Чистка каменю і нальоту у дітей

Багатьох звернень з гострим болем, захворюваннями ясен та сколами дитячих зубів можна уникнути, якщо вчасно проводити професійне чищення

✍️ Контент цієї сторінки створено стоматологами D.Ante

Як на дитячих зубах, де набагато більші проміжки, зʼявляється зубний наліт і камінь? Чому зубний наліт та камінь — головні вороги дитячих зубів? Як чистка каменю і нальоту у дітей запобігає карієсу?

Ми підготували цей матеріал, щоб детально відповісти на ці та інші запитання.

Чому з’являється зубний наліт у дітей?

Причини появи нальоту на зубах у дітей та дорослих ідентичні — це наслідок хімічних процесів, що відбуваються в роті кожного з нас. Виглядають ці процеси так:

  1. Спершу на зубах утворюється плівка із залишків їжі, слини і бактерій. Для дітей факторов ще більше, бо, окрім їжі, вони тягнути до рота іграшки та різні побутові предмети.
  2. Ця плівка поступово твердішає (якщо її вчасно не видалити) і перетворюється на зубний наліт.
  3. Невидалений зубний наліт перетворюється на зубний камінь.
  4. Зубний камінь провокує подальший розвиток бактерій, і, як наслідок, запалення ясен, виникнення карієсу тощо.

Проблема в тому, що звичайної домашньої гігієни для боротьби з появою цієї плівки і перетворення її на зубний наліт недостатньо. Це повʼязано з тим, що в роті завжди є важкодоступні місця, які складно почистити звичайною зубною щіткою (місця контакту зубів з яснами та контактні площини між зубами).

Саме тому чистка зубного нальоту у дітей — обов’язкова процедура, яку треба проводити регулярно.

Чим відрізняється зубний наліт від каменю?

Зубний наліт м’який, але якщо його не видалити вчасно, він минерализуется і перетворюється в камінь. Його неможливо видалити під час звичайної чистки зубів, тому єдиний спосіб позбутися від нього — записатися на професійну чистку дитячих зубів.

А зубний камінь — це як злий близнюк Санта Клауса: приходить до тих, хто погано себе вів, тобто не виконав перший пункт, вчасно не видалив зубний наліт.

Чим небезпечний зубний камінь для дітей

Як ми вже наголошували вище, зубний камінь провокує розвиток бактерій. Нажаль, емаль молочних зубів набагато слабша за емаль зубів у дорослих, тому руйнівні процеси в них протікають швидше. На додачу імунітет дитини слабший за імунітет дорослих, тому і захворювання розвиваються набагато швидше.

Які наслідки можуть чекати на дитину без чистки зубного каменю і нальоту у дітей?

Можуть розвинутися такі захворювання:

Саме тому потрібно водити дитину на консультації до стоматолога частіше, ніж відвідувати дантиста в дорослому віці: під час планового огляду стоматолог зможе виявити початок формування зубного каменю під яснами і вчасно зробити необхідну чистку, щоб запобігти подальшому розвитку хвороб.

Види зубного каменю

Зубний камінь буває над’ясенний і під’ясенний. Також існує так званий «наліт Прістлі», але в більшості випадків у дітей розвивається саме над’ясенний вид зубного каменю.

Ось як відрізняються види зубного каменю:

Над’ясеннi відкладення на дитячих зубах

Такий — надʼясенний — камінь легко помітити на зубах дитини навіть неозброєним оком. Зазвичай він білий або жовтий, і утворюється на зубчику над яснами, тобто на видимій частині зубів.

Цей камінь може бути і твердим, і м’яким (глиноподібним).

Цікавий факт: мінерали і органічні елементи, які є в складі надʼясеннего каменю — поступають до нього зі слини. Через те, що слина виділяється завжди, ймовірність утворення такого каменю дуже висока. Насправді, він утворюється у 50% дітей у віці від 9 до 15 років, навіть якщо вони дотримуються правил гігієни ротової порожнини.

Саме тому дитячі стоматологи клініки D.Ante на Олімпійській рекомендують робити дітям чистку зубів мінімум два рази на рік.

