Якщо ви відчуваєте, що у вас пече в роті, це може свідчити про те, що ви щойно зʼїли перець халапеньйо або гостру піцу. Проте, якщо печіння в роті не зникає з часом, це може бути ознакою того, що його було викликано іншими факторами.
Здебільшого причини відчуття печіння в роті не надто приємні, бо повʼязані з різного роду захворюваннями. Але часом причини появи печіння локальні і можуть бути вирішені в кріслі стоматолога за один-два прийоми.
Попередження: запалення ясен та зубний камінь не викликають сухість та печіння в роті, але вони можуть бути симптомами інших захворювань. |
Тож, як відрізнити чинники печіння в роті? Що робити, коли причину знайдено? Докладно про це розповідає Вікторія Бараннік, стоматолог-терапевт клініки D.Ante.
Локальні і глобальні фактори печіння в роті
Печіння в роті може бути викликане локальними (місцевими) і глобальними (загальними) факторами.
До локальних відносяться хімічні або алергічні реакції, які були викликані різного роду стоматологічними конструкціями, встановленими в ротовій порожнині.
До глобальних — різного роду захворювання організму, які або розвиваються в ротовій порожнині, або є одним з симптомів, який проявляється в роті у вигляді печіння та (або) сухості.
В будь-якому випадку, якщо у вас виникло печіння в роті, яке не вщухає протягом 1-2 годин, радимо звернутися за консультацією до стоматолога. Лікар або діагностує і усуне причину, або проаналізує скарги та стан ротової порожнини та направить до відповідного профільного спеціаліста для більш глибокої діагностики та лікування.
Читайте в нашому блозі: Все про запалення ясен: види захворювань, симптоми, необхідність лікування, наслідки, профілактика
Локальні (місцеві) чинники відчуття печіння в роті
Якщо говорити про місцеві причини появи печіння або сухості в роті, то вони можуть бути викликані або різноманітними стоматологічними конструкціями, або використанням косметики та предметів персональної гігієни.
Давайте розберемо кожен можливий випадок детально.
«Батарейка» на язику
Якщо в роті встановлено кілька конструкцій з різних металічних сплавів (наприклад, колись було встановлено штамповані металічні коронки, а потім на інші зуби встановили більш сучасні металокерамічні конструкції), то це може викликати алергію та печіння в роті — за рахунок хімічних реакцій.
Як це працює:

Різні метали взаємодіють між собою за допомогою слини, яка «працює» в якості провідника. Тобто комбінація метал-слина-метал провокує виникнення в роті різниці потенціалів. Різниця потенціалів провокує появу мікротоків, які, в свою чергу, викликають алергічну реакцію, і, як наслідок, печіння, сухість в роті, появу металічного присмаку та зміну смаку звичної їжі та напоїв.
Ця «батарейка» в роті (хімічна реакція в такому випадку ідентична тій, яка використовується в батарейках для генерації тока) — фізичне явище, яке зветься гальванічний синдром.
Але не думайте, що це лише симптоми, на які можна не звертати увагу.
Насправді, гальванічний синдром може викликати появу цілком реального захворювання — гальванозу.
Це захворювання вже має більш «відчутні» наслідки у вигляді постійного головного болю (мігрені), тривожності та загальної слабкості організму.
Читайте в нашому блозі: Неприємний запах з рота: причини, правильне лікування та профілактика
«Шкідливі» пломби, протези та брекети
Насправді, шкідливих пломб не існує, проте є певна категорія пацієнтів, організм яких несприятливо реагує на деякі компоненти, які входять до складу сучасних пломб. Ці компоненти — це композитні смоли та мономери. В деяких випадках вони викликають алергію, і, врешті-решт, наслідки алергії, тобто сухість та печіння в роті.
Пластмаси, з яких виготовляють тимчасові або постійні протези, також можуть викликати ті симптоми, яким присвячено цю статтю.
Те саме можна сказати і про брекети. Ці конструкції можуть стати чинником як гальванозу, про який ми вже сказали вище, та і просто алергії на метали. Щоб дізнатися, наскільки вірогідна у вас алергія на встановлення металічної конструкції в ротовій порожнини, почитайте лайфгак в розділі «питання-відповіді» в кінці статті.
Читайте в нашому блозі: Чи боляче ставити, носити та знімати брекети?
Біоінертні матеріали = жодного печіння в роті
Для створення сучасних стоматологічних конструкцій також використовуються матеріали, які не викликають ані алергічних реакцій, ані печіння, ані будь-якого дискомфорту під час експлуатації.
