Пульпіт у дітей і дорослих: причини, форми та профілактика захворювання

✍️ написано стоматологом D.Ante 👇

Живеш собі, посміхаєшся, і тут бац: гостра пронизуюча зубна біль, яка нещадно намагається зруйнувати всі плани на день (а іноді і на ніч). Знайома ситуація?

Більшість пацієнтів дізнаються що таке пульпіт в стоматологічному кріслі, коли терпіти ниючий (або пульсуючий) біль вже немає сил. Уявляєте? І це при тому, що пульпіт — одне з найпоширеніших зубних захворювань.

У цій статті Анна Шабріна, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante розповість, що таке пульпіт, чому він з’являється і що робити, щоб уникнути захворювання.

Що таке пульпит

Пам’ятайте будову зуба? Є тверді тканини (емаль, зубний цемент і дентин) і м’які (пульпа), в якій знаходяться нерви, судини і клітини.

Пульпіт — це запалення м’яких тканин, які знаходяться не тільки в коронці, але і в кореневій частині зуба.

Звідки береться захворювання

Не думайте, що пульпіт з’являється спонтанно, як нежить: це тривалий процес, який протікає непомітно, а біль — це одна з ознак того, що хтось пропускає консультації у лікаря 🤨

Чотири основні причини розвитку пульпіту:

1. Запущений карієс.

Це найпоширеніша причина, по якій пацієнти вдаються в стоматологію з гострим болем. Чому так виходить, зрозуміло: пацієнт не вилікував карієс в стадії плями, тому він збільшується і руйнує тверді тканини зуба, і, як наслідок, з’являється гостра біль.

2. Неякісне лікування зуба.

Рідко, але таке теж трапляється. Наприклад, якщо лікар пошкодив нервові закінчення під час лікування зуба або неправильно обточив його.

3. Вплив хімпрепаратів.

Бувають ситуації, коли біль починається в результаті впливу ортофосфорної кислоти або антисептиків. У таких випадках, лікар коригує план лікування пацієнта.

4. Травми зуба.

Пульпіт дійсно може початися, якщо у пацієнта були травми або відколи на зубної коронки. Такі травми призводять до утворення тріщин, через які проникають бактерії і поступово руйнують зуб.

Читайте в нашому блозі: Зубозберігаючі операції: останній шанс врятувати зуб

Види пульпіту

Самостійно визначити форму пульпіту не вийде: лікар робить висновок на підставі рентгенівського знімка.

Існує два основних види пульпіту: гострий і хронічний. Давайте розглянемо кожен з них детальніше.

Гострий пульпіт

Як правило, виникає в ситуаціях, коли вчасно не вилікували карієс.

Існує дві стадії гострого пульпіту:

1. Очагова. Триває кілька днів і супроводжується різким стріляє болем, навіть якщо на зуб немає навантаження.

2. Дифузна. Стадія настає, якщо захворювання не вилікували на осередкової стадії. Біль зосереджена в радіусі одного зуба.

Хронічний пульпіт

Якщо дифузний пульпіт не вилікували протягом 2-3 тижнів, захворювання переходить в хронічну форму, хоча пацієнтові здається, що біль пішла і зуб відновився. Насправді, на цій стадії пульсуючий біль замінюється неприємними відчуттями при жуванні, а сам зуб продовжує руйнуватися.

Хронічний пульпіт теж буває в різних стадіях:

1. Фіброзній. Пацієнти відчувають неприємні відчуття тільки при механічному навантаженні. Сам по собі зуб не болить і не ниє, рідко можуть кровоточити ясна.

2. Гангренозній. Настає, якщо не вилікували фіброзний пульпіт. На цій стадії нервові волокна зуба атрофуються, пульпа сіріє і з’являється неприємний запах із рота.

3. Гіпертрофічний. Карієс вражає більшу частину коронки, зуб ниє.

4. Загострення. Це — остання стадія захворювання, на якій пацієнт відчуває ознаки гострого і хронічного пульпіту одночасно.

Якщо лікування пульпіту в загостреній стадії не провела, захворювання переходить в періодонтит і продовжує набирати оберти.

Отличия пульпита и периодонтита | D.Ante

Пульпіт у дітей

Захворювання буває і у дорослих, і у дітей. Більш того, пульпіт на молочних зубах ще підступніше:

  • емаль на молочних зубах тонше, тому захворювання протікає швидше. Карієс може дістатися до м’яких тканин всього за кілька тижнів;
  • захворювання протікає безсимптомно в 50% випадків, тому часто лікування пульпіту на молочних зубах починається, коли у дітей вже з’являються серйозні ускладнення.

Саме тому не варто ігнорувати регулярні візити до дитячого лікаря і лікувати молочні зуби, які, як вважають деякі батьки, «все одно випадуть».

Пульпіт зуба мудрості

Захворювання може розвиватися і на вісімках, це правда. І якщо це сталося, в 95% випадках лікарі D.Ante рекомендують пацієнтам видалити зуб. Причина цього дуже проста: корені у вісімок викривлені, тому провести якісне лікування, частіше за все, не вийде.

