Живеш собі, посміхаєшся, і тут бац: гостра пронизуюча зубна біль, яка нещадно намагається зруйнувати всі плани на день (а іноді і на ніч). Знайома ситуація?
Більшість пацієнтів дізнаються що таке пульпіт в стоматологічному кріслі, коли терпіти ниючий (або пульсуючий) біль вже немає сил. Уявляєте? І це при тому, що пульпіт — одне з найпоширеніших зубних захворювань.
Давайте розбиратися разом: що таке пульпіт, чому він з’являється і що робити, щоб уникнути захворювання.
Пам’ятайте будову зуба? Є тверді тканини (емаль, зубний цемент і дентин) і м’які (пульпа), в якій знаходяться нерви, судини і клітини.
Пульпіт — це запалення м’яких тканин, які знаходяться не тільки в коронці, але і в кореневій частині зуба.
Не думайте, що пульпіт з’являється спонтанно, як нежить: це тривалий процес, який протікає непомітно, а біль — це одна з ознак того, що хтось пропускає консультації у лікаря 🤨
Чотири основні причини розвитку пульпіту:
1. Запущений карієс.
Це найпоширеніша причина, по якій пацієнти вдаються в стоматологію з гострим болем. Чому так виходить, зрозуміло: пацієнт не вилікував карієс в стадії плями, тому він збільшується і руйнує тверді тканини зуба, і, як наслідок, з’являється гостра біль.
2. Неякісне лікування зуба.
Рідко, але таке теж трапляється. Наприклад, якщо лікар пошкодив нервові закінчення під час лікування зуба або неправильно обточив його.
3. Вплив хімпрепаратів.
Бувають ситуації, коли біль починається в результаті впливу ортофосфорної кислоти або антисептиків. У таких випадках, лікар коригує план лікування пацієнта.
4. Травми зуба.
Пульпіт дійсно може початися, якщо у пацієнта були травми або відколи на зубної коронки. Такі травми призводять до утворення тріщин, через які проникають бактерії і поступово руйнують зуб.
Давно не були на консультації у стоматолога?
Ми не нав’язуємо непотрібних процедур,
тому чесно скажемо, чи варто вам проводити ту чи іншу процедуру
Самостійно визначити форму пульпіту не вийде: лікар робить висновок на підставі рентгенівського знімка. До речі, прочитати про способи лікування пульпіту можна в нашій статті.
Існує два основних види пульпіту: гострий і хронічний. Давайте розглянемо кожен з них детальніше.
Як правило, виникає в ситуаціях, коли вчасно не вилікували карієс.
Існує дві стадії гострого пульпіту:
1. Очагова. Триває кілька днів і супроводжується різким стріляє болем, навіть якщо на зуб немає навантаження.
2. Дифузна. Стадія настає, якщо захворювання не вилікували на осередкової стадії. Біль зосереджена в радіусі одного зуба.
Якщо дифузний пульпіт не вилікували протягом 2-3 тижнів, захворювання переходить в хронічну форму, хоча пацієнтові здається, що біль пішла і зуб відновився. Насправді, на цій стадії пульсуючий біль замінюється неприємними відчуттями при жуванні, а сам зуб продовжує руйнуватися.
Хронічний пульпіт теж буває в різних стадіях:
1. Фіброзній. Пацієнти відчувають неприємні відчуття тільки при механічному навантаженні. Сам по собі зуб не болить і не ниє, рідко можуть кровоточити ясна.
2. Гангренозній. Настає, якщо не вилікували фіброзний пульпіт. На цій стадії нервові волокна зуба атрофуються, пульпа сіріє і з’являється неприємний запах із рота.
3. Гіпертрофічний. Карієс вражає більшу частину коронки, зуб ниє.
4. Загострення. Це — остання стадія захворювання, на якій пацієнт відчуває ознаки гострого і хронічного пульпіту одночасно.
Якщо лікування пульпіту в загостреній стадії не провела, захворювання переходить в періодонтит і продовжує набирати оберти.
Підпишіться на освітню розсилку
і отримуйте регулярні листи з корисними
статтями про всі аспекти стоматології
Захворювання буває і у дорослих, і у дітей. Більш того, пульпіт на молочних зубах ще підступніше:
Саме тому не варто ігнорувати регулярні візити до дитячого лікаря і лікувати молочні зуби, які, як вважають деякі батьки, «все одно випадуть».
Захворювання може розвиватися і на вісімках, це правда. І якщо це сталося, в 95% випадках лікарі D.Ante рекомендують пацієнтам видалити зуб. Причина цього дуже проста: корені у вісімок викривлені, тому провести якісне лікування, частіше за все, не вийде.
Напевно, вам цікаво, в яких ситуаціях ми все-таки лікуємо вісімки або хто ці щасливі 5% пацієнтів? Ми зберегти зуб мудрості, якщо він в майбутньому буде опорою для протезування.
Стежити за здоров’ям ротової порожнини і вчасно лікуватися зуби в сто разів легше, ніж боротися з пульпітом.
Ось кілька простих правил, які допоможуть не допустити розвиток захворювання:
Ну і звичайно ж, приділіть особливу увагу дитячим зубам. Пам’ятайте, що карієс швидше руйнує емаль на молочних зубах, а значить краще не відкладати лікування пульпіту.
Ціна лікування пульпіту розраховується індивідуально. Це пов’язано з тим, що план лікування залежить від стадії захворювання і стану зуба.
Якщо у вас болить зуб — відразу записуйтеся на консультацію! Ми ретельно розглянемо ротову порожнину, зробимо рентген, визначимо джерело болю і призначимо правильне лікування.
Пам’ятайте, що своєчасне лікування пульпіту, в середньому, займає кілька відвідувань стоматолога і дозволяє зберегти зуб. В цей же час, якщо запустити захворювання, ви ризикуєте втратити зуб, а значить в майбутньому вам потрібно буде відновлювати зубний ряд за допомогою імплантів.
Зателефонуйте за одним із номерів,
напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ, вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх (код парадного “68” – натиснути одночасно)
Зателефонуйте за одним із номерів, напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ,
вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх
(код парадного «68» —натиснути одночасно)
Один раз на місяць 🗓 надсилаємо підбірку статей про стоматологічні послуги (пишемо про те, що найчастіше питають наші пацієнти) до вашої поштової скриньки 📩