Це — так звані біоінертні матеріали.
До них відносяться титанові імплантати, цирконієві коронки та безакрилові пластмаси. Конструкції, які самі по собі, ніколи не викликають алергію. Саме тому ми, після вживлення титанового кореню зубу (імплантату) радимо пацієнтам встановлювати саме коронки з цирконію, а замість звичайних акрилових протезів пропонуємо розглянути опцію встановлення протезу з акри-фрі матеріалу (безакрилові пластмаси), щоб максимально виключити фактори, які можуть в майбутньому призвести до появи печіння в роті.
Читайте в нашому блозі: Що потрібно знати про імплантацію під ключ у Києві
Інші місцеві (локальні) чинники сухості та печіння в роті
До місцевих чинників, які викликають сухість та печіння в роті можна додати також різноманітні алергії та непереносимість косметичних та гігієнічних засобів (губна помада, зубна паста, ополіскувач порожнини рота).
Ось реальний випадок, який був в однієї з наших пацієнток:
Жінка звернулась в клініку D.Ante зі скаргами на печіння та почервоніння губ, щік та язика. Після проведення огляду та опитування пацієнтки методом виключення ми дізнались, що причиною симптомів була… зубна паста. Точніше не сама зубна паста, а один з її компонентів — піноутворювач (в складі він значиться як лаурилсульфат — або додецилсульфат — натрію). Після припинення користування саме цією зубною пастою всі симптоми зникли.
Читайте в нашому блозі: Зубна паста без фтору або з фтором: що краще, яку вибрати

Глобальні причини появи печіння в роті
Поки що ми розмовляли про локальні чинники печіння, тобто варіанти, коли симптоми викликані встановленими в ротовій порожнині стоматологічними конструкціями.
Але цей матеріал не можна було б вважати повним не згадуючи глобальні фактори, які викликають сухість в роті, печіння, першиння в горлі тощо.
Ці фактори — різного роду захворювання, які існують або так чи інакше проявляються безпосередньо в ротовій порожнині у вигляді дискомфортних для повноцінного життя симптомів.
Стоматолог не лікує такі захворювання, але він може допомогти їх ідентифікувати та визначитися з профільним спеціалістом, тобто підказати, до якого лікаря варто звернутися по лікування.
Читайте у нашому блозі: Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Наліт на язику та печіння в роті
Наліт на язику може бути симптомом грибкової інфекції або якогось іншого захворювання.
Все залежить від кольору та консистенції цього нальоту.
Білий наліт на язику, який легко видаляється з поверхні механічним способом (вишкрібання) — це ознака наявності грибкової інфекції, в більшості випадків — кандидозу (молочниці). Окрім язика наліт може також зʼявлятися на щоках або губах. Кандидоз, як захворювання, має кілька характерних симптомів, серед яких сухість, печіння, відчуття стягнутості в роті та губах.
Наліт жовтого кольору або відтінку може бути ознакою того, що вам варто звернутися до гастроентеролога, адже це симптом порушення функцій печінки, жовчного міхура або підшлункової залози. В такому випадку відбувається зворотне закидання жовчі, що, в свою чергу викликає печіння в стравоході та ротовій порожнині, печіння язику і навіть печіння в горлі.
Читайте в нашому блозі: Язик — індикатор вашого здоров’я. Про що говорить наліт на язику
Печіння в роті, як симптом майже будь-якого захворювання
Є такий діагноз — глосалгія або синдром пекучості порожнини рота.
Цей синдром не є остаточно вивченим в сучасній медицині, але частіше за все його поява свідчить про розвиток іншої хвороби, як-от проблем з нервовою системою, захворювань шлунково-кишкового тракту, хронічних хвороб печінки, порушення функціонування судин, браку певних речовин в організмі, розладів імунної системи тощо.
Глосалгія має різні класифікації відповідно до тієї зони ротової порожнини, в якій виникає печіння, але важливо не те, де саме вона виникла, а те, симптомом якого більш глобального захворювання вона є.
Визначити діагноз можна тільки після проведення різноманітних досліджень із залученням сімейного лікаря та інших профільних спеціалістів.
Новоутворення в ротовій порожнині
Розповімо ще про одне захворювання, яке може також викликати печіння і сухість в ротовій порожнині.
Це досить небезпечне захворювання, яке вражає найчастіше тих, хто дуже багато курить. Небезпечне воно тим, що відноситься до так званих «передракових» захворювань.
