Ендодонтичне лікування пульпіту

Пульпіт — запалення внутрішніх тканин зуба (судинно-нервового пучка). І це захворювання точно не дасть про себе забути, якщо його не вилікувати

✍️ Контент цієї сторінки створено стоматологами D.Ante

Чи можна вилікувати пульпіт антибіотиками?

Одразу наголосимо, що вилікувати пульпіт антибіотиками неможливо.

Пульпіт розвивається як результат запалювального процесу всередині зуба, тому для його лікування потрібно вживати протизапальні засоби, а не антибіотики.

Однак, на початковій розвитку захворювання стадії біль, здебільшого, короткочасний і може здатися, що антибіотики допомагають.

Симптоми пульпіту

Головний симптом захворювання — зубний біль.

При пульпіті біль набуває різних форм, інтенсивності та тривалості (тимчасові або постійні відчуття болю).

Може зʼявлятися і зникати самостійно або внаслідок дії подразників (як реакція на кисле, солодке, холодне, гаряче). Біль також може бути різким або ниючим. Може «існувати» в межах одного зуба або поширюватись на всю щелепу.

Варіантів — безліч.

Який пульпіт буває?

Таким чином, існує кілька видів пульпіту, кожен з яких проявляє себе по-різному.

Так, наприклад, конкрементозний пульпіт реагує на заняття спортом у вигляді гострого тимчасового болю. А ось хронічний пульпіт натомість викликає больові відчуття виключно на стадії загострення, а в інший час не тривожить.

Через цю варіативність пульпіту, як захворювання, ми дуже не радимо займайтися самодіагностуванням. І, тим більш, самолікуванням.

Тільки стоматолог після огляду пацієнта та вивчення рентгенівського знімку може правильно діагностувати вид пульпіту та призначити відповідне лікування.

Проте, вам варто знати, що за загальною типізацією пульпіт розділяється на гострий та хронічний. Кожен з них має свої особливості, симптоми та підвиди.

Гострий пульпіт

Гострий пульпіт виникає внаслідок ускладнень глибокого карієсу.

Ось види гострого пульпіту:

  • осередковий пульпіт — це перша стадія захворювання, яка триває кілька днів та характеризується різким «стріляючим» болем. Біль зʼявляється незалежно від того, є навантаження на зуб чи ні;
  • якщо не вилікувати захворювання на осередковій стадії, то воно перетворюється на дифузний пульпіт. На цій стадії гострого пульпіту біль зосереджується в локації одного зуба і не поширюється на щелепи, вилиці чи скроні.

Стадія гострого пульпіту (сумарно і осередкового, і дифузного) триває до 14 днів. По закінченні цієї стадії розпочинається хронічний пульпіт.

Хронічний пульпіт

Хронічний пульпіт — запалення, яке може тривати від 2-3 тижнів до кількох років.

Зубний біль при цьому непокоїть дещо менше, ніж на гострій стадії захворювання. Але замість цього з’являється більш виражена реакція на механічне навантаження.

Основний наслідок невилікованого хронічного пульпіту — руйнування твердих тканин зуба. Через меншу кількість і тривалість больових відчуттів таке трапляється досить часто.

Види хронічного пульпіту:

  • фіброзний. Перша стадія хронічного пульпіту, яка інколи проходить зовсім безболісно. На цій стадії зуб чутливий тільки при дотиках, інколи кровоточать ясна;
  • гангренозний — наступна стадія розвитку захворювання. Ця фаза наступає, якщо не пролікувати фіброзний пульпіт. Нервові волокна зуба атрофуються, пульпа стає сірою, з’являється неприємний запах з рота;
  • гіпертрофічний. Каріозна порожнина збільшується, продовжує руйнуватися коронка зуба. Основні симптоми — ниючий біль та кровоточивість ясен;
  • загострений — остання стадія захворювання, під час якої пацієнт відчуває ознаки гострого та хронічного пульпіту одночасно. Раптовий біль, дискомфорт при натисканні та руйнування кісткової тканини.

Якщо вчасно не звернутися до лікаря, пульпіт може перерости в періодонтит.

Пульпіт зуба пiд пломбою

Пульпіт зуба пiд пломбою виникає в результаті неякісного лікування зуба або як ускладнення глибокого карієсу.

Це захворювання має досить наочні симптоми, які неможливо не помітити:

  • біль різної інтенсивності в локалізації зуба;
  • зміна зовнішнього вигляду ясен (запалення, флюс).

