Іноді під час спілкування з іншою людиною ми мимоволі звертаємо увагу на якісь його особливості — у когось чубчик забавно стовбурчиться; хтось, сам того не помічаючи, мне мочку вуха, коли замислюється; у когось дуже симпатичні ямочки на щоках, коли він (вона) посміхається.
Бувають і випадки, коли ми помічаємо на зубах у людини невеликі цятки, які відрізняються за кольором від самого зуба. «Напевно, старі пломби», думаємо ми в таких випадках — і перестаємо звертати на ці цятки увагу.
Але часто це не старі пломби, а флюороз — захворювання, яке здається нешкідливим тільки на перший погляд.
Статтю підготувала Анна Шабріна, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante.
Що таке флюороз
Флюороз — це хвороба, яка вражає зуби і кістки людини.
Викликає це захворювання фтор. Якщо цей мікроелемент у великих дозах потрапляє в організм досить тривалий час, він може стати причиною розвитку цього захворювання.
Найчастіше флюороз можна побачити у дітей, у яких тільки почали різатися корінні зуби, проте флюороз може з’явитися — і негативно впливати — на дорослих.
Самий видимий симптом флюорозу — це поява білих, жовтих і навіть коричневих плям або смужок на поверхні зубної емалі.
Історія флюорозу
В кінці дев’ятнадцятого століття, зуби, уражені цією хворобою називалися «червоними» або «чорними».
Тільки в 1931 році вчені провели зв’язок між місцями, де було підвищено кількість фтору у воді і проявом флюорозу у дорослих і дітей. Ще пізніше було встановлено, що ураження зубів не є єдиною ознакою захворювання: є багато інших симптомів.
Причини розвитку флюорозу
- надлишок фтору у воді (більше 1,5 мг/л);
- для дорослих — надмірний вміст фтору у виробничому середовищі (наприклад, на заводі).
Чому вся справа в воді
Хоча надлишок фтору може бути не тільки у воді (він також міститься в їжі, зубній пасті і ін.), організм засвоює фтор з води краще і швидше за все.
Саме тому перенасичена фтором питна вода є головною причиною виникнення і розвитку флюорозу.
Яким буває і як проявляється флюороз (симптоми)
Доктора виділяють п’ять типів флюорозу: плямистий, штриховий, меловидно-крапчастий, ерозивний і деструктивний.
Давайте розглянемо уважніше кожен з видів захворювання і його прояви.
Плямистий
Для плямистої форми флюорозу характерні жовті і білі плями, що покривають всю зубну поверхню. Вони часто не мають чітких меж і переходять на здорові ділянки емалі. Такі плями через якийсь час розвитку хвороби зливаються один з одним і, в результаті, утворюють велику пляму.
Штриховий
На емалі виникають невеликі смуги або штрихи, які часто слабо виражені (цю форму флюорозу на ранніх стадіях найчастіше виявляє тільки стоматолог-терапевт під час регулярного профілактичного огляду). Так само, як і в плямистої форми флюорозу, з часом смуги штрихового зливаються в одну велику пляму.
Меловидно-крапчастий
При цьому типі флюорозу з’являється яскрава пігментація зубної емалі: жовті і навіть коричневі плями. Вся поверхня зуба набуває матового відтінку і можуть з’являтися деструкції — поглиблення в зубі до 0,2 мм.
Ерозивний
Для ерозивної форми флюорозу характерна глибша деструкція емалі. Ерозивний тип флюорозу призводить до руйнування емалі і, згодом, зубного дентину.
Деструктивний
Самий запущений тип хвороби. Деструктивний флюороз є причиною руйнування як емалі і твердих зубних тканин. Він може привести до руйнування самої коронки зуба: зуби стають крихкими, тому ймовірність відколу під час пережовування їжі збільшується.
Читайте у нашому блозі: Фтор для зубів: користь і шкода, як нормалізувати кількість фтору в організмі
Флюороз: лікування дітей та дорослих
Небезпечний флюороз тим, що він не тільки пошкоджує зуби, але і може негативно вплинути на здоров’я організму в цілому, тому звернутися до лікаря за лікуванням варто негайно при перших ознаках флюорозу. Якщо ігнорувати проблему, захворювання може мігрувати і на інші частини організму.
Коли фтор накопичується в хрящах, зв’язках, і кістках, захворювання переходить в хронічну форму і проявляється у, на перший погляд, несподіваних місцях.
Шлунково-кишкові симптоми. У пацієнта з’являються болі в животі, надмірне слиновиділення, нудота і блювота. Загострення спостерігаються після впливу високих доз фтору.
Неврологічні прояви. Нервозність і депресія, поколювання в пальцях рук і ніг, надмірна спрага і схильність до сечовипускання.
М’язові прояви. М’язова слабкість і жорсткість, біль в м’язах і втрата м’язової сили, нездатність виконувати звичайні повсякденні дії. Обмежується рухливість суглобів.
Алергічні прояви. Шкірний висип, периваскулярне (навколо кровоносних судин) запалення — рожево-червоні або синювато-червоні плями круглої або овальної форми на шкірі, які бліднуть і зникають протягом 7-10 днів.
