Чи боляче ставити, носити та знімати брекети?

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

У більшості випадків пацієнти відмовляються від носіння брекетів з двох причин: соромляться носити їх або бояться дискомфорту в процесі лікування.

У цій статті, Леся Ракша, стоматолог-ортодонт київської клініки D.Ante розповість про те, які відчуття зазнають пацієнти під час ортодонтичного лікування: від встановлення до ретенційного періоду, як знизити дискомфорт, коли біль — ненормальне явище та що робити у таких ситуаціях.

Але спочатку, давайте спершу поговоримо про те, як працюють брекети.

Як працюють брекети або Чому болять зуби після встановлення брекетів

Як відбувається прорізування зуба. Кожен зуб росте з альвеолярного відростка — кісткового утворення на щелепі. Після того, як зуб повністю прорізався, його коренева частина фіксується у кістковій тканині за допомогою пародонту.

частини зуба
Видима та невидима частина зуба

Як діють брекети. Основне завдання брекетів — скоригувати положення зубів: не тільки видимих коронкових частин, але і корінів, які міцно тримаються в кістковій тканині. Для цього дуга брекетів регулярно чинить тиск на зуби та зв’язки, які містять нервові закінчення, тим самим коригує їхнє положення.

зрушення зубів з брекетами
Як відбувається корекція положення зубів за допомогою брекетів

Дискомфорт і болючі відчуття після установки брекетів відбуваються саме в процесі переміщення кореневих частин зубів в області кісткової тканини. І, як би не хотілося пацієнтам, неприємні відчуття у процесі ортодонтичного лікування повністю виключити неможливо ☝🏻

Наскільки це боляче?

У пацієнтів відрізняється больовий поріг, тому й дискомфорт вони відчувають по-різному: одна людина відчуває незначну рухливість зубів, яка не ускладнює його життя, а інша — сильний біль, який, наприклад, не дає їсти та працювати.

Читайте у нашому блозі: Брекети або пластинка на зуби: переваги, недоліки, що краще

Яким буває дискомфорт у процесі ортодонтичного лікування

Найчастіше, пацієнти після встановлення брекетів відчувають:

Найчастіше, пацієнти після встановлення брекетів випробовують:

У процесі ортодонтичного лікування пацієнту здається, що зуби з брекетами хитаються, ось-ось випадуть або опустяться в ясна. Особливо це відчувається під час прийому їжі. Насправді, хиткість зубів мінімальна і повністю виключає ситуації, у яких зуби випадають чи опускаються під ясна. Так що не накручуйте себе 😉

Відчуття підвищеної хиткості викликає поступове переміщення зубів у ділянці кісткової тканини та подразнення нервових закінчень. Це — природний процес при ортодонтичному лікуванні.

Читайте в нашому блозі: Хитаються зуби, що робити?

Натирання м’яких тканин

Дискомфорт в області щік, губ та язика часто спостерігаються у перші місяці після встановлення брекетів, коли ротова порожнина ще не звикла до нової конструкції. У наступні місяці ці відчуття зменшуються та минають.

До речі, щоб знизити натирання м’яких тканин і зробити процес звикання до брекетів комфортнішим, лікарі призначають пацієнтам спеціальні мазі та гелі, які мають на слизову оболонку антисептичний та заспокійливий ефект.

Чи боляче ставити брекети?

Установка брекетів — безболісний процес. Винятком можуть бути складні клінічні випадки, при яких пацієнт зазнає незначного, але терпимого дискомфорту.

У той же час, брекети впливають на зуби відразу після того, як ортодонт зафіксував їх. Але цей дискомфорт стосується не установки, а носіння брекет-системи.

Установка брекетів займає від однієї до трьох годин, залежно від складності випадку

Чи боляче носити брекети?

Якщо ми скажемо «ні» — будемо ошуканцями, тому розповімо правду: іноді боляче, іноді дискомфортно, але найчастіше, ортодонтична конструкція не завдає клопоту після адаптації.

А тепер поговоримо детальніше про ситуації, коли брекети можуть завдавати дискомфорту 🧐

Під час адаптації

Напевно, адаптація — найскладніший етап ортодонтичного лікування, бо пацієнт:

  • ще не звик до нової конструкції в роті (незвично харчуватися, доглядати ротову порожнину, говорити і усміхатися з брекетами);
  • брекети натирають щоки, губи тощо.

Зазвичай пацієнти адаптуються до брекетів і практично не звертають на них увагу через 1-2 місяці після установки.

Далі – легше, але складнощі ще можуть бути 🙃

Читайте у нашому блозі: Брекети & харчування: що можна, а що не можна їсти

Під час адаптації

Скажемо так: дискомфорт в адаптаційний період значно сильніший, ніж у наступні місяці, тому більшу частину часу пацієнт навіть не звертає уваги на факт, що ортодонтичне лікування продовжується.

Дискомфорт виникає після корекцій, що проходять в раз на три-чотири тижні (при встановленні самолігуючих брекетів кількість корекцій скорочується в 2-3 рази). Наприклад, коли лікар замінив дугу на брекетах або зробив додаткові згини на ній, переклеїв замочки брекетів.

Коли брекети для зубів підтягнули, вони інакше впливають на зуби. Відповідно, пацієнт може відчувати дискомфорт після корекції, але він мінімальний і швидко минає.

Читайте в нашому блозі: Дистальний прикус: вплив на здоров’я, ознаки, причини, лікування у дітей та у дорослих

Чи боляче знімати брекети?

Ні.

Процедура повністю безболісна та безпечна.