Видалення нальоту повністю безболісне і безпечне для емалі, на додачу до цього, це прекрасна можливість познайомити дитину з стоматологом.

Якщо не видалити наліт і зубний камінь вчасно, у дитини може виникнути карієс, який негативно вплине на зачатки постійних зубів.

Тож, якщо ви помітили наліт у своєї дитини — записуйтеся на консультацію до лікаря.

Під’ясенні відкладення на дитячих зубах

Під’ясенний камінь небезпечніше, тому що він утворюється в ясенних і пародонтальних кишенях і непомітний при поверхневому огляді.

Виявити такий камінь може тільки стоматолог під час регулярного огляду (ще одна причина не пропускати консультації дитини у стоматолога раз на шість місяців).

Видалити під’ясенний камінь складніше, але все ж можливо: чистка нальоту на зубах у дітей під яснами проводиться за допомогою спеціального ультразвукового зонда.

«Наліт Прістлі» на молочних зубах у дітей

Наліт Прістлі (названий на честь доктора, який вперше його описав) — чорний наліт, який утворюється на дитячих зубах і не може бути видалений в домашніх умовах.

Причиною утворення нальоту Прістлі можуть бути:

  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • порушення в роботі ендокринної системи;
  • різкі кліматичні зміни.

Точних причин появи цього нальоту вчені досі не змогли пояснити, але найчастіше вони сходяться на тому, що він з’являється внаслідок розмноження бактерій в порожнині рота і шлунково-кишковому тракті.

В стоматології D.Ante видаляють такий наліт за допомогою професійної гігієни порожнини рота у малюка.

Показання до видалення нальоту та каменю на зубах у дітей

Як ми вже наголошували вище, нальот та камінь призводять до появи карієсу та пришвидшують розвиток інших захворювань зубів і ясен.

Загроза стає ще більшою через особливості дитячих зубів: вони менш стійкі до негативного впливу, а вразливість дитячої емалі прискорює розвиток будь-якого захворювання.

Тож показання до проведення чистки нальоту та каменю на зубах у дітей наступні:

  • профілактика відкладень нальоту;
  • утворення зубного нальоту і каменю;
  • неприємний запах з рота;
  • хвороби ясен.

Чистка нальоту та каменю на зубах у дітей: протипоказання

Нажаль, існують і випадки, коли чистку нальоту і каменю у дитини проводити неможна. До таких випадків відносяться наступні:

  • тонка емаль;
  • ерозія емалі;
  • стоматит;
  • інші захворювання в ротовій порожнині;
  • алергія на препарати, які використовуються для професійної чистки зубів.

Чистка нальоту на зубах у дітей: методи видалення

Зубний камінь видаляють різними способами. Найбільш оптимальний з них обирає стоматолог під час огляду, після аналізу стану ротової порожнини дитини і типу нальоту/каменів на зубах.

Чистка дитячих зубів Air-Flow

Лікарі D.Ante проводять чистку за допомогою приладу Air Flow (звідси і назва методу), який дозволяє очистити зуби і міжзубні проміжки від нальоту і поддесневого каменю. При цьому, зуби стають світлішими на декілька тонів.

Під час процедури лікар за допомогою спеціального апарату подає на зуби суміш повітря, води і кристалів соди під тиском.

Така чистка повністю безпечна і безболісна для малюка, але має і недолік. Air Flow не знімає твердий зубний камінь.

Крім цього, є й ряд протипоказань для проведення чистки за допомогою Air Flow:

  • цукровий діабет;
  • серцево-судинні захворювання;
  • бронхіт;
  • гепатит;
  • застуда.

Видалення зубного каменю ультразвуком

Така чистка дозволяє прибрати над’ясенний і, частково, під’ясенний наліт у дитини.

Але і в цього способу є недолік.

Якщо у дитини занадто тонка емаль, під час чистки можуть виникнути больові відчуття. Саме тому така чистка підходить лише тільки для дітей з міцною емаллю.

Хімічна чистка дитячих зубів

Під час такої чистки лікар наносить на зуби спеціальні пасти і гелі. Вони розм’якшують тверді відкладення на зубах, після чого лікар їх видаляє, а зуби — полірує і покриває гелем зі фтором.

