Чутливість зуба: причини та лікування

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Коротко про головне: причиною підвищеної чутливості зубів може стати будь-що, від неправильно підібраної зубної пасти або щітки (коли зуб починає реагувати, наприклад, на холодне) до пародонтозу (коли будь-яка взаємодія із зубами викликає дискомфорт). Незначну чутливість зубів можна знизити навіть у домашніх умовах, а у складних випадках необхідна допомога спеціаліста.

Що таке гіперестезія зуба?

Кожен із нас хоча б раз у житті відчував симптоми підвищеної чутливості зубів: різкий біль, локалізований в районі одного або кількох зубів, який виникає у відповідь на якийсь подразник.

Іноді зуб реагує на гаряче чи холодне, іноді на кисле чи солодке, інколи ж — на дотик зубної щітки чи шматочків їжі. Інтенсивність такої реакції може бути короткочасною (кілька секунд) або тривалою (близько хвилини).

Це явище називається гіперестезія зубів (лат. hyper – понад, надмірно + грец. aisthesis – відчуття, почуття).

Підвищена чутливість зубів не виникає сама по собі, вона завжди має причину.

Читайте у нашому блозі: Зубний біль: причини, як заспокоїти біль зуба вночі, що робити і які ліки пити, правильне лікування

Чутливість зубів: причини

Ідентифікувати причини виникнення підвищеної чутливості зубів виключно за ознаками неможливо.Наприклад, чутливість зубів на холодне може означати і механічну травму емалі зуба, і карієс, і наявність старих негерметичних пломб, і оголення шийки зуба, і навіть вагітність…

Ось повний перелік причин підвищеної чутливості емалі зубів:

  • Пошкодження цілісності емалі зуба. Причиною такого пошкодження може стати випадкова травма від удару, скол емалі при вживанні дуже твердої їжі, надмірно інтенсивне чищення зубів або навіть використання зубної пасти з агресивними компонентами (кислоти та абразивні речовини для відбілювання).
  • Руйнування емалі через неправильний режим харчування. Солодкі газовані напої або надлишок їжі з підвищеною кислотністю можуть призвести до стоншення зубної емалі, і, як наслідок, підвищення чутливості зубів.
  • Будь-які види стоматологічних захворювань. Усі порушення нормального стану зубів — карієс, ерозія емалі, клиноподібні дефекти, демінералізація — можуть призвести до того, що зуби ставатимуть чутливими до подразників.
  • Деякі види «нестоматологічних» захворювань. Якщо у вас є проблеми з роботою шлунка та кишечника або неправильно функціонують ендокринні залози, це також може стати причиною розвитку гіперестезії зубів.
  • Опущення ясен. Пародонтоз, авітаміноз, неправильний прикус — тобто будь-яке захворювання, яке може спричинити опущення ясен, також стає причиною підвищеної чутливості зубів. Причина тут у тому, що шийка зуба не покрита емаллю, тому чутлива до впливу будь-якого подразника.
  • Деякі стоматологічні процедури. «Офісне» або домашнє відбілювання зубів стоншує емаль і стимулює посилення чутливості. Найчастіше така чутливість проходить протягом кількох днів.
  • Гормональні зміни. Як і деякі види захворювань, що впливають на роботу ендокринних залоз, такі гормональні зміни, як вагітність або вікове зникнення менструального циклу також можуть викликати підвищену чутливість зубів.
  • Шкідливі звички. Куріння та надмірне вживання алкоголю одночасно впливають і на стан зубів, і на здоров’я ясен, тому можуть спричинити різку чутливість зубів.
  • Недостатня гігієна ротової порожнини. Зубний наліт і камінь можуть викликати відшарування ясен, що призводить до оголення шийки зуба, і, відповідно, гіперестезії.

Для лікування підвищеної чутливості слід звернутися до стоматолога: він визначить причину появи дискомфорту та вибере відповідний метод лікування залежно від складності. Або ж, якщо чутливість незначна, призначить профілактичні процедури — професійне чищення зубів ультразвуком та AirFlow, та подальшу ремінералізацію емалі.

Читайте в нашому блозі: Язик — індикатор вашого здоров’я. Про що говорить наліт на язику

Чутливість зубів: лікування

У деяких випадках, коли дискомфорт від підвищеної чутливості зубів невеликий (біль незначний і триває близько 1 секунди), можна спробувати позбутися чутливості в домашніх умовах за допомогою спеціальних ремінералізуючих паст або кремів.

Однак, якщо «самолікування» не допомагає або біль від впливу подразників на зуби сильний, важливо вчасно звернутися до стоматолога: він допоможе ідентифікувати причину появи чутливості та позбутися її.

Як зменшити чутливість зубів у домашніх умовах

Що робити, якщо чутливість зубів незначна? Можна спробувати замінити зубну пасту і щітку.