Лікування пульпіту такого виду можливе лише у стоматолога.

Пульпіт зуба мудрості

В 95% випадків ми рекомендуємо пацієнтам видалити зуб мудрості з пульпітом.

Так, зазвичай ми намагаємось якнайдовше зберегти рідні зуби пацієнтів, але з «вісімками» зовсім інша ситуація. Досить часто корені третіх молярів викривлені, тому лікування захворювання ускладнене.

По-перше, лікування триває довше, ніж депульпація будь-якого іншого зуба. По-друге, через викривленість коренів є вірогідність не до кінця прочистити канали зуба. Це може призвести до рецидиву захворювання.

Саме через ці причини в більшості випадків ми радимо видаляти зуби мудрості, в яких зʼявився пульпіт. Виняток складають 5%, коли зуб мудрості використовується як опора для протезування.

Лікування пульпіту в стоматологічній клініці D.Ante

Стоматолог-терапевт призначає лікування індивідуально після вивчення особливостей захворювання.

Може бути призначений один з наступних видів лікування:

  • консервативне (зі збереженням «нервів», тобто пульпи зуба);
  • біологічне (відновлення дентину);
  • вітальне/девітальне (депульпація, лікування і пломбування каналів зуба).

Консервативний метод лікування

Призначається на початковій стадії захворювання.

Стоматолог-терапевт оголює пульпу, обробляє зуб антисептиком, накладає ліки з гідроксиду кальцію та встановлює тимчасову пломбу.

Через один-два дні на за результатами рентгенівського знімку лікар продовжує лікування або встановлює постійну фотополімерну пломбу, якщо запалення зникло.

Біологічний метод лікування пульпіту

В цьому випадку лікар намагається заживити пульпу.

Для цього він накладає на зуб ліки, які сприяють формуванню замісного третинного дентину. Такий спосіб дозволяє повністю заживити пульпу в 40% ситуацій.

Цей процес більш тривалий, ніж лікування початкової стадії пульпіту (консервативне лікування). Лікування біологічним методом потребує кількох відвідувань стоматологічної клініки.

Під час першого візиту лікар обробляє зуби та накладає протизапальні препарати. Під час другого — наносить на дно каріозної порожнини препарат, який стимулює відновлення дентину. І лише після цього, якщо повторна діагностика підтверджує ефективність лікування, встановлює постійну пломбу.

Але в цьому випадку навіть після встановлення постійної пломби лікування не завершується.

Протягом наступних 4-6 місяців потрібно постійно відвідувати стоматолога, щоб контролювати стан зуба. Це допоможе не допустити рецидиву, повторного розвитку захворювання.

Вітальний (інвазивний) метод лікування

В більшості випадків лікування пульпіту проводиться саме вітальним методом через його зручність для пацієнта.

Вітальний метод дозволяє вилікувати пульпіт за один прийом у стоматолога з використанням локальної анестезії.

Послідовність лікування пульпіту вітальним методом наступна:

  1. Ін’єкція знеболювального.
  2. Повне видалення судинно-нервових пучків (пульпи) з каналів зуба. Зверніть увагу: цей процес може тривати досить довго. Зазвичай в передніх зубах 1-2 канали, а в жувальних — 3-4 канали (проте в нашій практиці були випадки, коли жувальний зуб мав 7 каналів — ми навіть занесли той зуб до нашої колекції складних випадків). На цьому етапі зубні канали розширюються до необхідної довжини і ширини та промиваються антисептиком.
  3. Висушування кореневих каналів. Якщо не вдасться висушити канал паперовими пінами, використовується девітальний метод.
  4. Пломбування кореневих каналів. Постійна пломба встановлюється одразу або через добу, коли пломбувальний матеріал у каналах затвердіє.

Девітальний метод лікування пульпіту

Порядок лікування такий самий, як і при вітальному методі, але корені висушуються не пінами, а девіталізувальним засобом.

Тож за цього способу лікування проводиться в два етапи:

Перший сеанс завершується встановленням девітальних ліків до зубних каналів та тимчасовими пломбами. А під час другого проводиться повторне чищення каналів та пломбування зуба.

Видалення зуба при пульпіті

При запущеній стадії пульпіту (на останніх стадіях хронічного пульпіту, коли зруйновано більшу частину тканини) стоматолог рекомендує видалити зуб.