Напевно, вам цікаво, в яких ситуаціях ми все-таки лікуємо вісімки або хто ці щасливі 5% пацієнтів? Ми зберегти зуб мудрості, якщо він в майбутньому буде опорою для протезування.

Читайте в нашому блозі: Зуб мудрості: видаляти чи ні

Профілактика пульпіту: як не допустити розвиток захворювання

Стежити за здоров’ям ротової порожнини і вчасно лікуватися зуби в сто разів легше, ніж боротися з пульпітом.

Ось кілька простих правил, які допоможуть не допустити розвиток захворювання:

  1. Слідкуйте за гігієною ротової порожнини.
  2. Чистіть зуби два рази в день, використовуйте флос і ополіскувач після прийому їжі.
  3. Правильно харчуйтеся. Додайте в ваш раціон продукти з вітаміном С, кальцієм і фтором.
    Вчасно відвідуйте планові консультації та лікуєте зуби.

Ну і звичайно ж, приділіть особливу увагу дитячим зубам. Пам’ятайте, що карієс швидше руйнує емаль на молочних зубах, а значить краще не відкладати лікування пульпіту.

Лікування пульпіту в Києві, ціна

Ціна лікування пульпіту розраховується індивідуально. Це пов’язано з тим, що план лікування залежить від стадії захворювання і стану зуба.

Якщо у вас болить зуб — відразу записуйтеся на консультацію! Ми ретельно розглянемо ротову порожнину, зробимо рентген, визначимо джерело болю і призначимо правильне лікування.

Пам’ятайте, що своєчасне лікування пульпіту, в середньому, займає кілька відвідувань стоматолога і дозволяє зберегти зуб. В цей же час, якщо запустити захворювання, ви ризикуєте втратити зуб, а значить в майбутньому вам потрібно буде відновлювати зубний ряд за допомогою імплантів.

Відповіді на найчастіші запитання про пульпіт

Як швидко зняти зубний біль при пульпіті?

Зняти біль можна знеболювальним. Проте при пульпіті больові відчуття повернуться, щойно закінчиться дія лікарського засобу. Тому єдиний спосіб надійно позбутися болю при пульпіті — звернутися до лікаря-стоматолога.

Як визначити пульпіт чи карієс?

Якщо ви хочете самостійно визначити, у вас просто карієс чи пульпіт, скористайтесь наступною підказкою.
Карієс — це первинне ураження зуба, яке може взагалі ніяк не турбувати (якщо це початковий, або поверхневий карієс) або швидкоплинно (1-2 секунди) реагувати на термічні чи хімічні подразники. Якщо ж біль продовжується більше хвилини або він постійний, незалежний від подразників, тоді це ускладнення карієсу — пульпіт.

Чим небезпечний пульпіт?

Якщо не пролікувати пульпіт в гостріій формі (коли відчутно біль), то він перейде в хронічну стадію (гострий біль замінять неприємні відчуття при жуванні) і продовжить руйнувати зуб. Якщо пульпіт дістанеться коренів зуба, то викличе періодонтит, і, врешті решт, приведе до втрати зуба.

Як болить зуб при пульпіті?

Перша стадія — це гострий біль. Якщо її «заїсти» знеболюючими, то ця стадія мине за 2-3 тижні (нервові волокна атрофуються). Коли руйнування зубу стане невідворотним, больові відчуття знов повернуться.

Як довго болить пульпіт?

Зазвичай гострий біль триває 2-3 тижні, поки пульпіт не перейде в хронічну фазу, коли залишаються лише неприємні відчуття під час прийому їжі. При цьому руйнування зубу не припиняється, тож за якийсь час (тут дуже сильно залежить від особливостей організму) гострий біль повернеться.

Як лікують пульпіт зуба?

Починається лікування пульпіту так само, як і лікування звичайного карієсу. Потім, з огляду на те, що пульпіт руйнує нервові тканини і кровоносні сосуди, стоматолог має прибрати зруйновані тканини, тобто «видалити нерв», як кажуть люди. Ну а потім стоматолог очищує, просушує, якісно запломбовує кореневі канали і реставрує зуб.

Чому пульпіт болить вночі?

Це — проста фізика. Вночі, коли ви спите, за рахунок положення тіла до голови приливає більше крові. Більше крові > прискорена циркуляція > більше «тиску» крові на уражені тканини > більше болісних відчуттів.

Чим відрізняється пульпіт від періодонтиту?

Перш за все — зоною ураження. Пульпіт руйнує внутрішню частину зубу (пульпу), а періодонтит — прилеглі тканини (щелепу та десну). Крім того, лікування періодонтиту може бути більш тривалим, ніж лікування пульпіту (це залежить від стадії періодонтиту та масштабами ураження тканин).

Автор цієї статті

Анна Шабріна
Анна Шабріна

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед

💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити? Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен Читати статтю повністю>