Стоматологічна клініка D.Ante.
Краща версія твоєї усмішки
Режим роботи клініки:
Пон-Сб: с 9:00 до 21:00
Нд: з 9:00 до 15:00
Контактні телефони:
+38 068 287 77 07
+38 044 287 77 07
Адреса:
Київ, вул. Антоновича 47
метро «Олімпійська»
Соціальні мережі:
Facebook
Instagram
Змінити мову сайту:
Мова сайту
RU UA
Рейтинг клініки в Google
4.8 
Неправильний прикус у дітей — не вирок

Неправильний прикус у дітей — не вирок

стоматолог-ортодонт
✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Цього разу ми відразу почнемо з головної думки, яку ми хочемо донести кожній мамі і кожному татові:

Потрібно уважно контролювати стан прикусу у дитини і, при необхідності, коригувати його.

Спостерігати за розвитком прикусу потрібно починаючи з шестимісячного віку, оскільки фактори ризику неправильного змикання зубів з’являються саме в цьому віці.

А ось про те, чому потрібно це робити, на що може вплинути неправильний прикус і як зберегти правильний прикус у дитини читайте в статті Лесі Ракші, стоматолога-ортодонта в стоматологічній клініці D.Ante (Київ, м. Олімпійська).

Чому прикус формується неправильно

На формування неправильного прикусу впливають кілька факторів. Найбільш значимі з них (за кількістю випадків неправильного прикусу) — це поведінкові і «інші» фактори.

Звички дитини

Звички — це ті чинники розвитку неправильного прикусу, які дитина так чи інакше сформувала самостійно:

 • висування нижньої щелепи вперед;
 • смоктання пальця;
 • кусання олівців і ручок;
  закугування губи;
 • неправильна постава (голова йде вперед — це призводить до деформації щелепи і аномалій прикусу);
 • неправильна позиція для сну (закинута голова — уповільнений розвиток нижньої щелепи, кулак під щокою — викривлення щелепи і ін.).

Поведінкові фактори батьків

Це фактори, на які в більшій мірі впливають батьки:

 • тривале використання соски;
 • використання при годуванні соски з дуже широким прорізом;
 • ліниве жування (слабкий розвиток м’язів):
 • годування тільки сильно подрібненої їжею;
 • мала кількість твердої їжі в раціоні;
 • нестача корисних речовин;
 • невилікуваний карієс молочних зубів: призводить до їх видалення і формування неправильного прикусу до появи постійних.

Стан здоров’я дитини

Іноді неправильний прикус формується внаслідок проблем зі здоров’ям, які, в свою чергу, призводять до неправильного росту / розвитку щелеп:

 • родова травма або важке протікання вагітності;
 • нестача кальцію при вагітності;
 • патологічні порушення органів дихання;
 • респіраторні захворювання (алергічний риніт, гайморит і ін.);
 • захворювання опорно-рухового апарату;
 • порушення обміну речовин;
 • бруксизм (скрип зубами);
 • травми ротової порожнини;
 • порушення розміщення язика.

Вроджені фактори

 • генетичні захворювання (наприклад, аномалія розміру зубів — макродонтія, коли зуби не поміщаються в щелепи);
 • дуже рання або, навпаки, запізніла зміна молочних зубів на постійні;
 • порушення формування м’яких тканин (короткі вуздечки язика або губ).

Что влияет на формирование прикуса

Чому важливо виправляти прикус з дитинства та Що буде, якщо цього не зробити

Людське тіло — єдина система, яка повинна злагоджено і довго працювати. Але, якщо один з компонентів системи «дає збій», то і решта її частей починають працювати не так ефективно.

Неправильний прикус впливає і на роботу травної системи, і на естетику усмішки (і, як наслідок, психологічний стан), і на дикцію, і на частоту стоматологічного лікування (прикус впливає на стирання емалі і появі карієсу через скупченість зубів), і на якість дихання (хропіння, недолік кисню) і навіть на щоденний комфорт (може привести до хворобливого жування).

Особливо небезпечний неправильний прикус в зв’язці з іншими факторами, такими як бруксизм. У комплексі з ним наслідки неправильного прикусу стають причиною більш швидкого розвитку захворювань зубів.

Читайте в нашому блозі: Чи боляче ставити, носити та знімати брекети?

Правильний чи неправильний прикус: як зрозуміти?

Ми вже розглянули причини, які призводять до неправильного прикусу і що трапиться, якщо вчасно не виправити неправильну «поставу» щелепи і зубів.

Також ми наполягаємо на тому, що кожному з батьків важливо уважно стежити за прикусом своєї дитини, щоб можна було вчасно виявити відхилення і вжити відповідних заходів.