Якою б пастою ви не користувалися зараз, замініть її на пасту «для чутливих зубів». Компоненти, що входять до складу таких паст, «закривають» мікротріщини в емалі і тим самим знижують чутливість зубів.

Ще один спосіб — замінити зубну щітку. Стара або занадто жорстка зубна щітка також може стати причиною появи мікротріщин на емалі.

Якщо ж, незважаючи на нову пасту та щітку, чутливість зубів не знижується протягом 5-7 днів, рекомендуємо звернутися до вашого стоматолога для ідентифікації причини та подальшого лікування підвищеної чутливості.

Читайте в нашому блозі: Як вибрати зубну щітку?

Як знизити чутливість молочних зубів у дітей

Гіперчутливість зуба у дитини — досить поширене явище: дитяча емаль тонша і податливіша, ніж емаль зубів у дорослих, тому швидше «здається» під впливом агресивних подразників.

Щоб усунути підвищену чутливість зубів дитини, зверніться до стоматолога: він перевірить, чи немає стоматологічних захворювань і проведе ремінералізацію (фторування) емалі.

Це захистить зуби дитини від підвищеної чутливості.

Як зменшити чутливість зубів після чищення ультразвуком

Найпоширеніший симптом після професійного чищення зубів ультразвуком або апаратом Air Flow — чутливість зубів до холодного.

Зазвичай, така чутливість проходить протягом декількох годин після процедури. Однак, якщо чутливість не пройшла через 24 години після чищення, зверніться до стоматолога: є ймовірність, що чистка «розкрила» каріозну порожнину на ранній стадії (тобто непомітну людському оку).

Читайте в нашому блозі: Карієс: причини утворення, стадії розвитку і ефективне лікування

Як зменшити чутливість зубів після відбілювання

Відбілювання зубів набагато сильніше впливає на емаль, ніж професійне чищення, оскільки в більшості випадків це — хімічний вплив на її структуру.

Через це після відбілювання може з’явитися підвищена чутливість зубів на солодке, на дотик та ін.

У більшості випадків цей ефект проходить через 1-3 дні після відбілювання, але якщо цього не сталося, обов’язково зверніться до стоматолога, щоб він провів додаткові процедури із захисту емалі.

Як зменшити чутливість зубів після пломбування

«Різкий зубний біль», «чутливість зубів до холодного та гарячого», «щелепа ниє» — приблизно так пацієнти описують свої відчуття після деяких видів пломбування.

Таке трапляється, якщо каріозна порожнина була досить глибока (стоматолог працював у безпосередній близькості від пульпи — нервового пучка — зуба).

Причина підвищеної чутливості в такому разі криється в «пересушуванні» зубних тканин: при пломбуванні стоматолог обробляє зуб спеціальними засобами, щоб пломба щільно прилягала до зубних тканин. Це пересушування і стає причиною дискомфортних відчуттів після пломбування.

Ефект може тривати від 1 до 7 днів, залежно від складності лікування карієсу. Якщо через тиждень болючі відчуття не проходять, вам потрібно знову записатися на прийом до лікаря.

Читайте в нашому блозі: Після пломбування болить зуб: причини і план дій

Як зменшити чутливість зубів після пологів

Різке підвищення чутливості зубів після пологів — той симптом, на який не можна не звертати уваги: зубний біль може вплинути на якість годування і, як наслідок, здоров’я дитини.

Тому при появи будь-якого дискомфорту в роті після пологів, потрібно обов’язково звернутися до стоматолога (ніякого самолікування!): він самостійно або в парі з лікарем-гінекологом призначить відповідне лікування.

Докладніше про догляд за зубами до, під час та після вагітності читайте в нашій статті.

Як зменшити чутливість зубів після видалення зуба мудрості

Якщо ви відчуваєте біль після видалення зуба мудрості (або будь-якого іншого зуба) в сусідньому зубі, це може бути викликано двома причинами:

  1. Будь-яке видалення — це травмування тканин щелепи та ясен, тому біль може бути «фантомним». Вам може здаватися, що болить «сусід» видаленого зуба, коли насправді біль просто мігрував. У такому разі варто почекати 2-3 дні, поки ушкоджені під час видалення зуба тканини не загояться. В більшості випадків такий біль проходить самостійно.
  2. Якщо ж біль не вщухає протягом кілька днів після видалення, це може означати, що при видаленні на сусідньому зубі «відкрився» нелікований карієс і потрібно знову записатися на прийом до стоматолога.

Якою б не була причина підвищеної чутливості зубів, це завжди заважає жити повноцінним життям.

Тому ми рекомендуємо з появою найменших ознак дискомфорту звернутися до стоматолога, щоб він з’ясував та усунув причину підвищеної чутливості — гіперестезії — зубів.

Автор цієї статті

Вікторія Бараннік
Вікторія Бараннік

стоматолог-терапевт

💬 «Здорова посмішка — здорова і впевнена людина, яка з легкістю долає всі перепони на своєму шляху!»

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити? Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен Читати статтю повністю>