Зазвичай такі статті починаються ось так: «Багатьох батьків цікавить питання як лікують зубки маленьким дітям. Головне в цьому… ».
Так ми робити не будемо.
Замість «води» і зайвих емоцій ми будемо оперувати фактами, живими працюючими порадами, прикладами з практики та відповідями на типові запитання дитячого стоматолога. Все-таки це стаття для батьків, а не для їхніх дітей.
У цій статті Людмила Табуранська, дитячий стоматолог київської клініки D.Ante розповідає, як вплинути на емоції дитини і підготувати його, щоб зробити перший і наступні візити до стоматолога комфортними.
Основна причина страху перед стоматологом
Ви здивуєтеся, але основна причина страху в перший візит дитини до стоматолога — це поведінка батьків. Саме батьки неусвідомлено «нагнітають» дитину своїми розмовами і діями перед візитом.
Ось кілька прикладів того, як батьки «програмують» дитини на страх:
- «Не потрібно боятися, це зовсім не боляче». Дитина підсвідомо сприймає ці слова так: «Тобто я чомусь мав боятися? Не знав, але тепер якось тривожно…».
- «Коли мені лікували зуб …», — такі слова батьки не говорять дитині, а діляться своїм досвідом один з одним. І, навіть якщо дитина захоплено зайнята своїми справами, вона все одно їх сприймає і, знову ж таки, насторожується.
- «Тітка подивиться зубки і подзирчить комариком». Будь-які спроби подібним чином налаштувати дитину на успішний результат закінчуються повним фіаско: дитина чекає «комарика», а в кріслі його, як не крути, чекає бормашина.
- «Ось сходимо завтра до стоматолога, а потім підемо [в МакДональдс / їсти морозиво / кататися на каруселі]». Такий підхід теж не спрацьовує, тому що дитина розуміє, що його заздалегідь «підкуповують».
- «Давай подивимося мультфільм про стоматологів». Не кожен, далеко не кожен мультфільм про стоматологів «безпечний». У деяких, для досягнення драматичного ефекту пацієнтові занадто широко розкривають рот або показують величезні щипці. Тому вибирати мультфільми потрібно обережно (нижче ми дамо список щодо безпечних мультиків про стоматологів).
Яким би не був ваш підхід, він, швидше за все (тільки не ображайтеся, будь ласка), працює не на користь: будь-які спроби умовити дитину чреваті ще більш яскравими проявами страху — або до візиту, або під час відвідування лікаря.
І потім починається додаткове коло пошуку відповіді на питання «дитина боїться лікувати зуби що робити?». Щоб цього не відбувалося, розповімо про те, як зробити так, щоб дитина не боялася лікувати зуби.
Чому вмовляти — погана стратегія
Звідси виникає питання: як умовити дитину лікувати зуби, при цьому не умовляючи її?
Коротка відповідь: не вмовляти. І ні в якому разі не примушувати.
Дентофобія (боязнь стоматолога) може викликати ряд причин, і не всі вони зникають завдяки логічному обгрунтуванню з боку батьків. Навіть навпаки, стратегія «умовляння» або «підкупу» може привести до зворотного — ще більшому розвитку страху і навіть паніки у дитини.
Тобто іноді причина дентофобії в дорослому віці — це гіпертрофований «умовлянням» страх дитини.
Для того щоб уникнути негативних наслідків, є кілька порад про те, як підготувати дитину до першого візиту до стоматолога.
Перший візит до стоматолога: загальні поради
Найперша і головна порада про перший візит — не робити з походу до стоматолога екстраординарної події. У дитини не повинно виникати відчуття, що подія чимось відрізняється від його звичайного розпорядку дня, коли він, наприклад, ходить до сімейного терапевта.
Якщо ж у дитини вже є побоювання (неважливо, викликане поведінкою батьків, негативним досвідом інших дітей або ж картинками, які він / вона бачили в телевізорі), то ось рекомендації, які можуть допомогти:
Книги, мультики, розповіді про супергероїв. Деякі стоматології та дитячі психологи готують спеціальний контент для дітей, який акуратно розповідає про лікування зубів і підносить цю процедуру в ігровій формі.
