Багато пацієнтів вважають, що зубний нерв — ворог: якщо болить, то до неможливого, якщо видаляти – тільки зі сльозами на очах. І взагалі, не зрозуміло навіщо він потрібен…
Про це і поговоримо: яку функцію виконує нерв, коли його видаляють, чим відрізняються стародавні методики видалення нерва зуба від сучасних, і чому не варто боятися лікування.
Нерв зуба — судинно-нервовий пучок в пульпі (м’якої частини зуба), який відповідає за надходження поживних речовин в дентин (тверду частину зуба) і мінералізацію емалі.
Крім цього, здорова пульпа захищає корінь зуба від попадання інфекції. Запалення зубного нерва — сигнал про те, що всередині відбуваються негативні процеси, які без своєчасного лікування можуть привести до його повного руйнування.
Після видалення нерва, зуб не отримує корисних речовин, тому поступово темніє і більше піддається руйнуванню.
Нерв є в кожному зубі. При необхідності, депульпація проводиться в будь-якому зубі, навіть у вісімці — якщо вона правильно розташована і бере участь в процесі пережовування їжі.
Лікарі проводять видалення нерва зуба в випадках, коли пульпа запалилася. Процедура дозволяє захистити ясна і сусідні зуби від інфекції, позбавити пацієнта від болю і відновити жувальну функцію.
Найчастіше, депульпація або видалення зубного нерва необхідна, коли у пацієнта:
У деяких випадках, нерв в зубі видаляють перед протезуванням.
Стереотип — результат застарілих методів лікування зубів. У минулому депульпірування зуба проводили дивними методами, з небезпекою для здоров’я, ну і звичайно ж, з болем.
Не будемо заглиблюватися в «еволюцію» методів видалення зубного нерва, розповімо про переломні моменти.
Хірург-дантист Клод Жеральдо в 1737 році вважав, що карієс найчастіше розвивається з середини зуба, його потрібно лікувати, а після — встановити пацієнту свинцеву пломбу. Якщо зуб неможливо лікувати без болю, Жеральдо рекомендував припікати нерв розпеченим зондом.
Уявіть собі: розпеченим. зондом.
Сьогодні ця методика здається жахливою, але в той час була актуальною. Не дарма ж він лікував зуби у французької королівської сім’ї Орлеанських 🤔
У 1783 році Роберт Вуффундал запропонував свою методику. На його думку, позбутися від болю і «вбити» запалений зубний нерв можна за допомогою ватного тампона, просоченого коричним маслом. Скільки потрібно масла для умертвіння одного нерва — невідомо, але ми вважаємо, що багато.
У 1784 році французький лікар Крістоф Де Ла Барре запропонував свій метод видалення нерва. Він вважав, що потрібно вкручувати тонку вигнуту голку в корінь зуба, щоб «накрутити» нерв і швидко його витягти. Ви правильно зрозуміли: швидко, але з болем.
Припікали нерви до тих пір, поки американський дантист в 1836 році не запропонував використовувати миш’як для «умертвіння» нерва.
Введення миш’яку в порожнину зуба було небезпечним для здоров’я, тому що був відсутній відповідний матеріал для встановлення тимчасової пломби. Все змінилося в 1850-х роках, коли стоматологи почали застосовувати гутаперчу — смолу малазійського дерева «Pertja» в поєднанні з цинком, крейдою і воском.
Канали обробляли вручну, тому не завжди була можливість розширити їх до необхідних розмірів. Таке лікування було складним і для лікаря, і для пацієнта, якому доводилося кілька годин сидіти з відкритим ротом.
До речі, думка стоматологів про ефективність миш’яку була різною: одні вважали, що миш’як повністю руйнує тканини, тому зуб краще відразу видалити; інші — що методика ефективна і, при правильному лікуванні, можна надовго зберегти жувальну функцію зуба.
А правильність лікування в той час — теж цікаве питання: в більшості випадків, видалення нерва в зубі проводили без рентгена, тому шанс запалення і необхідності повторного лікування був дуже великий.
Тож не дивно, що припікання і видалення нерва без знеболюючого, миш’як і лікування «наосліп» — стали причиною того, що деякі пацієнти бояться лікувати зуби в 2020 році.
Підпишіться на освітню розсилку
і отримуйте регулярні листи з корисними
статтями про всі аспекти стоматології
Сучасне видалення зубного нерва (депульпація) включає шість етапів:
1. Підготовка.
Стоматолог-терапевт проводить огляд ротової порожнини, вивчає рентгенівський знімок, робить укол анестетика.
У більшості випадків, лікування проводиться під місцевою анестезією, рідше — під седацією (медикаментозний сон).
Седацию для дітей застосовують, якщо вони бояться лікувати зуби у стоматолога; для дорослих — якщо у них алергія на анестетики, панічних страх лікування або виражений рвотний рефлекс.
2. Інструментальна обробка каналів.
Лікар видаляє каріозну область і розкриває порожнину зуба, щоб забезпечити доступ до нерву.
За допомогою апекслокатора лікар визначає робочу довжину кореневих каналів і закріплює її на робочі інструменти за допомогою стоппера. Це необхідно для того, щоб під час лікування не вийти випадково за межі верхівки кореня.
Після цього, лікар розширює канали за допомогою ендомотора і спеціального гелю. Ручна методика розширення каналів не використовується.
3. Медикаментозна обробка каналів.
Лікар промиває кореневі канали антисептиком, щоб видалити органічні частки.
Для промивання використовуються три препарати (в наступній послідовності):
Після промивання, лікар висушує канали за допомогою паперових штифтів.
4. Пломбування каналів.
Лікар вмочує гутаперчеві штифти в силер (спеціальний матеріал, який заповнює простір між штифтом і стінками каналів) і пломбує канали.
Зайву довжину гутаперчевого штифта лікар зрізає.
5. Встановлення тимчасової пломби.
На цьому етапі матеріал в каналах ще не застиг повністю, тому постійна пломба може погано зафіксуватися. Лікар встановлює тимчасову пломбу.
Також, пацієнтові призначають наступний візит в клініку — через 1-2 дня для встановлення постійної пломби.
6. Встановлення постійної пломби.
Лікар видаляє тимчасову пломбу і встановлює постійну.
Зуби без нервів стають менш міцними, тому його стінки більше схильні до сколів і можуть навіть разломатися на кілька частин. Щоб не допустити цього, в деяких ситуаціях лікар покриває зуб додаткової коронкою.
Давно не були на консультації у стоматолога?
Ми не нав’язуємо непотрібних процедур, тому чесно скажемо, чи потрібно вам проводити лікування
Зуб після видалення нерва не може боліти, але в перші сім днів може спостерігатися дискомфорт при прийомі їжі — це норма. З кожним днем біль буде менш помітним, поки не пройде повністю.
Ми вважаємо, що немає.
Сучасне видалення нерва проводиться швидко, без болю і шкоди для організму, тому немає жодної причини терпіти зубний біль і відмовлятися від лікування.
До того ж, зуб після видалення нерва може прослужити все життя, а якщо не вилікувати вчасно — можна втратити його.
Приходьте на консультацію в D.Ante: ми розповімо докладніше, як видаляють зубний нерв і чи потрібно проводити цю процедуру для зуба, який турбує вас.
Зателефонуйте за одним із номерів,
напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ, вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх (код парадного “68” – натиснути одночасно)
Зателефонуйте за одним із номерів, напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ,
вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх
(код парадного «68» —натиснути одночасно)
Один раз на місяць 🗓 надсилаємо підбірку статей про стоматологічні послуги (пишемо про те, що найчастіше питають наші пацієнти) до вашої поштової скриньки 📩