Тепер давайте розберемо, як же визначити неправильний прикус у дитини і які бувають види неправильного прикусу (щоб вчасно їх ідентифікувати).

Ознаки та симптоми неправильного прикусу

Перші ознаки формування неправильного прикусу зубів помітні тільки фахівцеві, тому ми рекомендуємо регулярно водити дитину на профілактичний огляд у дитячого стоматолога.

Лікар не тільки зможе швидко знайти ранні ознаки появи неправильного прикусу, а й «купірувати» розвиток інших захворювань зубів.

На більш пізніх стадіях розвитку неправильного прикусу вже можна спостерігати проблеми з дикцією (наприклад, у вимові шиплячих), нерівності зубних рядів, прокручування зубів навколо своєї осі і поява великих проміжків між зубами.

Неполіткоректний термін для всього, що відбувається через неправильний прикус — криві зуби у дітей.

Якщо ж з перерахованого вище нічого не виявлено, то варто звернути увагу на положення щелеп відносно один-одного. Положення щелепи людини формує види правильного і неправильного прикусу.

Види неправильного і правильного прикусу

Спочатку розглянемо види правильного прикусу.

Ідеальний прикус (ортогнатіческій прикус). Передні зуби верхньої щелепи перекривають передні зуби нижньої щелепи на одну третину, а бічні зуби верхньої щелепи розташовуються між бічними зубами нижньої щелепи (як цегляна кладка).

Нормальний прикус. Тут все аналогічно ідеальному, але з невеликими відхиленнями. Так, нормальною вважається незначна скупченість розташування зубів на нижній щелепі, невеликі повороти зубів і / або проміжки між зубами.

З неправильним прикусом розібратися складніше, так як його різновидів більше (і, прямо скажемо, стоматологи люблять використовувати зрозумілі-тільки-ім-самим терміни).

Верхня щелепа нависає над нижньою (дистальний прикус). Зазвичай цей вид прикусу з’являється внаслідок неправильного розвитку нижньої щелепи.

Читайте в нашому блозі: Дистальний прикус: вплив на здоров’я, ознаки, причини, лікування у дітей та у дорослих

Нижня щелепа сильно висунута вперед (мезіальний прикус). Найчастіше цей вид прикусу є спадковим.

Прямий прикус. Зуби стикаються один з одним гострими краями (повинні заходити один за одного). Через це розвивається патологічна стертість зубів.

Зуби верхньої щелепи перекривають нижню більше ніж на 50% (глибокий прикус). Іноді такий прикус призводить до того, що зуби нижньої щелепи травмують піднебіння.

Великий проміжок між зубними рядами (відкритий прикус). При такому прикусі бокові зуби змикаються, а передні — ні.

Ділянки щелепи поводяться по-різному (перехресний прикус). У цьому випадку частина зубів може бути висунута вперед, а частина — назад. В результаті підборіддя зміщується в ту чи іншу сторону.

Нижче ілюстрація, на якій показано, як виглядає правильний і неправильний прикус.

Виды неправильного прикуса у детей

План дій для батьків

Найголовніше для батьків (те, про що ми вже писали і будемо писати неднократно) — вчасно відвідувати з дитиною стоматологічну клініку.

Регулярні візити до дитячого стоматолога допоможуть вчасно виявити порушення прикусу і виправити їх досить швидко.

І, якщо ви знайшли «свою» клініку (ми вже писали про те, як це зробити), то там  буде працювати і стоматолог-ортодонт, який зможе відповісти на питання «як виправити прикус» і насправді вирівняти прикус вашої дитини.

Як знайти класного ортодонта

Про всяк випадок нагадаємо алгоритм вибору ортодонта:

 • знайти ортодонта, яка має достатньо досвіду і позитивних відгуків щодо виправлення дитячого прикусу;
 • прийти на прийом-знайомство, щоб оцінити, як на доктора реагуватиме дитина (ортодонтичне лікування зазвичай тривалий процес, значить дитині повинно бути комфортно з лікарем);
 • скласти разом з лікарем план лікування (становить його, звичайно ж, лікар, а ви вибираєте найбільш комфортний для вас і дитини варіант).

До речі, ви завжди можете записатися на прийом до дитячого стоматолога-ортодонта в клініку D.Ante.

З якого віку рекомендується вирівнювання прикусу

Відповідь на це питання залежить від типу викривлення і ступеня його виразності, стану емалі і загального стану здоров’я дитини.