- Наприклад, ви можете завантажити нашу книгу «Супергерої проти Зужастіков», в якій супергерої, які живуть в стоматології, перемагають зубних монстрів.
Подивіться анімаційні фільми, які правильно доносять інформацію про стоматологію або мультики про стоматологів. У нас в списку є кілька таких мультфільмів:
Для дітей від 1 до 3-х років:
– Проста яскрава графіка «Ве-ве-ведмедики»,
–Чарівна планета, на якій живуть зуби в мультфільмі «Добрий лікар».
Для дітей старше 3-х років (повноцінні мульт історії з сюжетом):
– Французький мультфільм «Жило-було життя: рот і зуби»;
– Мультфільм в диснеївському стилі «Навіщо чистити зуби».
Обговорюйте усмішки персонажів, які подобаються дитині. Якщо показувати зуби кумирів дитини і обговорювати те, як вони про них піклуються, то і дитина буде спокійніше реагувати на необхідність ходити до стоматолога.
Але найголовніший «Лайфхак» — це, все ж, поведінка батьків: то, як вони прищеплюють культуру турботи про зуби і то, як вони самі ставляться до цього процесу.
Батьки не повинні боятися
Всі діти без винятку — неперевершені психологи. Уявіть, що ваша дитина — головний герой серіалу «Теорія брехні»: навіть якщо ви «тримайте себе в руках, не подаєте виду та ін.», Він, за невербальними ознаками визначить ступінь вашого побоювання майбутнім візитом.
Це те ж саме, що і техніка безпеки в літаку: в разі розгерметизації салону спочатку потрібно надіти кисневу маску собі (підготувати себе до візиту), а потім — дитині (підготувати дитину).
Так, у всіх батьків є негласна професія «хвилюватися за все», але давайте копнемо трохи глибше.
Вашій дитині загрожує небезпека в стоматології? Ні.
Стоматолог хоче зробити дитині погано? Ні.
Ваша дитина стане відчувати себе краще після візиту до дитячого стоматолога? Так.
Якщо все пройде добре, дитина буде спокійно ходити до стоматолога в майбутньому? Однозначно.
Саме з таким настроєм потрібно готуватися до відвідування дитячого стоматолога дорослим.
Батькові варто прищеплювати культуру лікування з самого раннього віку
«Якщо хлопчик любить мило і зубний порошок…», то він, звичайно, не стає «милим» автоматично, але точно розуміє важливість турботи про стан зубів, і, тому, не буде сильно заперечувати проти планових відвідувань стоматолога.
Прищепити культуру турботи про зуби сьогодні простіше, ніж ті ж 5 років тому: зубні пасти стають смачніше, зубні щітки — цікавіші, а кількість ігрових додатків на телефон, які привчають дитину чистити зуби регулярно взагалі складно перерахувати.
І це ми ще не говорили про особистий приклад, який батьки подають дітям своєю поведінкою.
Поради по підготовці до візиту для дітей різного віку
Як не буває одного універсального правила спілкування з різними дітьми, так не буває і однакових рекомендацій з підготовки дитини до візиту. Однак, є загальні правила, які застосовуються до певного віку.
При цьому ми не будемо розповідати про те, як підготувати дитину до 1 року: у цьому віці єдина можлива стоматологічна процедура — це підрізання вуздечки язика. Вона безболісна (тканини ще занадто тонкі і не до кінця сформувалися) і триває вона всього кілька секунд, тому не вимагає ніякої особливої підготовки дитини.
Загальна рекомендація для всіх вікових груп з приводу того, як лікувати зуби дитині якщо вона боїться — спокій батьків. Якщо батьки не переживають про візит дитини до стоматолога, то і дитина не буде нервувати і боятися.
