Стоматологічна клініка D.Ante.
Краща версія твоєї усмішки
Режим роботи клініки:
Пон-Сб: с 9:00 до 21:00
Нд: з 9:00 до 15:00
Контактні телефони:
+38 068 287 77 07
+38 044 287 77 07
Адреса:
Київ, вул. Антоновича 47
метро «Олімпійська»
Соціальні мережі:
Facebook
Instagram
Змінити мову сайту:
Мова сайту
RU UA
Рейтинг клініки в Google
4.8 
Стоматит у дорослих та його лікування

Стоматит у дорослих та його лікування

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
Терапія
22.02.2022
5074
✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Коротко про головне: стоматит виникає і у дітей, і у дорослих, а його причиною може стати навіть укус комара. Лікування стоматиту в домашніх умовах можливе на ранніх стадіях, але неправильне лікування може призвести до ускладнень та появи рубців, тому при появі навіть легких симптомів варто звернутися до стоматолога.

Стоматит може виникнути навіть на «рівному місці»: випадково прикусили щоку під час їжі, через це в рану потрапила інфекція, що спричинила розвиток стоматиту. Більш того, стоматит може вражати будь-яку поверхню ротової порожнини (язик, щоки, горло, ясна, губи).

А найнебезпечніше в цьому захворюванні — це його вплив на організм. Крім візуальних наслідків (виникнення рубців на ділянках уражених тканин), невилікований стоматит може призвести не тільки до зниження імунітету та появи застудних симптомів, але й до загальної інтоксикації та лихоманки, якщо патогенні мікроорганізми потраплять у кровообіг.

Саме тому важливо:

 1. Розпізнати появу захворювання на ранній стадії.
 2. Звернутися до стоматолога, який визначить причину появи та вид стоматиту.
 3. Вилікувати захворювання, поки воно не перейшло у важку форму та не вразило інші системи організму.

Як розпізнати стоматит: симптоми захворювання

Причиною розвитку стоматиту може стати, насправді, що завгодно, від пошкодження слизової оболонки рота до зміни гормонального фону в підлітковому віці або під час вагітності.

Читайте в нашому блозі: Лікування зубів під час вагітності: все, що треба знати

Ось основні симптоми стоматиту в залежності від його локалізації (де саме він утворюється в ротовій порожнині):

 • стоматит на яснах (гінгівіт) супроводжується кровоточивістю, болем при натисканні на ясна, неприємним запахом з рота, інколи ще й хиткістю зубів;
 • стоматит на губах (хейліт) виявляє себе лущенням, набряклістю, тріщинами, появою бульбашок та невеликих виразок. Ці симптоми можуть супроводжуватися печінням та свербінням;
 • стоматит язика (глосит) може супроводжуватися і зміною кольору поверхні язика, і появою нальоту (від білого до сірого), появою виразок різного діаметра і навіть набряком язика;
 • стоматит горла збільшує слиновиділення, викликає почервоніння горла та складності із ковтанням;
 • нелокалізований стоматит. Стоматити часто не локалізуються у певній ділянці рота, а поширюються по всій поверхні ротової порожнини.

Незалежно від того, де саме з’явилися симптоми стоматиту, потрібно визначити, що саме викликало захворювання.

Читайте у нашому блозі: Печіння в роті: причини та лікування

Залежно від джерела захворювання стоматити у дорослих поділяють на грибковий, алергічний, вірусний, променевий, хімічний, травматичний, герпетичний та ін.

Ще одна класифікація стоматитів залежить від стадії захворювання:

 • катаральний стоматит — початкова стадія — супроводжується описаними вище симптомами (почервоніння, печіння, запах з рота, набряк, підвищене слиновиділення);
 • виразковий — наступний етап розвитку хвороби — часто тягне за собою підвищення температури тіла та збільшення лімфовузлів;
 • афтозний — найскладніший для лікування варіант — супроводжується появою в роті афт (виразок), які можуть об’єднуватися в «острівці» і значно підвищувати дискомфортні відчуття.

І останнє, але не менш важливе — тривалість захворювання. Як і інші хвороби, стоматит буває гострим та хронічним. Від цього залежить підхід до його лікування.

Як бачите, стоматит має досить багато «інгредієнтів», тому визначити появу захворювання за симптомами ви можете самостійно, але точно визначити джерело, стадію та локалізацію може лише лікар-стоматолог.