Перше ортодонтичне лікування прикусу для дитини можна проводити у віці від 2 до 4 років, коли молочний прикус вже повністю сформувався. У цьому віці кісткова тканина досить рухома, тому лікування може полягати тільки в гімнастиці, яка зміцнить щелепні м’язи.

Якщо зуби не вирівняли до 5-6 років, то простої гімнастики буде вже недостатньо. Тому після настання 6-річного віку для виправлення прикусу стоматологи використовують пластинки, трейнери, капи або часткові брекети.

Наступний віковий «крок» настає після появи всіх корінних зубів приблизно з 12 до 14 років. У цьому віці знімні апарати (пластинки, трейнери, капи) вже не ефективні. Однак кісткова тканина ще рухлива, а значить тривалість виправлення прикусу набагато менше, ніж у дорослих.

Наведені вище вікові рамки — орієнтир, загальні рекомендації. У будь-якому випадку, рішення про необхідність ортодонтичного лікування приймає стоматолог. Іноді його потрібно починати раніше, а іноді пізніше — це залежить від окремого випадку розвитку щелепи кожної дитини.

Як налаштувати дитину на виправлення прикусу

Зазвичай, щоб налаштувати дитину на виправлення прикусу (носіння пластинок, установку брекетів) стоматологи рекомендують приводити в приклад голлівудських зірок. Нам здається, що сучасні діти не реагують на такі «приклади».

Навіть більше того, близько 60% наших маленьких пацієнтів самі із задоволенням ставлять брекети або носять пластинки. Особливо легко переконати дитину в необхідності лікування, якщо в його дитсадку чи школі вже хтось носить ортодонтичні конструкції.

Але, навіть якщо таких прикладів немає, можна їх знайти:

 • показати дитині популярних дітей-влогеров в Youtube або Tik-Tok, які носять брекети або пластинки;
 • знайти його / її улюблених мультяшних героїв з брекетами (досить просте завдання, особливо якщо дитина захоплюється манга (вид коміксів);
 • регулярно приводити будь-який приклад дітей такого ж віку, як ваша дитина (або трохи старше).

Ще один варіант (у нас було кілька таких випадків в практиці) — коли хтось із батьків встановлює брекети собі. При такому сценарії досить легко налаштувати дитину, а процес регулярної гігієни з ортодонтичною конструкцією не викликає особливих проблем: у дитини завжди є наочний приклад.

Цікаве по темі: Брекети для дітей: показання до установки і як підготувати дитину до виправлення прикусу

Консультація стоматолога щодо виправлення прикусу

Цікаво, хто більше боїться консультації стоматолога, дитина («а раптом прямо і лікувати будуть ?!») або його батьки («цікаво, скільки ж нарахують ?!»). 🤔

В обох випадках — не турбуйтеся.

Консультація стоматолога щодо виправлення прикусу на те і консультація, щоб познайомитися, оглянути дитину, оцінити стан його ротової порожнини і загальне ставлення з лікування, скласти покроковий план лікування і отримати попередній прогноз по його вартості і тривалості.

Дитину ніхто не буде лікувати, а батькам стоматолог запропонує кілька варіантів виправлення прикусу, щоб вони могли вибрати найбільш підходящий.

І, до речі, лікування може зовсім і не бути, так як у виправлення прикусу є і протипоказання.

Протипоказання до виправлення прикусу

Коли ми говоримо про виправлення прикусу дитячих зубів, абсолютні протипоказання до виправлення (повна відсутність зубів, кілька імплантатів в щелепі) не актуальні, так як вони з’являються тільки у дорослих.

Дітей стосуються тільки відносні протипоказання:

 • захворювання кісткової і сполучної тканин;
 • захворювання пародонту (можна вирівнювати прикус тільки після повного курсу лікування);
 • відносна рухливість зубів 2-й або 3-й ступеня;
 • захворювання крові, ендокринної системи;
 • психічні розлади;
 • хронічні інфекційні та онкологічні захворювання;
 • аутоімунні захворювання і синдром імунодефіциту;
 • важкі форми цукрового діабету.

Методи лікування прикусу або Як вирівняти прикус

Почнемо перерахування від самого просто — до найскладнішого (в принципі, градація методів лікування відповідає вікові, в якому лікують дитячий прикус).

Вправи для виправлення прикусу — міогімнастика (від 2 до 4 років). Ці вправи допомагають виправити прикус без установки ортодонтичних апаратів.

Зйомні ортодонтичні конструкції (від 4 до 10-12 років). Ретейнери, пластинки і капи можна знімати під час їжі, а крім того вони (найчастіше) не так помітні в роті, як брекети.