Як підготувати дитину від 1 до 3 років до стоматолога
У цьому віці дитині також не потрібно особливої підготовки, крім того, що не варто їй розповідати про те, що це буде «не страшно», «не боляче» і ін.
В іншому, можна за кілька днів до візиту почитати ілюстровану тематичну книгу, подивитися мультфільм (навіть знамените поросятко Пепа ходило до стоматолога, а діти в цьому віці зазвичай люблять цей мультфільм) або пограти в стоматологічну дитячу гру, в якій дитина буде ставити пломби ілюстрованим героям.
Решту залишіть дитячому стоматологу: він / вона знає, як лікувати зуби маленькій дитині так, щоб не травмувати його психіку.
Як підготувати дитину від 1 до 3 років до стоматолога
У цьому віці найчастіша помилка батьків — переоцінювати дорослість дитини. Вони (батьки) часто розповідають дітям подробиці візиту і процедури. І, незважаючи на те, що наміри у батьків найкращі, це може спрацювати в точності до навпаки: дитина починає візуалізувати візит і боятися того, що може з нею статися.
Особливо небезпечна така «чесність», якщо дитині треба буде робити анестезію. Батьки розповідають про «комарика», «невеличкий укол» і використовують інші зменшувально-пестливі епітети.
Але давайте будемо чесними перед собою. Навіть ми, дорослі, часто боїмося уколу в ясна. І це зрозуміло, так працює інстинкт самозбереження під час маніпуляцій в області голови і мозку. А діти в кріслі у стоматолога ще не вміють придушувати цей інстинкт свідомо, тому бояться ще більше.
Тому оптимальний варіант — незалежно від віку дитини — залишити всі пояснення процедур дитячому стоматологу. Лікар вміє працювати з дітьми, він чітко відчуває той момент, в який краще розповісти дитині про процедуру та провести її.
Перший візит до дитячого стоматолога — знайомство
Ну і найголовніше. Перший візит дитини до дитячого стоматолога повинен обов’язково бути ознайомчим.
Ніяких процедур. Тільки знайомство.
Під час першого візиту дитина знайомиться зі стоматологом, пробує себе в ролі «лікаря», «лікує» зуби мамі або стоматологу. Максимум, що можна зробити — це провести поверхневий огляд стану зубів дитини, скласти план лікування і призначити дату наступного прийому.
Так у дитини формується позитивний образ стоматології: це не страшно, це не боляче, там дають подарунок. Наступного разу вже можна проводити мінімальні неінвазивні процедури, наприклад, герметизацію фісур або фторування зубів.
Як поводитися під час візиту, коли вже потрібно лікувати зуби
Під час візиту один з батьків перебуває в кабінеті стоматолога.
І, під час проведення процедур є одне правило, якого ми рекомендуємо дотримуватися постійно. Не реагувати на поведінку дитини.
Природньо, ви будете переживати, якщо дитині буде боляче. Але пам’ятайте про головну особливість дитячої психіки:
У більшості випадків діти не розуміють різниці між дискомфортом і болем.
І, коли дитина каже, що їй боляче, батьки (приблизно в 10% випадків) починають звинувачувати стоматолога в насильстві над дітьми 🙂 При цьому стоматолог під час роботи точно бачить, що він не зачіпає чутливих тканин зуба і максимум, що може відчувати дитина в цей момент — це дискомфорт, неприємну вібрацію або холод від висушування зуба повітрям.
Тому у нас величезне прохання до батьків в такі моменти зрозуміти, що стоматолог не робить боляче спеціально, підтримати дитину і допомогти стоматологу закінчити лікування.
Висновок
Ми, лікарі D.Ante, ніколи не будемо втомлюватися повторювати, як важливо для батьків водити дітей до стоматолога з самого малого віку: так ви не тільки уникнете розвиток зубних хвороб і неправильного прикусу у маленької людини, а й сформуєте його правильне ставлення до турботи про зуби і здоров’я в цілому.