Часто пацієнти ігнорують хиткість зубів (рухливість), а потім трапляється найсумніше — їх видалення.
Причин, чому хитаються зуби — безліч, лікують патологію — також різними методами.
В цій статті ви дізнаєтесь все, що треба знати про хиткість зубів у дорослих та дітей: розберемо причини, лікування та профілактику.
Статтю підготувала Анна Шабріна, стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед київської клініки D.Ante.
Чому хитаються зуби?
Бувають різні причини, через які зуби розхитуються.
Давайте одразу розберемо найпоширеніші з них. Почнемо з «дорослих» випадків.
Проблеми з прикусом
Якщо ви думаєте, що проблеми з прикусом — це вроджені проблеми, ви помиляєтеся, бо все може бути не так очевидно.
Проблеми з прикусом можуть бути як вроджені (патології прикусу, відхилення в розвитку щелеп та інші ортодонтичні проблеми) так і набуті — зруйновані, стерті, відсутні зуби.
Також до набутих проблем можна віднести фактори, які виникли в результаті стоматологічного втручання: невірно підігнані пломби та коронки, ортодонтичне лікування тощо.
Втрата групи зубів
Втрата одного зуба може привнести в життя людини більше негативного впливу, ніж погіршення естетика усмішки або незручність під час пережовування їжі.
Тут може бути декілька сценаріїв:
- Коли зуби стоять вряд та торкаються один одного, навантаження на них розподіляється рівномірно. Після втрати зуба, його «сусіди» отримують більше навантаження, тому можуть розхитуватись.
- Після втрати зуба, на його місці відбувається атрофія кісткової тканини (зменшується її обʼєм). І цей процес може відбуватися та «зачіпати» область сусідніх зубів, тому вони розхитуються.
- Після втрати зуба, сусідні зуби починають потроху рухатись в бік відсутнього та самостійно «виходити» з кістки, в якій знаходяться, що знову призводить до їх розхитування.
Відкладати лікування не варто, інакше рухливість зубів буде збільшуватися.
Пародонтологічні захворювання
Проблеми починаються при запущеному пародонтиті.
Запальні процеси в м’яких навколозубних тканинах призводять до розсмоктування альвеоли, яка утримує корінь зуба.
При запущеному пародонтиті хиткість зубів супроводжується больовими відчуттями, але при пародонтозі — пацієнт не відчуває дискомфорту та болю.
Механічні травми
Травми — поширена причина, яка призводить до хиткості зубів.
Причому ситуації, в яких пацієнт травмує щелепи бувають різноманітними: від удару ложкою по зубах, до бійок та аварій під час відпустки. Трапляється всяке.
Дуже часто, механічні травми призводять до того, що один зуб починає хитатися.
Зміна молочних зубів на постійні
Хиткість зубів у дітей при зміні молочних зубів на постійні — норма.
Батькам не варто переживати з цього приводу, але це не означає, що можна пропускати консультації у дитячого стоматолога.
Бувають й інші причини рухливості зубів: неправильне харчування, нестача вітамінів та інших мікроелементів в організмі, спадковість.
Чому хитаються здорові зуби?
Відповідь вам не сподобається: якщо зуби хитаються, значить вони — не здорові.

Звичайно, візуально вони можуть здаватися цілком здоровими, але хиткість зубів пов’язана з яснами, а не коронкою зуба.
А значить, лікування, все ж таки, необхідно проводити.
Стадії хиткості зубів
Одразу скажемо головну думку: стадія хиткості зубів або наскільки сильно зуби хитаються — все це не важливо. Важливо — відразу звернутися до стоматолога та проконсультуватися з ним.
Існує чотири стадії хиткості зубів:
- Зуби відхиляються <1 мм. Часто пацієнти не надають значення проблемі й вважають, що хиткість пройде. Насправді якщо не звернутися до лікаря зараз — зміцнити стан зубів буде складніше.
- Зуби відхиляються вперед-назад > 1 мм.
- Зуби хитаються на всі боки, пацієнт відчуває дискомфорт і біль.
- Остання і найважча стадія, на якій пацієнтові здається, що зуб можна провернути навколо своєї осі. Врятувати зуб — дуже складно.
Хитаються зуби: що робити?
Правильна дія — записатися на консультацію до лікаря. Звичайно, можна пошукати в інтернеті інформацію за запитом «хитаються зуби що робити» та дізнатися купу способів «самостійного» лікування, але ми не рекомендуємо цього робити.
Краще — звернутися до стоматолога відразу після того, як помітили рухливість зубів. По-перше, лікування буде не таким тривалим, по-друге, захворювання не призведе до втрати зуба.