Незйомні ортодонтичні конструкції (з 12 років). Відрізняються по розташуванню в роті (лінгвальні та класичні), за матеріалом (металеві, керамічні і сапфірові) і за способом кріплення дуги (лігатурні і безлігатурні).

Как лечат прикус у детей

Ну і, звичайно, практично після кожного виду лікування (крім міогімнастики) встановлюється конструкція, яка не допускає рецесії (повернення зубів на колишнє місце) — ретейнер.

Скільки триває виправлення прикусу

Тут все також залежить і від виду конструкції, і від віку дитини.

Так, наприклад, пластинки носять від 6 місяців, а брекети — від 1 року. Але кожен випадок індивідуальний, тому точний термін можна озвучувати тільки після консультації і складання плану лікування.

Профілактика формування неправильного прикусу у дітей

Вище ми вже писали про те, що призводить до появи неправильного прикусу.

Профілактика формування неправильного прикусу можлива тільки щодо поведінкових факторів батьків, звичок дитини і деяких компонентів здоров’я дитини: на вроджені фактори вплинути профілактикою неможливо.

Стан здоров’я дитини. Про це говорять більшість книг про народження дітей, про це попереджають лікарі під час спостереження за вагітністю, але все одно це іноді трапляється. Ще до народження дитини потрібно забезпечити їй достатню кількість кальцію та інших елементів, щоб не спровокувати порушення обміну речовин і захворювання опорно-рухового апарату. Після народження — стежити за своєчасним лікуванням респіраторних захворювань і появою бруксизма.

Поведінкові фактори батьків. Те, що сприяє розвитку неправильного прикусу ще до того, як дитина може контролювати власну поведінку. Забезпечте дитині правильне харчування, достатню кількість корисних речовин в раціоні, своєчасне лікування — і у нього сформується правильний прикус.

Звички дитини. Остання можливість для неправильного прикусу проявити себе. Але якщо уважно стежити і своєчасно припиняти формування неправильних звичок (висування нижньої щелепи вперед, смоктання пальця, кусання олівців і ручок тощо.), То можна уникнути формування неправильного прикусу або виправити прикус самостійно — до того, як він непоправно зміниться. Тільки ніякого «заставляння» (!), Все повинно відбуватися органічно.

Цікаве по темі: Рентген зуба в Києві: користь і шкода при лікуванні зубів

Часті питання-відповіді від батьків

Чи потрібно робити рентгенівські знімки перед виправленням прикусу у дітей?

Обов’язково. Щоб правильно вирівняти зуби, потрібно розуміти, як взаємодіють між собою  щелепна кістка і корені зубів. У будь-якому випадку, кількість опромінення під час рентгену настільки мале, що не заподіє дитині ніякої шкоди.

Як позбутися від звички кусати олівці у дитини, якщо він не реагує на вмовляння?

Можна спробувати використання вестибулярних пластинок. Якщо правильно підібрати таку пластинку і перетворити її використання в гру, то все вийде.

Що робити, якщо у дитини прорізується «зайвий» зуб?

Такий зуб може стати причиною викривлення прикусу, тому, як тільки ви помітили такий зуб у своєї дитини, відразу ж зверніться до стоматолога.

Висновки

Незалежно від того, в якому віці виявлений неправильний прикус, його можна виправити (якщо, звичайно, немає протипоказань, про які ми говорили вище).

Якщо це робити в ранньому віці, в деяких випадках можна обійтися навіть гімнастикою; якщо в більш пізньому — доведеться встановлювати ортодонтичні апарати; а якщо уважно ставитися до профілактики і виключити ті чинники, які призводять до викривлення прикусу — можна зовсім уникнути цієї проблеми.

У будь-якому випадку, неправильний прикус у дитини — не вирок 😃

Зміст статті
Показати весь зміст

Автор цієї статті

doctor
Леся Ракша
стоматолог-ортодонт

Останні статті
по темі Дитяча стоматологія в блозі D.Ante

Гіпоплазія емалі: чому руйнуються зуби дитини
Читати статтю повністю>
Що таке седация в стоматології, як і коли її проводять
Читати статтю повністю>
ТОП-10 питань від батьків про лікування зубів дітям під наркозом
Читати статтю повністю>
Перший візит дитини до стоматолога: поради батькам
Читати статтю повністю>
Прорізування зубів у дітей: що потрібно знати батькам
Читати статтю повністю>
Як вибрати хорошого або «свого» стоматолога?
Читати статтю повністю>
Брекети для дітей: показання до встановлення і як підготувати дитину до виправлення прикусу
Читати статтю повністю>
Стоматит у дітей: види захворювання і методики лікування
Читати статтю повністю>