Симптоми цього захворювання, лейкоплакії — білі або сіруваті полосочки, які можна побачити найчастіше по лінії змикання зубів на щоках. Також вони можуть зʼявлятися на яснах та, зрідка, на язиці. Ці новоутворення на слизових оболонках ротової порожнини неможливо прибрати механічним шляхом.
Тож важливо своєчасно діагностувати це захворювання, щоб воно не трансформувалося в дещо інше та гірше.
Інші глобальні причини сухості та печіння в роті
До загальних чинників, які викликають сухість та печіння в роті можна також додати ксеростомію — симптом сухості у роті (сухий рот). Він може бути викликаний як стрессом (тривожністю або депресією), так і проблемами з імунною системою або гормональними змінами (такими як, наприклад, цукровий діабет).
Інша причина, яку також варто зазначити — зміни в формулі крові, як-то анемія (зокрема залізодефіцитна). Так, хоча це не очевидний звʼязок, але якщо в людини змінюється склад крові, може спостерігатися, зокрема, печіння кінчика язика.

Як ви бачите, чинників сухості і печіння в ротові порожнині може бути безліч.
При цьому, важливо не займатися самодіагностикою: тільки стоматолог зможе відрізнити лейкоплакію від наслідків «нервового жування», яке також може спричиняти пошкодження поверхні щік на лінії стику зубів.
Тож давайте на додачу розглянемо найдієвіший механізм лікування печіння в роті.
Як вилікувати печіння в роті
Перш за все, не треба панікувати. Так, ми описали більшість випадків, внаслідок яких може виникнути печіння в роті, але це не означає, що хоч один з них підходить до вашого випадку. Врешті-решт, ви просто могли зʼїсти надгостру піцу «Діабло», тож в вашому випадку печіння в роті після їжі не пройшло за 1-2 години, як це звичайно відбувається
Проте, якщо печіння в роті не проходить з часом, будь ласка, зверніться до стоматолога.
По-перше, стоматолог зможе одразу виключити локальні фактори:
- перевірити правильність встановлення знімних або незнімних протезів;
- виключити наявність гострих кутів, які викликають механічне подразнення і, як наслідок, печіння;
- перевірить наявність різноманітних матеріалів, щоб виключити вплив мікротоків на ротову порожнину.
По-друге, після огляду і консультації (за умови, що всі локальні фактори виключено), стоматолог направить вас на консультацію до профільного спеціаліста, який, найімовірніше, допоможе у вирішенні вашої проблеми: гастроентеролога, невропатолога, нейростоматолога, психолога, ендокринолога тощо.
Таким чином найдієвіший механізм лікування печіння в роті «в домашніх умовах» — це взяти слухавку і записатися на прийом до стоматолога.
Питання та відповіді про виникнення печіння в роті
Як дізнатися, чи в мене буде алергія на стоматологічні конструкції з металу (коронки, брекети тощо)?
До того моменту, як конструкцію буде встановлено, майже немає шансу знайти відповідь на це питання (якщо ви, звісно, не замовите в автономній лабораторії процедуру проб на метали). Проте є лайфгак, як про це дізнатися заздалегідь в домашніх умовах: якщо у вас є алергія на якісь прикраси (намиста, кільця чи сережки), то є ненульова вірогідність того, що металічні конструкції в роті будуть вести себе не дуже добре.
Чи є якась альтернатива металокерамічним коронкам, яка не спричиняє печіння в роті?
Так, є біоінертні матеріали, з яких роблять коронки на зуби. Це цирконій та кераміка.
Як прибрати печіння в роті народними засобами?
З огляду на те, що печіння в роті може бути ознакою більш серйозного і глобального захворювання організму, ми не радимо займатися самолікуванням. Щоб прибрати печіння в роті, будь ласка, зверніться до свого стоматолога або сімейного лікаря, щоб визначити справжню причину появи печіння в ротовій порожнині.
Як усунути печіння в роті після протезування?
Зверніться до свого стоматолога: печіння після протезування може бути викликано безліччю факторів від нещільного прилягання протезів до гальванізму.
Пече в роті, чому це відбувається?
Для того, щоб зрозуміти, чому пече в роті, радимо почитати нашу статтю в якій ми описали більшість можливих причин появи печіння в роті, а потім звернутися до стоматолога. Якщо ж ви не маєте часу на читання, запишіться на консультацію до стоматолога одразу, тому що тільки лікар зможе правильно діагностувати причини появи такого симптому.