Як думаєте, з якого матеріалу була зроблена найдавніша пломба? ⠀
З бджолиного воску! Ось так несподівано. У давній печері на території сучасної Словенії було знайдено щелепу з пломбою з воску.
*нам, звичайно, здається, що це було виключно естетичне стоматологічне рішення, тому що… еммм… віск + з’їсти скоринку хліба, ну ви розумієте…
І це ще не сама незвичайна знахідка. ⠀
Італійські антропологи знайшли зуби віком 13 тисяч років з пломбою з суміші бітуму (смола), рослинних волокон і, можливо, волосся. Це з незвичайного.
Набагато частіше археологи знаходять в зубах дерев’яні, глиняні, золоті і навіть свинцеві (дуже токсичні) пломби.
Статтю підготувала Анна Шабріна, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante.
Чому пломбування було і продовжує бути популярним?
В процесі еволюції наші зуби не стали міцнішими, тому (як би це грубо звучало) вони руйнувалися, руйнуються і будуть руйнуватися завжди. У той же момент, методів відновлення зубів все більше, але найпопулярнішим все ще залишається пломбування зубів.
Перевага пломбування в тому, що лікар мінімально обточує зуб, щоб створити «правильну» порожнину для відновлення його форми.
Крім цього, пломби бувають різні за призначенням.
Читайте у нашому блозі: Зубний біль: причини, як заспокоїти біль зуба вночі, що робити і які ліки пити, правильне лікування
Тимчасова пломба і постійна: в чому різниця?
Тимчасову пломбу, як випливає з назви, встановлюють на нетривалий термін, коли лікування зуба проходить в кілька етапів. Максимальний термін служби такої пломби — два тижні.
Постійна пломба надійно закриває чутливі тканини зуба і не дає слині і залишками їжі, бактеріям і мікробам потрапляти всередину. Вона ж відновлює ту частину зуба, від якої довелося позбутися під час лікування. Середній термін служби такої пломби — до 5 років.
Читайте у нашому блозі: Рекомендації після встановлення пломби
Як відновлюють зуби сьогодні
Найпопулярніший спосіб відновлення зубів — фотополімерні пломби, і причина цьому проста: метод безболісний і з незначними витратами, а сама пломба практично не відрізняється за кольором від рідних зубів.
Крім цього, реставрація одного зуба займає (в більшості випадків) одне відвідування. Цю процедуру так само називають художнім нарощуванням, а іноді — прямими композитними винирами, через те що посмішка в результаті має красивий, здоровий, натуральний вигляд.
Помітили чорну цятку на зубі або біль вже не схожа на звичайну чутливість? Записуйтеся до нас на прийом ☝🏻
Зробимо все якісно і красиво!
Біль зуба після пломбування — не привід нервувати
Так, таке буває: встановили фотополімерну пломбу, в цілому задоволені результатом… а через кілька днiв зуб болить знову. Не нервуйте, зараз розповімо що робити.
Біль після пломбування може бути викликана:
- великим розміром пломби
У кабінеті лікаря, під час анестезії, ви могли не зрозуміти, що десь щось заважає. Відчуття «тиску» може залишатися 3-4 дня і це нормально.
Рішення просте: записуйтеся знову на прийом. Лікар подшліфує пломбу і дискомфорт повністю піде.
- неякісним пломбувальним матеріалом
Таке трапляється рідко, але все ж буває. Якщо пломба випала на другий-третій день після установки — відразу ж міняйте клініку. Звичайно ж, спочатку поверніть гроші за неякісне лікування.
- зуб недолікували
Помилки роблять всі, тут нічого не поробиш. Тому перед вибором клініки рекомендуємо звертати увагу на відгуки про клініку, лікаряі його роботи.
Читайте у нашому блозі: Після пломбування болить зуб: причини і план дій
Чи потрібно міняти фотополімерні пломби?
Стара… тримається… вже як рідна? Як би добре себе не вела пломба, її бажано замінити. Стара пломба — бомба уповільненої дії: рано чи пізно навіть під найнадійніший матеріал може забратися вторинний карієс.
Причина — в порушенні герметичності, яка приходить з роками. У мікротріщини між пломбою і зубом потрапляє наліт і бактерії. Так карієс і приходить без запрошення.
Пломби не вічні, тому так важливо своєчасно їх міняти.
Читайте у нашому блозі: Що робити, якщо карієс руйнує передні зуби
Як часто потрібно міняти пломби
Все дуже просто: під час профілактичного огляду, на який ви приходите мінімум 2 рази на рік, лікар призначить лікування, якщо помітить хоч найменші відхилення від норми.
Питання-відповіді про пломби для зубів
Скільки коштує пломба для зуба?
Вартість встановлення пломби залежить від розміру порожнини та загального стану зуба.
Також у кожній зубній клініці використовується різне обладнання та матеріали для пломбування зубів. Ці фактори впливають на ціноутворення.
У стоматологічній клініці D.Ante встановлення пломби коштує 900-1200 грн. Якщо потрібно лікувати карієс перед встановленням пломби, ціна становить 1200-1550 UAH (ціни вказані на 1.02.23). Актуальні ціни можна переглянути на нашому вебсайті.
Навіщо встановлювати тимчасову пломбу на зуб?
Тимчасова пломба захищає зуб від потрапляння частинок їжі та розвитку патогенної мікрофлори в його порожнині.
Часто тимчасову пломбу встановлюють в процесі протезування та лікування кореневих каналів.
Як відбілити пломбу на передньому зубі?
Пломби не відбілюються ні на передніх, ні жувальних зубах.
Як варіант, ви можете провести відбілювання зубів і після цієї процедури замінити пломбу на передньому зубі, яка виділяється на тлі решти.
Це тимчасове рішення: з часом емаль зубів все одно темніє внаслідок впливу продуктів, напоїв, шкідливих звичок.
Скільки тримається пломба на передньому зубі?
Пломба на передньому зубі може триматися понад 20 років.
Водночас причиною ранньої заміни пломби може бути розвиток вторинного карієсу, бажання пацієнта відбілити зуби (пломби не вибілюються, тому їх потрібно замінити після процедури відбілювання).
Як часто потрібно замінювати пломби на зубах?
Найчастіше заміна пломби необхідна, коли вторинний карієс розвивається всередині зуба, пломба «стерлася», необхідно змінити колір пломби під відтінок сусідніх зубів.
Ми рекомендуємо не пропускати планові консультації зі стоматологом один раз на 6 місяців: якщо лікар помічає проблеми, пов’язані з пломбою, він скаже вам причини та запропонує її замінити.
Скільки пломби тримаються на зубах?
Сучасна фотополімерна пломба може триматися понад 20 років, за умови, що ви слідкуєте за станом зубів, регулярно відвідуєте консультації зі стоматологом, під пломбою немає вторинного карієсу.
Знову ж таки: все залежить від розміру пломби зуба, навантаження на цей зуб під час жування їжі та багатьох інших факторів, які з часом можуть стати причиною для заміни пломби.