ТОП-10 питань від батьків про лікування зубів дітям під наркозом

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Не так давно стоматологи їх пацієнти були практично позбавлені можливості якісно провести лікування у дітей з множинним карієсом і особливих дітей.

Сьогодні все частіше в амбулаторній стоматології застосовується наркоз: з’являється все більше нових більш безпечних препаратів.

Одна з таких речей — лікування зубів дітям під наркозом. Це процедура, яка в деяких випадках стає єдиним, на жаль, способом врятувати зуби дитини від руйнування, навіть незважаючи на додаткову фінансову складову.

У цьому матеріалі дитячий стоматолог клініки D.Ante Людмила Табуранська відповідає на самі популярні питання від батьків про цю процедуру.

Чим відрізняються наркоз, медикаментозний сон і седація?

Зверніть увагу: у відповіді на це питання ми використовуємо медичну градацію видів анестезії (в клініках часто плутають поняття седації, медикаментозного сну і наркозу) для лікування зубів під наркозом у дітей, тому написане нижче може відрізнятися від того, що говорять інші стоматологи.

Наркоз (загальна анестезія)

Повне відключення центральної нервової системи за допомогою хімічних препаратів.

Під час наркозу відключається свідомість і деякі функції організму, тому для проведення цієї процедури потрібне спеціальне обладнання, яке підтримує функціонування тіла.

Ще одна особливість наркозу — вплив на автоматичні реакції організму. Якщо в звичайному стані (або під час седації) при травмі або хірургічному впливі підвищується артеріальний тиск або прискорюється серцебиття, то наркоз відключає ці функції, а значить у лікаря менше перешкод для проведення необхідних маніпуляцій.

У стоматології наркоз використовується тільки в тих випадках, коли не можна обійтися місцевою анестезією або седацією:

  • при алергії на місцеві анестетики;
  • дуже складні, довгі, болісні лікувальні процедури;
  • психологічна нестабільність — стан паніки або істерики;
  • маніпуляції з зубами дітей від 1 до 3 років;
  • лікування особливих дітей.

Однак не у всіх випадках зі списку вище можна застосовувати загальну анестезію. У наркозу є і протипоказання:

  • захворювання, пов’язані з роботою дихальної системи: пневмонія, астма;
  • алергія на медикаменти, які використовуються при загальній анестезії;
  • деякі захворювання серця і судин;
  • деякі стадії ендокринних захворювань.

Важливо: зважаючи на вплив наркозу на центральну нервову систему, на всьому протязі лікування біля дитини повинен перебувати лікар-анестезіолог, який контролює роботу всіх систем організму (роботу серця, достатнє насичення організму киснем, тиск, температуру тіла, дихання і ін.). І навіть після виведення дитини з наркозу, лікар-анестезіолог спостерігає за дитиною протягом 30-40 хвилин, щоб виключити негативні наслідки процедури.

Ми в D.Ante намагаємося по можливості не лікувати дітей під загальною анестезією, але, якщо по ряду свідчень це необхідно, ми викликаємо спеціальну ліцензовану бригаду анестезіологів-реаніматологів, щоб лікування зубів під наркозом дітям в Києві пройшло максимально комфортно і безпечно для дитини.

Седація (медикаментозний сон)

Седація, медикаментозний сон або лікування зубів уві сні дітям (це все — різні назви для однієї процедури) може бути елементом загальної анестезії або самостійної маніпуляцією. Через менший вплив на організм використовується в стоматології набагато частіше, ніж наркоз.

Під час седації дитина занурюється в розслаблений стан, його м’язи перестають реагувати так швидко на вплив, свідомість відключається — організм переходить в стан поверхневого сну. При цьому, при необхідності, стоматолог може швидко вивести дитину з цього стану (і вихід з нього відбувається так само, як і звичайне пробудження — без таких наслідків, як вихід з під наркозу).

Седація буває:

  • внутрішньовенною;
  • внутрішньом’язовою;
  • інгаляційною (звеселяючий газ, закис азоту, ксенон).

Важливо розуміти, що седація в стоматології розслабляє і затуманює свідомість, але не знеболює. Тому під час лікування зубів під седацією стоматолог вводить дитині місцеву анестезію завжди (не тільки при седації, а й під час наркозу).

Отличия наркоза и медикаментозного сна

Чому стоматолог рекомендує моїй дитині лікування зубів під наркозом?

Бувають ситуації, коли без наркозу не можна обійтися.

Найчастіше це викликано особливостями дитини (особливі діти, стан паніки від відвідування стоматолога) або медичними показаннями (коли потрібне тривале і складне лікування, яке дитина в звичайному стані не зможе «висидіти» до кінця).

Які негативні наслідки можуть бути після лікування зубів під наркозом дітям?

Існує досить багато міфів про негативний вплив наркозу на розвиток дитини. Навіть наводяться цифри псевдо-досліджень про те, як наркоз впливає на розвиток мовлення, стає причиною розвитку дефіциту уваги. Однак такі дослідження в 99% випадків досліджують дітей вже після проведення будь-яких маніпуляцій під наркозом. Тобто, дитина не обстежується «до» процедури, а значить чистих даних про те, що саме загальна анестезія вплинула на розвиток дитини немає.

У будь-якому випадку, ми в D.Ante вдаємося до наркозу, як до самого крайнього засобу лікування дитячих зубів. І, якщо процедури не уникнути, то ми працюємо з професійною бригадою анестезіологів, досвід якої знижує ризики лікування зубів під наркозом дітям і їх наслідки до мінімуму.

У нашій практиці ще не було жодного випадку негативного впливу наркозу на розвиток дитини

Чому вартість лікування зубів під наркозом така висока?