Кальцифікація кровоносних судин і зв’язок. Унікальною особливістю захворювання є затвердіння і кальцифікація м’яких тканин — зв’язок і кровоносних судин, які згодом можуть бути заблоковані.
Додаткові «бонуси», які можуть розвинутися внаслідок флюорозу — припинення зростання скелета (особливо актуально для дітей) і зниження імунної активності організму.
Ми наполегливо рекомендуємо звертатися до лікарів при перших ознаках захворювання
Як діагностують флюороз
Регулярне відвідування стоматолога дозволить виявити захворювання перед тим, як воно стане деструктивним: стандартного огляду лікаря в більшості випадків досить, щоб діагностувати флюороз.
Після діагностики, якщо захворювання виявлено, потрібно здати питну воду на аналіз. Якщо виявиться, що фтор в надлишку, то один з етапів подальшого лікування — змінити джерело питної води або використовувати додаткові способи її очищення перед вживанням.
Читайте у нашому блозі: Зубна паста без фтору або з фтором: що краще, яку вибрати
Флюороз: процес лікування
В первую очередь, лечение флюороза заключается в избавлении от при
В першу чергу, лікування флюорозу полягає в позбавленні від причин, що призвели до його розвитку (про причини – читайте нижче в розділі «Профілактика». Якщо цього не зробити, то будь-яке лікування виявиться неефективним.
Коли першопричини усунені, можна переходити до лікування. Є кілька методів лікування флюорозу і доктор вибирає відповідний залежно від його типу і стадії:
чин, приведших к его развитию, которым посвящен раздел «Профилактика», находящийся ниже. Если этого не сделать, то любое лечение окажется неэффективным.
Когда первопричины устранены, можно переходить к лечению. Есть несколько методов лечения флюороза и доктор выбирает подходящий в зависимости от его типа и стадии:
Відбілювання зубів
Відбілювання зубів проводять на початковій стадії флюорозу, коли емаль ще не пошкоджена і не почала руйнуватися.
Відбілювання допомагає позбавиться від візуальних дефектів, але важливо тримати під суворим контролем стан емалі (тому ніякого відбілювання засобами народної медицини!).
Шліфування емалі
Під час цієї процедури зубну емаль шліфують за допомогою спеціальної пасти. Після шліфування на зуб накладається вата, просочена перекисом водню. Потім проводять опромінення ультрафіолетом і нанесення фторпрепаратів на зуби.
Ремінералізація
Процедура відновлює баланс потрібних мінералів в зубах. У список необхідних для здоров’я мінералів входять, фосфор, кальцій, і інші. В процесі, ремінерализація зміцнює тканини і відновлює їх структуру. Процедура триває протягом приблизно десяти сеансів, під час кожного з яких лікар покриває зуби ремінералізуючою сумішшю.
Медикаменти
Пацієнту рекомендують приймати розчини мінеральних сполук, які містять фтор і кальцій. Мінеральні комплекси допоможуть відновити правильний баланс мікроелементів в організмі.
Після того як всі руйнівні процеси флюорозу зупинені, часто потрібна реставрація зубів. А якщо у пацієнта розвинулася деструктивна форма захворювання, може знадобитися і встановлення коронок.
Також, іноді зуби після флюорозу відновлюють за допомогою вінірів — керамічних накладок на зуби.
Дитячий флюороз зубів лікується тими ж процедурами, що і у дорослих, проте через флюороз молочні зуби у дітей не реставруються. Вони є змінною складовою зубощелепної системи, і, таким чином, не вимагають винирів або протезів.
Батьки можуть допомогти запобігти розвиток флюорозу, спостерігаючи за дітьми, поки вони чистять зуби і стежачи за тим, щоб діти регулярно проходили консультації у дитячого стоматолога після того, як їм виповниться рік.
Профілактика і що робити після лікування флюорозу
Навіть якщо і у вас, і у членів вашої сім’ї немає флюорозу, профілактика хвороби все одно важлива: потрібно задуматися про якість і мінеральну складову вашої питної води. Для вагітних жінок профілактика флюорозу важлива прямо з моменту зачаття. Щоб знизити ризик хвороби, вагітним рекомендується приймати вітаміни C і D (якщо їх прийом не суперечить рекомендаціям гінеколога).
Після лікування, щоб не допустити повернення захворювання, слід зменшити кількість фтору, який потрапляє в організм. Для цього можна зробити наступне:
- користуватися зубною пастою без фтору;
- фільтрувати питну воду;
- не вживати їжу, яка містить велику кількість фтору: багато фтору міститься в горіхах, рибі, і інших продуктах.
Висновки
Оскільки флюорозу найчастіше схильні діти, батькам важливо не забувати про те, що регулярний огляд у стоматолога не рідше ніж раз на півроку — це необхідність, а не примха лікарів.
Від флюорозу дуже просто вилікуватися на ранніх стадіях, тому, якщо підозрюєте флюороз у себе або у кого-то з членів своєї сім’ї, запишіться на діагностику і пройдіть потрібний курс лікування.