Процедура безболісна, але є і кілька мінусів:

  • хімічні компоненти паст і гелів негативно впливають на зубну емаль, тому таку чистку не можна проводити часто;
  • метод не видаляє підʼясенний зубний камінь.

Комбінована чистка зубів у дітей

В окремих ситуаціях, коли у дитини на зубах присутній і зубний камінь, і м’які відкладення, наші стоматологи проводять комбіновану чистку, яка включає видалення:

  • м’якого нальоту за допомогою спеціальних щіток і паст;
  • зубного каменю і твердих відкладень за допомогою ультразвуку;
  • темного нальоту і каменю у важкодоступних місцях за допомогою Air Flow.

Після комбінованої чистки лікар полірує зуби дитини за допомогою спеціальної пасти, яка містить корисні для емалі мінерали.

Механічна чистка для видалення каменю

Така процедура зазвичай викликає найменше захвату у дітей, тому що проводиться за допомогою бормашини і супроводжується не дуже приємною вібрацією.

Крім того, така чистка не дозволяє прибрати підʼясенний камінь, тому проводиться дуже і дуже рідко.

Лікарі стоматологічної клініки D.Ante в індивідуальному порядку роблять рекомендації батькам по догляду за ротовою порожниною малюка, щоб уникнути повторної появи зубного каменю і нальоту.

Втім, навіть попри найдеальнішу гігієну у дітей регулярно зʼявляється наліт і зубний камінь на зубах (внаслідок протікання неминучих хімічних процесів у ротовій порожнині). І, якщо вчасно не проводити чистку, наліт і зубний камінь можуть привести до серйозних наслідків для здоровʼя дитячих зубів.

Саме тому нагадаємо про основний постулат стоматології: профілактика захворювань зубів і ясен здебільшого набагато приємніша і дешевша за лікування.

Не відкладайте плановий візит до стоматолога. Особливо, якщо це візит до дитячого стоматолога.

Чистка каменю і нальоту у дітей в Києві, ціна

  • Первинна консультація

    (включаючи протиепідемічний набір, оцінку ОПТГ/КТ, 1 прицільний знімок)

    0-900 грн.*

*віднімається від вартості лікування за умови початку лікування протягом 30-ти календарних днів від консультації

  • Гігієнічна чистка дітям — 1 щелепа

    (щітка та паста)

    650 грн.

  • Комплексна професійна гігієна у дітей — 2 щелепи

    (ультразвуковий скейлінг + Air-flow + щітка та паста)

    2100 грн.

Чистка каменю і нальоту у дітей:
запитайте стоматолога

Якщо ви не знайшли потрібної інформації в цьому матеріалі, напишіть своє запитання — і, коли стоматологи дадуть на нього відповідь, адміністратор передзвонить і озвучить її. Зазвичай відповідаємо протягом 24 годин.

І «ні» — ваш питання не буде видно іншим відвідувачам сайту.
Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.

Останні статті
по темі Дитяча стоматологія в блозі D.Ante

Гіпоплазія емалі: чому руйнуються зуби дитини
Читати статтю повністю>
Що таке седация в стоматології, як і коли її проводять
Читати статтю повністю>
ТОП-10 питань від батьків про лікування зубів дітям під наркозом
Читати статтю повністю>
Перший візит дитини до стоматолога: поради батькам
Читати статтю повністю>
Неправильний прикус у дітей — не вирок
Читати статтю повністю>
Прорізування зубів у дітей: що потрібно знати батькам
Читати статтю повністю>
Як вибрати хорошого або «свого» стоматолога?
Читати статтю повністю>
Брекети для дітей: показання до встановлення і як підготувати дитину до виправлення прикусу
Читати статтю повністю>
Стоматит у дітей: види захворювання та методики лікування
Читати статтю повністю>

Дитячі лікарі D.Ante

doctor
Людмила Табуранська
дитячий стоматолог, стоматолог-гігієніст
💬 «Тільки важкою роботою можна досягти того результату, який належатиме лише вам»