Дуже багато компонентів впливають на вартість лікування зубів під наркозом.

По-перше, під час наркозу біля дитини постійно чергують анестезіолог-реаніматолог і медсестра. Вони контролюють стан дитини під час процедури і готові відреагувати на найменшу зміну.

По-друге, на вартість впливає ціна препаратів для загальної анестезії.

По-третє, ще один компонент ціни на лікування зубів під наркозом дітям — це робота дитячого стоматолога і асистента (-ів) стоматолога, а також медикаментів, які вони використовують для лікування зубів.

Як підготуватися до лікування дитячих зубів під наркозом?

В першу чергу варто відштовхуватися від рекомендацій вашого лікаря-стоматолога: він супроводжує вашу дитину протягом лікування, а значить може дати кваліфіковані рекомендації з підготовки до нього.

Однак, є кілька загальних рекомендацій, якими можна керуватися.

Аналізи і обстеження

Перш ніж призначати наркоз, як метод знеболення для лікування дитячих зубів, лікар призначає дитині ряд аналізів, щоб виключити протипоказання:

  • електрокардіограма;
  • аналіз крові (загальний і на згортання крові);
  • обстеження педіатром.

Що робити безпосередньо перед наркозом

За 6 годин до процедури не можна їсти, а за 2-3 години до початку — пити.

Крім цього ми рекомендуємо вдягнути на дитину зручний, не сильно маркий одяг, в якій йому буде комфортно спати.

Чи можуть батьки бути присутнім під час лікування дитини під наркозом?

Обов’язково! Щоб дитина не боялася початку процедури (дихальної маски), ми наполягаємо на тому, щоб батьки були присутні в кабінеті.

Безпосередньо під час лікування батьки також можуть бути присутніми, але тільки за умови дотримання санітарних вимог (медична маска і халат) і невтручання в процес лікування.

Читайте також: Перший візит дитини до стоматолога: поради батькам

Що робити після лікування зубів дитини під наркозом?

Анестезіолог «відпускає» дитину з клініки тільки коли повністю впевнений в його безпеці, тому якісь особливі процедури після лікування не потрібні.

У той же час, батькам варто спостерігати за станом малюка в перші добу-дві після лікування зубів під наркозом дітям і при появі незвичайного поведінки або симптомів, негайно зв’язатися з лікарем (контакти анестезіолога і дитячого стоматолога наші лікарі дадуть після лікування).

Як довго триває лікування дитячих зубів під наркозом?

Час лікування залежить від медичних показань. Якщо це нескладна процедура, наприклад, потрібно вирвати зуб уві сні, то досить і 10-15 хвилин; якщо лікування вимагають кілька зубів, то процес може тривати кілька годин.

Як проходить процедура лікування зубів під наркозом? Розкажіть детальніше, крок за кроком.

  1. Ви з дитиною приходите в клініку. Якийсь час адаптуєте до нового помешкання, новим людям навколо, граєте або малюєте.
  2. Коли дитина готова, ви з ним заходите в кабінет і деякий час проводите там з дитячим лікарем-стоматологом, щоб звикнути до обстановки.
  3. Коли дитина готова почати лікування, анестезіолог надягає йому на обличчя маску з «звеселяючим газом», щоб дитина заснула.
  4. Коли дитина заснула, анестезіолог і медсестра починають підготовку до введення загальної анестезії: кріплять датчики, заміряють вихідні показники, готують дитину до внутрішньовенного введення наркозу.
  5. Після введення наркозу лікар-анестезіолог вводить дитині трахіальную трубку. Після цього можна починати лікування зубів.
  6. Дитячий стоматолог проводить необхідне лікування зубів. В цей час анестезіолог і медсестра стежать за станом дитини.
  7. Коли стоматолог закінчив лікування, починається вивід дитини з під наркозу.
  8. Як тільки дитина прокинулася від дії препаратів, вона відчуває сонливість і цілком може «доспати» під наглядом анестезіолога.
  9. Після того, як дитина остаточно прокинулася, анестезіолог спостерігає за його станом ще якийсь час (в цей час дитині дають випити щось солодке, а ще через час — морозиво або льодяник на паличці).
  10. Коли анестезіолог переконався, що стан дитини стабільний, він дозволяє батькам забрати його додому.

этапы лечения зубов детям под наркозом

Як довго дитина виходить з наркозу? Чи можливі ускладнення?

У більшості випадків дитина виходить з наркозу протягом 10-15 хвилин. Однак ще якийсь час він знаходиться в кріслі стоматолога: можливе відчуття сонливості або запаморочення — в такому випадку він «досипає» природним сном під наглядом анестезіолога.

При правильному проведенні процедури професійною бригадою анестезіологів, негативних наслідків наркозу не стається.

Автор цієї статті

Людмила Табуранська
Людмила Табуранська

дитячий стоматолог, стоматолог-гігієніст

💬 «Тільки важкою роботою можна досягти того результату, який належатиме лише вам»

Останні статті
по темі Дитяча стоматологія в блозі D.Ante

Гіпоплазія емалі: чому руйнуються зуби дитини Читати статтю повністю>
Що таке седация в стоматології, як і коли її проводять Читати статтю повністю>
Перший візит дитини до стоматолога: поради батькам Читати статтю повністю>
Неправильний прикус у дітей — не вирок Читати статтю повністю>
Прорізування зубів у дітей: що потрібно знати батькам Читати статтю повністю>
Як вибрати хорошого або «свого» стоматолога? Читати статтю повністю>
Брекети для дітей: показання до встановлення і як підготувати дитину до виправлення прикусу Читати статтю повністю>
Стоматит у дітей: види захворювання та методики лікування Читати статтю повністю>