Діагностика та виявлення причин розхитування зубів
В нашій стоматологічній клініці діагностику та виявлення причин розхитування зубів проводить стоматолог-пародонтолог.
Лікар робить поглиблену діагностику тканин пародонту, призначає профілактику та лікування за необхідності. Також, лікар може провести професійну гігієну.
Як лікують хиткість зубів в нашій клініці
Існує три способи лікування хиткості зубів:
- пародонтологічний;
- терапевтичний;
- хірургічний.
Лікар підбирає найкращий метод лікування хиткості зубів для кожного пацієнта, після огляду ротової порожнини та аналізу знімків щелеп.
Пародонтологічний спосіб
Основний принцип пародонтологічного лікування — зняття відкладень, полірування поверхні зуба та його кореня, антисептична обробка ясен.
На початковому етапі — це стандартна професійна гігієна. при пародонтиті це може бути глубокий пародонтологічний скейлінг (закритий кюретаж) або навіть відкритий кюретаж.
Терапевтичне лікування
Якщо рухливість зубів зберігається навіть після пародонтологічного втручання, лікар проводить шинування: встановлює спеціальну конструкцію на хиткий та сусідні зуби, яка рівномірно розподіляє навантаження при жуванні.

Далі — лікар лікує м’які тканини, які оточують хиткий зуб.
Хірургічне втручання
Стоматолог-хірург бере участь в найскладніших випадках, коли хиткість зубів викликана запущеним пародонтозом.
Залежно від випадку, лікар проводить хірургічний кюретаж або видаляє зуб.
Хірургічний кюретаж
Кюретаж — процедура, яка дозволяє видалити зубні камені, розташовані глибоко під яснами.
Лікарі D.Ante використовують найкращі кюрети Gracey (Грейсі) від американської компанії Hu-Friedy.
Видалення зуба
Хірург видаляє зуби в самих запущених випадках, іноді — навіть без анестезії, коли вони ледве тримаються. Якщо чесно, то іноді випадки настільки запущені, що зуб можна видалити навіть руками 🤨
До речі, пацієнти, які страшенно бояться стоматологів, так і роблять: спочатку затягують з лікуванням, а після — самостійно видаляють зуб голими руками. Ми не рекомендуємо так робити: краще звернутися до стоматологів, які видалять зуб правильно, стерильними інструментами.
Профілактика хиткості зубів: як зміцнити зуби та ясна?
Щоб зменшити ризик хиткості зубів, пацієнту потрібно:
- дотримуватися правил гігієни (чистити зуби два рази в день, користуватися іригатором, зубною ниткою та ополіскувачем);
- відвідувати консультації у лікаря двічі на рік, особливо якщо у вас є спадкова схильність до розхитування зубів;
- включити в раціон продукти, які містять кальцій, вітаміни і корисні мікроелементи.
Читайте в нашому блозі: Досвід пацієнта: як поліпшити гігієну рота за допомогою іригатора
Чи можна лікувати хиткість зубів народними методами?
Часто пацієнти вважають, що це дійсно можливо, але це не так.
Полоскання або масаж ясен можуть зміцнити зуби та навіть зменшити їх хиткість, але вони не замінять повноцінне лікування.
Тому краще звернутися до лікаря і позбутися рухливості зубів, ніж намагатися зміцнити ясна народними методами й ризикувати втратити зуби. Народна медицина, як правило, негативно впливає на зубні захворювання.Приходьте в гості до клініки D.Ante на Олімпійській: ми швидко визначимо причину розхитування зубів та призначимо правильне лікування 😉
Питання-відповіді про хиткість зубів
Як укріпити зуби, які хитаються, в домашніх умовах?
Це неможливо зробити, бо самостійно ви навіть не зможете визначити, чому це відбувається. Рекомендуємо звернутися до стоматолога: після консультації ви будете знати причину, стадію патології та лікування, яке рекомендоване саме вам.
Чому хитаються постійні зуби?
Найчастіше, це повʼязано з механічними травмами, пародонтологічними захворюваннями, проблеми з прикусом або втратою зубів.
Проконсультуйтеся зі стоматологом, щоб зрозуміти причини та подальші кроки для лікування проблеми.
Як зміцнити зуби, що хитаються?
Неможливо знайти «чарівний» метод, який допоможе зміцнити зуби в домашніх умовах. Наприклад, це може бути повʼязано з захворюванням мʼяких тканин, та ви навряд чи зможете провести лікування вдома.
Тому зверніться до лікаря. Це найкраща порада.
Чи можна виключити вірогідність розхитування зубів?
Повністю — ні, не можна. Але ви можете робити профілактичні дії: покращити домашню гігієну ротової порожнини, вести здоровий спосіб життя, збалансовано харчуватися, регулярно проходити планові консультації у стоматолога.