Якщо запитати у всіх стоматологів світу: «Чи потрібно видаляти зуб мудрості?», Відповіді будуть наступними:
— Так, видаляти, безсумнівно.
— Ні, не треба. Він же гарний.
— Ні, потрібно видаляти, або буде купа проблем.
— Так навіщо видаляти, якщо не турбує? Радійте життю, жуйте 🙂
— Якщо не турбує, не чіпайте.
— Ні, потрібно видаляти. Чим раніше, тим краще.
…
…
І так до нескінченності.
Саме з цієї причини пацієнтам так і незрозуміло: зуби мудрості — вороги чи друзі, видаляти чи ні, а якщо видаляти, то коли.
Стаєш мудрішим — отримуєш додатковий зуб. Або два, або три… або навіть всі чотири (жарт).
Насправді, чому зуби «мудрі» не ясно: одні кажуть, що це слід еволюції, інші — що їх так назвали, тому що вони:
До речі, треті моляри називають зубами мудрості не у всіх країнах. У Кореї, наприклад, вісімки називають «зубами любові», тому що вони прорізуються під час першої закоханості; в Японії — «невідомими батькам», тому що вони прорізуються у юнаків після переїзду від батьків.
Давно не були на консультації у стоматолога?
з 9:00 до 21:00
Ми не нав’язуємо непотрібних процедур,
тому чесно скажемо, чи варто вам їх проводити
Ні. Не можуть же всі бути мудрими (знову жарт).
Насправді, зуби мудрості є практично у всіх людей, а ось прорізуються вони далеко не у кожного. Це пов’язано з індивідуальним розвитком щелеп: якщо місця достатньо, зуб прорізається, якщо ж ні — він може назавжди залишитися під яснами.
У 10-15% людей в світі немає вісімок,
при цьому вони чудово живуть з 28 зубами.
Раніше зуби мудрості були дуже важливі: вони допомагали нашим предкам пережовувати тверду їжу, наприклад, сире м’ясо, кору дерев та інші смаколики 😅
В процесі еволюції будова черепа змінилося: мозок став займати більше місця, а щелепи — зменшилися, тому що люди навчилися готувати їжу.
Сьогодні зуби мудрості вважаються рудиментом — частиною тіла, яка в процесі еволюції стала непотрібною і потрапила на лаву запасних.
На лавку запасних, тому що при необхідності вони часто служать основою для встановлення мостовидного протеза або можуть замінити другий моляр, якщо пацієнт втратив його в ранньому віці, коли вісімка тільки почала прорізатися.
Знаєте, чому зуби мудрості болять сильніше інших зубів, коли прорізаються?
Все просто: місця мало, та й молочних зубів на їх місці не було, тому шлях складніше 🙂
Вісімки, в залежності від їх положення, класифікують на чотири види:
Вісімки в нормальному положенні
Вісімки, які прорізалися і нормально функціонують (велика рідкість в наші дні)
Дистоповані
Розташовані за зоною прикусу, не контактують з іншими зубами
Ретиновані
Так називають вісімки, які виростають криво або навіть розвертаються через вузькі щелепи
Полідентиновані
Коли замість одного зуба мудрості у пацієнта прорізуються два або навіть три зуба
Підпишіться на освітню розсилку
і отримуйте регулярні листи з корисними
статтями про всі аспекти стоматології
Одні краще видалити, інші — залишити.
Якщо третьому моляру вистачає місця, він нормально прорізався і не викликає дискомфорту у пацієнта — його можна залишити. Кожен випадок індивідуальний, тому точні рекомендації краще отримати у лікаря на консультації.
Вони розташовані далеко, тому очистити зуби від залишків їжі і нальоту складніше, ніж інші. Це призводить до утворення карієсу, який може перейти ще й на сімки.
А ще, дістопірованні і полідістопірованні вісімки утворюють травматичні вузли, які викликають проблеми з м’язово-суглобовим жувальним апаратом.
Часто пацієнти думають, що якщо вісімка не прорізалася, значить пощастило — вона залишилася в яснах. Насправді вісімка під яснами ще небезпечніше: зуб може тиснути на сусідні зуби і стати причиною їх скупченості.
Ще гірше, якщо між сьомим і восьмим зубом утворилася глибока кишеня, в якій застрягають залишки їжі, що призводить до запалення м’яких тканин.
Найгірший сценарій — кіста, яка утворюється з фолікула восьмого зуба. Зазвичай фолікул зникає після прорізування зуба, але у випадку з вісімками — він зберігається і може стати причиною утворення пухлини і кісти.
Спочатку зуб довго і болісно прорізується, а потім ще й стоматолог-хірург каже, що його потрібно видалити — ясна річ, таке нікому не подобається.
Гірка, але правда: якщо перед лікарями D.Ante стоїть питання «лікувати або видаляти зуб мудрості», в 85,63682% випадків вони рекомендують пацієнтові видалити його відразу.
Розповідаємо, чому так. Зуби мудрості розташовані далеко, тому (а) пацієнту складно видаляти з них наліт і (б) треті моляри проблематичні в лікуванні.
Простіше кажучи, лікування зуба мудрості може бути тимчасовим вирішенням проблеми. Звичайно, все це індивідуально для кожного пацієнта.
Зуб мудрості може прорізатися в будь-якому віці.
Наприклад, у мешканки Австрії Вольф-Віммер зуб мудрості прорізався в 92 роки.
Якщо зуб мудрості зайняв нормальне положення, його не потрібно видаляти. Досить спостерігати за його станом і відвідувати консультації у стоматолога.
Якщо зуб виріс неправильно, його краще видалити. Якщо третій моляр не прорізався і залишився під яснами, потрібно проконсультуватися з лікарем і періодично спостерігати за його «переміщеннями», якщо виникає потенційна небезпека — видалити.
В ідеальній ситуації, пацієнт розсудливо оцінює ситуацію і видаляє зуб мудрості ще до того, як він почав доставляти дискомфорт і ускладнення. Профілактика захворювань — краще всього.
Зателефонуйте за одним із номерів,
напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ, вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх (код парадного “68” – натиснути одночасно)
Зателефонуйте за одним із номерів, напишіть повідомлення в чаті справа
або
Адреса стоматології D.ANTE
на Олімпійській
м. Київ,
вул. Антоновича (Горького) 47,
2-й поверх
(код парадного «68» —натиснути одночасно)
Один раз на місяць 🗓 надсилаємо підбірку статей про стоматологічні послуги (пишемо про те, що найчастіше питають наші пацієнти) до вашої поштової скриньки 📩