Як відбувається лікування пульпіту (ілюстрації)

Нижче ви можете побачити процес лікування пульпіта зуба при глибокому карієсі.

Рентгенівські знімки при лікуванні пульпіту

Під час лікування пульпіту в Києві стоматологи роблять кілька рентгенівських знімків.

Перший — для встановлення точного діагнозу. Другий — для вивчення стану коренів та перевірки якості пломбування каналів (глибина проникнення та рівномірність розподілу матеріалу).

Лікарі стоматологічної клініки D.Ante використовують переносний рентген, тому під час лікування вам навіть не доведеться вставати з крісла, щоб зробити знімок (до того ж, лікування займе менше часу).

Як вгамувати гострий біль при пульпіті?

При сильному зубному болі можна випити нестероїдний протизапальний засіб чи анальгетик (знеболювальне).

Але ж ви знаєте, як стоматологи (та й будь-які інші лікарі) ставляться до самолікування? Правильно: негативно.

Тому оптимальний алгоритм дій такий:

Болить зуб = Запишіться на лікування пульпіту + Під час запису запитайте щодо знеболювальних, але обовʼязково озвучте свої хронічні хвороби, щоб не нашкодити.

Чому важливо одразу записатися на прийом?

Ви вже знаєте, що, якщо вчасно не вилікувати пульпіт, він не тільки буде заважати жити повноцінним життям протягом кількох років. Гірше те, що він може перерости в періодонтит і призвести до втрати зуба.

Тож простіше вилікувати пульпіт за 1-2 сеансу в клініці D.Ante, ніж боротися з періодонтитом, видаляти зуб, вставляти на його місце імплантат і ще потім зверху — коронку. Згодні?

Ендодонтичне лікування пульпіту

  • Первинна консультація

    (включаючи протиепідемічний набір, оцінку ОПТГ/КТ, 1 прицільний знімок)

    0-900 грн.*

*віднімається від вартості лікування за умови початку лікування протягом 30-ти календарних днів від консультації

  • Лікування кореневих каналів — 1 канал

    від 1850 грн.

  • Перелікування кореневих каналів — 1 канал

    від 2310 грн.

  • Вилучення чужорідного тіла з кореневого каналу

    1750 грн.

  • Використання стоматологічного мікроскопу — 1 година

    2000 грн.

Додатково*

  • Використання коффердаму

    (за потребою)

    350 грн.

  • Використання Optragate

    (за потребою)

    250 грн.

  • Тимчасова пломба

    350 грн.

*індивідуально в кожному конкретному випадку

Ендодонтичне лікування пульпіту:
запитайте стоматолога

Якщо ви не знайшли потрібної інформації в цьому матеріалі, напишіть своє запитання — і, коли стоматологи дадуть на нього відповідь, адміністратор передзвонить і озвучить її. Зазвичай відповідаємо протягом 24 годин.

І «ні» — ваш питання не буде видно іншим відвідувачам сайту.
Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.

Останні статті
по темі Терапія в блозі D.Ante

Застряг інструмент у каналі зуба: що робити?
Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів содою: ефективність проти негативних наслідків
Читати статтю повністю>
Anti-age стоматологія або Як виглядати молодше без косметолога
Читати статтю повністю>
Рекомендації після встановлення пломби
Читати статтю повністю>
Відбілювання зубів: плюси і мінуси
Читати статтю повністю>
Кришаться зуби: причини, лікування, профілактика
Читати статтю повністю>
Шкода та користь жувальної гумки: думки стоматолога
Читати статтю повністю>
Печіння в роті: причини та лікування
Читати статтю повністю>
Пародонтоз: причини, симптоми, лікування
Читати статтю повністю>
Стоматологічний мікроскоп і коли він потрібен
Читати статтю повністю>

стоматолог-терапевт

doctor
Ірина Царинна
стоматолог-терапевт

стоматолог-терапевт

doctor
Вікторія Бараннік
стоматолог-терапевт
💬 «Здорова посмішка — здорова і впевнена людина, яка з легкістю долає всі перепони на своєму шляху!»

стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед

doctor
Анна Шабріна
стоматолог-терапевт, стоматолог-ортопед
💬 «Моя робота — це моє високооплачуване хобі: я люблю відновлювати функції зубів, покращувати естетичні нюанси і вдосконалювати посмішки».

стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

doctor
Віталій Воронін
стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт
💬 «Якщо у вас є що жувати, ми зробимо чим вам жувати».