⏳ Оптимально — обійтися без седації і вилікувати зуби із застосуванням місцевої анестезії; якщо це неможливо — застосовувати седацію; якщо седація також не підходить — потрібно використовувати наркоз.
Статтю підготував Віталій Воронін, стоматолог імплантолог, стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт київської клініки D.Ante. И, перш ніж ми перейдемо до розбору тих випадків, коли варто чи не варто використовувати седацию, давайте розберемо її відмінності від анестезії та наркозу.
Анестезія | Знеболює окремий зуб або кілька зубів — в залежності від типу лікування. Застосовується локально на тій ділянці зубного ряду, де в процесі лікування можливі больові відчуття. |
Седація | Перекладає організм в розслаблений стан, схоже на сон (тому седацию часто називають «лікування зубів уві сні» або «медикаментозний сон»). Чи не знеболює, тому часто після седації також застосовують місцеву анестезію. |
Наркоз | Повністю «вимикає» організм на час лікування. Так як при наркозі відключається нервова система, для його проведення потрібні додаткові апарати, які підтримують функціонування внутрішніх органів (наприклад, потрібно підтримувати дихання, так як легкі перестають працювати самостійно). |
Як ви бачите з таблиці, седація в стоматології дозволяє вилікувати зуби в тих випадках, коли лікування за допомогою звичайної (місцевої) анестезії недоступно з яких-небудь причин, але показання і особливості пацієнта не вимагають проведення наркозу.
Що таке седация: деталізація процедури
Уявіть, що ви приходите на прийом до стоматолога, сідайте в крісло — і встаєте з нього з вилікуваними зубами, але без відчуття того, що з вами щось робили.
За відчуттями стан схожий на сон, коли ви розумієте, що відбувається, можете реагувати на прохання лікаря-стоматолога, але при цьому ви «ліниві», тому що до кінця не прокидаєтеся.
Це седація.
Як проводиться процедура седації
Є кілька способів ввести пацієнта в стан седації, але найпоширеніший з них в стоматології — інгаляційний. Найпопулярніший седативний препарат — це закис азоту.
Ось так виглядає процес занурення і виведення пацієнта зі стану седації:
- Пацієнт сідає в крісло стоматолога. Єдина «підготовка», яку рекомендують лікарі — нічого не їсти за три години до процедури.
- Лікар-анестезіолог надягає на пацієнта маску, яка підключена до апарату з киснево-азотною сумішшю (цю суміш в стоматології також називають «звеселяючий газ» або «закис азоту»).
- Вже після декількох вдохів пацієнт переходить в стан розслабленості і стоматолог починає виконувати заплановані процедури (при необхідності перед процедурами він також вводить місцеву анестезію).
- Під час лікування пацієнт знаходиться в свідомості, тому відповідає на питання доктора або виконує його прохання (відкрити рот, повернути голову і ін.).
Коли лікування закінчено, анестезіолог припиняє подачу «звеселяючого газу», і пацієнт виходить зі стану седації. Зазвичай після цього він відразу приходить в норму, але анестезіологи не рекомендують протягом 10-12 годин сідати за кермо, так як після лікування уві сні реакція може сповільнюватися.
Процедура робить лікування комфортним, незалежно від того, чи потрібно вилікувати карієс, провести операцію синус-ліфтингу або вирвати зуб уві сні.
Протипоказання до лікування зубів під седацією
Навіть у анальгіну є протипоказання, тому їх наявність у седативних препаратів не дивує.
На щастя, список не дуже великий:
- епілепсія. У разі цього захворювання, не можна проводити седацією, так як вона може викликати напад.
- непереносимість препарату (алергія на препарат). Якщо проводити седацію без нагляду досвідченого анестезіолога, то введення препарату може викликати анафілактичний шок.
- гострі фази деяких захворювань. Наприклад, седацію можна робити після перенесеного гострого інфаркту.
Сюди можна додати ще й захворювання дихальних шляхів, так як це ускладнює введення в стан седації інгаляційним методом.
Але в цілому, як ви бачите, протипоказань не так вже й багато (порівняйте їх зі списком протипоказань до проведення наркозу).
Те, наскільки седація закисом азоту полегшує стоматологічне лікування і знижує рівень психологічного дискомфорту, робить її особливо популярною для лікування дитячих зубів.
Лікування зубів уві сні дітям
Якщо дуже сильно узагальнити, то є два типи дітей: перші — спокійно ходять до стоматолога, другі — ходять до стоматолога «з-під палки» (тут ми маємо на увазі не фізичне насильство, а різні способи умовлянь дитини).
Седація в дитячій стоматології дозволяє вилікувати зуби дитини без стресу для нього самого і для його батьків.
І, хоча в наші дитячі стоматологи D.Ante в 99% відсотках випадків домовляються з дитиною і лікують його без застосування седації (все-таки, ми намагаємося мінімізувати додатковий хімічний вплив на дитячий організм), іноді без додаткових засобів не обійтися.
Якщо така необхідність виникає, ми організовуємо все необхідне для проведення дітям лікування уві сні.
Цікаве по темі: ТОП-10 питань батьків про лікування зубів дітям під наркозом
Лікування зубів уві сні (під седацією) — ціна процедури в Києві
На вартість седації впливають собівартість самого препарату (закису азоту) і час роботи лікаря-анестезіолога.
Тому, щоб дізнатися точну вартість лікування зубів уві сні (під седацією) в Києві, вам знадобиться консультація стоматолога: він оцінить складність і тривалість лікування. Після цього адміністратор клініки додасть ці дані до вартості години роботи лікаря-анестезіолога і зможе сказати вам остаточну ціну.
Виберіть відповідний час прийому (форма «Записатися на прийом» на сайті) — і наші фахівці оцінять вартість процедури.