Конструкція брекет-системи влаштована так, що легко знімається стоматологом-ортодонтом за допомогою спеціальних інструментів. Лікар послідовно відклеює кожен брекет, а потім видаляє залишки клею і полірує зуби.

Пам’ятаєте, що процес встановлення брекетів може тривати від однієї до трьох годин? Знімати брекети простіше і швидше: у середньому лікарю необхідно до 40 хвилин на всі маніпуляції.

Чи болять зуби після зняття брекетів?

У 96% випадків — ні, не болять.

У цей же час пацієнт може відчувати незначний дискомфорт у перші кілька діб після зняття конструкції. Це пов’язано з тим, що ротова порожнина вже звикла до брекетів, а тепер необхідно звикнути до їх відсутності.

Ви ж знаєте, що зняття брекетів — це ще не закінчення ортодонтичного лікування?

Що відбувається після зняття брекетів

Зуби пацієнта стоять у правильному положенні, але це не означає, що вони звикли і не хочуть повернутись у звичне становище 🤭

Щоб виключити цей фактор та зафіксувати результат ортодонтичного лікування, пацієнту призначають носіння ретейнера.

До речі, ретейнери непомітні на зубах і не доставляють дискомфорту при носінні.

Як зняти болючі відчуття в процесі ортодонтичного лікування

Не будемо перераховувати всі можливі способи зменшити чутливість під час носіння брекет-системи.

Скажімо так: якщо терпіти дискомфорт немає сил, ви завжди можете проконсультуватися з лікуючим ортодонтом: він підкаже гелі або мазі, які зменшать натирання м’яких тканин.

Головне, не шукати в інтернеті швидких рішень на запит «як зняти чутливість зубів при брекетах». Завжди пам’ятайте, що дискомфорт у процесі лікування — нормальне явище. В той же час, домашні методи зменшення болю можуть пошкодити брекет-систему, а це призведе до додаткових маніпуляцій в кріслі стоматолога і витрат на лікування.

Читайте у нашому блозі: Скільки коштують брекети насправді?

Коли біль при носінні брекетів – не норма

Незважаючи на той факт, що дискомфорт при носінні брекет-системи найчастіше норма, кожен пацієнт повинен стежити за відчуттями і при необхідності консультуватися з лікарем.

Ниючий або гострий біль одного зуба

Ми саме про зубний біль, не про дискомфорт під час корекції прикусу.

Біль може бути результатом розвитку карієсу, запалення каналів зуба або рецесії (опущення) ясен. Зазвичай такий біль посилюється під час їди або в нічний час.

Ми рекомендуємо:

  • не ігнорувати біль. Погодьтеся, краще проконсультуватися з лікарем, ніж запустити захворювання та ускладнити лікування у ортодонту;
  • не займатися самодіагностикою та лікуванням. Найчастіше дії пацієнта без лікаря лише погіршують ситуацію.

До речі, брекети не є причиною розвитку карієсу та інших стоматологічних захворювань. У 99% випадків проблеми виникають через погану гігієну в процесі ортодонтичного лікування.

Біль у скронево-нижньощелепному суглобі

У процесі носіння брекет-системи лікар виправляє як положення зубів, а й змикання щелеп. Відповідно, нове положення зубів та прикус можуть викликати неприємні відчуття.

У таких випадках ми рекомендуємо проконсультуватися з ортодонтом. Лікар проведе огляд і, якщо буде необхідно, призначить консультацію у стоматолога гнатолога — лікаря, який займається вивченням та комплексним лікуванням зубощелепного апарату.

Підвищена чутливість до емалі

Якщо у пацієнта з’явилася чутливість зубів при брекетах, лікуючий стоматолог-ортодонт разом із стоматологом-терапевтом та стоматологом-гігієністом проводить огляд, професійну чистку та фторування зубів.

Читайте у нашому блозі: Брекет на одну щелепу: коли можна і коли не варто встановлювати?

Брекети: відгуки наших пацієнтів

Ми могли б розповісти, що в стоматологічній клініці D.Ante на Олімпійській працюють найкращі фахівці, але не будемо.

Натомість, рекомендуємо вам почитати відгуки наших пацієнтів на Google Картах. Зверніть увагу на відгуки про лікування у ортодонта Анни Ракші.

Висновки

Чи повинен дискомфорт у процесі ортодонтичного лікування бути причиною, щоб відмовитися від виправлення прикусу та вирівнювання зубів? Ми, стоматологи D.Antе вважаємо, що ні.

Так, люди з брекетами в перші місяці почуваються незвично, ніяково, і може бути навіть складно… але це тимчасові відчуття. А ось гарна усмішка і прикус — залишаться з вами назавжди 🙂

Автор цієї статті

Леся Ракша
Леся Ракша

стоматолог-ортодонт

Останні статті
по темі Ортодонтія в блозі D.Ante

Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Стоматолог-ортодонт: хто це, що лікує, коли до нього варто звернутися Читати статтю повністю>
Брекети або пластинка на зуби: переваги, недоліки, що краще Читати статтю повністю>
Що краще: коронки, імпланти чи вініри? Читати статтю повністю>
Дистальний прикус: вплив на здоров’я, ознаки, причини, лікування у дітей та у дорослих Читати статтю повністю>
Як чистити зуби з брекетами: що потрібно знати про домашню гігієну в процесі лікування Читати статтю повністю>
Неправильний прикус у дітей — не вирок Читати статтю повністю>
Рентген зуба в Києві: користь і шкода під час стоматологічного лікування Читати статтю повністю>
Скільки коштують брекети насправді? Читати статтю повністю>
Брекети & харчування: що можна, а що не можна їсти? Читати статтю повністю>