприклад, найпопулярніші керамічні брекети мають свої вади. Через те що кераміка по своїй будові схожа з емаллю зубів, вона має ті ж самі вади, а саме — змінює колір під впливом харчових барвників або, як ми вже зʼясували раніше, шкідливих звичок.
  3. Погана гігієна. Це причина, яка впливає на колір зубів незалежно від обставин. Зуби можуть бути з брекетами, молочними або зубами літньої людини — погана гігієна врешті-решт їх зіпсує. 

Читайте в нашому блозі: Як чистити зуби з брекетами: що потрібно знати про домашню гігієну в процесі лікування

Тепер, коли ми відповіли на запитання чому жовтіють зуби з брекетами, давайте розглянемо стан, за якого «поведінку» зубів передбачити складніше за все — вагітність.

Чому жовтіють зуби під час вагітності

Під час вагітності змінюється все (якщо ви не погоджуєтесь із цим твердженням, можете перевірити на собі 😀).

Зокрема, змінюється гормональний фон і насиченість організму матері корисними речовинами. Одна з таких речовин — кальцій. Навіть рекомендована нутриціологами добова норма кальцію під час вагітності зростає від 1100 до 1400 мг, що додатково свідчить про брак цієї речовини в організмі майбутньої матері. 

Брак кальцію, як і куріння чи брак живильних речовин із віком, спричиняє ослаблення емалі. Ослаблення емалі робить її більш схильною до абсорбції фарбуючих речовин, які містяться в їжі. 

Саме тому зміна кольору емалі чи пожовтіння зубів під час вагітності — це не щось надзвичайне, а просто наслідок змін, які відбуваються в організмі матері.

Читайте в нашому блозі: Як зміцнити зуби: продукти для профілактики захворювань ротової порожнини

Що робити, якщо зуби жовтіють

А тепер, коли ми розглянули чому жовтіють зуби, давайте поговоримо про те, як із цим боротися у різних випадках.

Попередження: якщо ви просто «загуглите» щось на кшталт «жовтіють зуби, що робити», пошукова система дасть вам безліч «народних» рецептів, більшість з яких будуть шкідливі для здоровʼя ваших зубів. Деякі «експерти» навіть розповідають, що чищення зубів — то основна причина карієсу. Саме тому ми закликаємо вас критично ставитися до будь-яких порад. А основна рекомендація для будь-яких випадків — проконсультуватися з вашим лікарем-стоматологом щодо того, які варіанти відбілювання зубів підійдуть для ваших зубів.

Перший (і найефективніший) спосіб зберегти білизну зубів — це дотримуватись правил особистої гігієни. Так, чистити зуби двічі на день; так, відвідувати стоматолога один-два рази на рік для професійної чистки зубів. Ви вже давно про це знаєте. Just do it, як-то кажуть наші американські друзі.

Раціон — ще один спосіб допомогти вашій емалі залишатися білою. Є продукти, які містять природні барвники зубів, їх краще уникати. Є продукти, які допомагають вашому організму боротися з дією шкідливих речовин (ми писали про них в нашому Instagram-акаунті) — їх варто додати до раціону або збільшити їх вміст в раціоні. 

Балансування мікроелементів. У випадку, коли організму не вистачає поживних речовин, єдиний спосіб — це допомогти йому їх отримати. Задля цього можна коригувати вміст вітамінів та мікроелементів. 

Останнє за переліком, але не за значимістю — це шкідливі звички. Як і завжди, ми не будемо закликати вас кинути курити (хоче дуже радимо) або надмірно споживати алкогольні напої (так, це теж може впливати на білизну усмішки), але наполегливо радимо проконсультуватися зі стоматологом, щоб, принаймні, зменшити вплив цих звичок на зовнішній вигляд вашої усмішки.

Будьте здорові!

Автор цієї статті

doctor
Вікторія Бараннік
стоматолог-терапевт
💬 «Здорова посмішка — здорова і впевнена людина, яка з легкістю долає всі перепони на своєму шляху!»

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Відбілювання зубів: плюси і мінуси
Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика
Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування
Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування
Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен
Читати статтю повністю>
Пришийковий карієс: причини розвитку, стадії, лікування
Читати статтю повністю>
Зубна паста без фтору або з фтором: що краще, яку вибрати
Читати статтю повністю>
Фтор для зубів: користь і шкода, як нормалізувати кількість фтору в організмі
Читати статтю повністю>
Навіщо та як користуватись зубною ниткою
Читати статтю повністю>