Іноді визначення джерела захворювання потрібно також здавати додаткові аналізи (крові, бактеріологічні посіви, хроматографію, біопсію, імунологію, тощо).

Тобто навіть у разі появи стоматиту на ранній стадії потрібно записуватись на консультацію до стоматолога і не займатися самолікуванням, щоб не допустити розвитку захворювання до виразкової та афтозної стадій.

Читайте в нашому блозі: Стоматит у дітей: види захворювання і методики лікування

Чому не можна лікувати стоматит в домашніх умовах

Незважаючи на те, що першу стадію стоматиту (катаральний стоматит) можна вилікувати в домашніх умовах полосканнями та прийомом медикаментів, щоб це зробити, потрібно правильно визначити тип, стадію та першопричину стоматиту.

Дуже часто стоматит у дорослих намагаються вилікувати народними засобами у домашніх умовах, не звертаючись за консультацією до стоматолога. Для такого лікування використовують розчини солі та соди, соки капусти, моркви чи картоплі, настоянки ромашки, кори дуба чи календули тощо.

Ризик такого самолікування в тому, що воно може тимчасово усунути або полегшити симптоми, але не прибере першопричину захворювання.

Це може призвести до більш тяжкого рецидиву захворювання в майбутньому, а в гіршому випадку — не тільки не полегшить, а й посилить початкову симптоматику.

Що може статися при неправильному лікуванні стоматиту:

 • рубці на слизовій поверхні рота;
 • розвиток вторинних інфекцій;
 • ЛОР-захворювання (ларингіт, отит, захриплість та ін.);
 • випадання зубів;
 • зміна форми губ та піднебіння;
 • попадання бактерій або вірусів у кровотік (призводить до серцево-судинних захворювань, васкуліту, захворювань внутрішніх органів та ін.).

Именно этим и опасен стоматит: заболевание, которое на первый взгляд выглядит как «ой, да пополоскаю и все пройдет» может перерасти в гораздо более существенную проблему для здоровья всего организма.

Тому, якщо ви виявили перші симптоми стоматиту, ми рекомендуємо негайно записатися на консультацію до стоматолога-терапевта, щоб вилікувати захворювання на ранній стадії.

Читайте в нашому блозі: Як зміцнити зуби: продукти для профілактики захворювань ротової порожнини

Стоматит: лікування у дорослих

Про лікування стоматиту можна розповідати довго, адже воно залежить від тих факторів, які викликали захворювання (а цих факторів, як ви бачили вище, дуже багато).

Для того, щоб було простіше розібратися в методах лікування, ми підготували невелику таблицю, де показані методи лікування залежно від стадії захворювання.

Початкова стадія (катаральний стоматит)Середня стадія (виразковий стоматит)Последняя стадия (афтозный стоматит)
– обробка антисептичними препаратами (спреї, полоскання, пігулки, мазі);
– зміна дієти;
– прийом вітамінів та мінералів;
– професійна гігієна ротової порожнини.
Елементи початкової стадії, а також:
– прийом знеболювальних та антибіотиків;
– ультрафіолетове опромінення;
– лікування лазером;
– озонотерапія;
кріотерапія;
– біостимуляція крові.
Елементи середньої стадії, а також:
– ін’єкції препаратів під афти (виразки);
– імунокорекція;
– видалення відмерлих ділянок із подальшою медикаментозною обробкою.

Як бачите, таблиця наочно показує, що краще не займатися самолікуванням, а звернутися до стоматолога, щоб правильно визначити тип стоматиту та вилікувати його на ранній стадії, не допускаючи розвитку захворювання: виразковий та афтозний стоматит набагато складніше вилікувати (і за часом, і за бюджетом ). 

Тільки лікар-стоматолог може визначити, як правильно та з мінімальними ресурсами (час та гроші) лікувати стоматит у дорослих.

Автор цієї статті

doctor
Анна Шабріна
стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Відбілювання зубів: плюси і мінуси
Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика
Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування
Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування
Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен
Читати статтю повністю>
Пришийковий карієс: причини розвитку, стадії, лікування
Читати статтю повністю>
Зубна паста без фтору або з фтором: що краще, яку вибрати
Читати статтю повністю>
Фтор для зубів: користь і шкода, як нормалізувати кількість фтору в організмі
Читати статтю повністю>
Чому жовтіють зуби у дорослих та дітей
Читати статтю повністю>